رئیس جمهوری آمریکا گفت که اگر سربازان آمریکایی ملزم به ترک عراق شوند، دولت عراق باید هزینه «فوق‌العاده گرانی» که برای ساخت یک پایگاه هوایی در عراق خرج شده را پرداخت کند.

 

دونالد ترامپ به خبرنگاران همراهش در هواپیمای مخصوص رئیس جمهوری آمریکا گفت: «اگر عراق به روشی غیردوستانه از نیروهای آمریکایی بخواهد که آنجا را ترک کنند، ما تحریم‌هایی علیه آنها اعمال می‌کنیم که تاکنون هرگز دیده نشده است و تحریم‌های ایران در مقایسه با آنها ناچیز به نظر می‌آیند.»

در واکنش به تهدید ترامپ به وضع تحریم‌های شدید علیه عراق، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان نیز روز یکشنبه اعلام کرد که تهدید عراق به تحریم «خیلی مفید نیست».

وزیر خارجه آلمان افزود: «فکر نمی‌کنم بتوان عراق را با تهدیدات متقاعد کرد، باید با استدلال آنها را راضی کرد.»

هایکو ماس با انتشار توئیتی به زبان آلمانی نوشت که منافع اصلی ما در این است که ثبات و یکپارچگی عراق قربانی تنش‌های اخیر نشود.

 
 

طرح خروج نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از عراق روز یکشنبه در پارلمان عراق تصویب شد اما این قطعنامه‌ برای دولت عراق الزآم آور نیست.

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر مستعفی عراق که در نشست روز یکشنبه پارلمان این کشور حضور داشت، گفت که خروج نیروهای آمریکایی از عراق «هم به نفع آمریکا و هم به نفع عراق» خواهد بود.

از زمان حمله آمریکا به عراق و سقوط صدام حسین، دیکتاتور این کشور در سال ۲۰۰۳ میلادی، ایران و آمریکا در عراق درگیر رقابت هستند و در حال حاضر نیز حدود ۵۲۰۰ نیروی آمریکایی در عراق حضور دارند.