طی این همایش موضوعات دارای اولویت همکاری‌های اقتصادی در سال های آینده مشخص شدند که عبارتند از: انرژی شامل انرژی‌های تجدید پذیر، توسعه زیرساخت ها مخصوصا ساخت راه آهن و مسکن، استخراج و فراوری مواد معدنی و استخراجی با استفاده از فناوری‌های نوین، کشاورزی، فناوری‌های دیجیتال، اکتشافات زمین شناسی، پزشکی، علوم وآموزش.
در پایان این نشست یک بیانیه نیز صادر گردید که حاوی اهداف و وظایف توسعه بیش از پیش همکاری‌های روسیه و آفریقا در تمامی ابعاد از جمله سیاست، امنیت، اقتصاد، علوم و فناوری و همکاری‌های فرهنگی و بشردوستانه بود.
همچنین توافق شد که پانل روسیه و آفریقا جایگاهی همیشگی و ثابت در همایش سالیانه اقتصادی سن پترزبورگ داشته باشد.
در همایش روسیه و آفریقا 6000 نفر از 104 کشور شرکت کردند. در بین این شرکت کنندگان بیش از 1100 نماینده از محافل تجاری خارجی و 1400 نفر از نمایندگان محاقل تجاری روسیه حضور داشتند. علاوه بر این بیش از 1900 نماینده هیات های رسمی خارجی و بیش از 300 نفر از هیات روس در این رویداد شرکت کردند.
در اجلاس سران و همایش اقتصادی جمعا نمایندگان تمامی 54 کشور آفریقایی حضور داشتند که 45 کشور در سطح رئیس جمهور و یا نخست وزیر در این رویداد شرکت کرده بودند. کشورهایی که در سطح سران حضور داشتند عبارت بودند از: الجزایر، آنگولا، بنین، بورکینا فاسو، گامبیا، غنا، گینه، جمهوری دموکراتیک کنگو، ج