هر چقدر در تهران، خبری از تبلیغات و شور انتخاباتی نیست، در شهر‌های دیگر ماجرا فرق می‌کند. شازند هم یکی حوزه‌های انتخاباتی است که رقابت زیادی در آن وجود دارد. علی ابراهیمی، هادی آجرلو، مهدی احمدی، محمود احمدی بیغش، سردار مصطفی افشار، حمیدرضا انصاری، احمد حسین باقری، سید محمدرضا بنی جمالی، عبدالقاسم ترابی، علی حیدری، ناصر خانی، ابوالفضل سلطانی، ابوالفضل شاهرخی، سعید شریعتی، مرتضی شیخی، مظفر صفریان، سجاد عرب، احمد قربانی، علی کاوه، مریم گودرزی متین، ایمان مرادی، عزیز مسلمی، حسین معافی، علیرضا میرزایی، محسن نجاتی، نعمت الله نعیمی، هوشنگ هادیان پور و امیر علی یراندح ۲۸ کاندیدایی هستند که تایید شده‌اند. اما این حوزه انتخابیه تنها یک نماینده می‌خواهد.

آنگونه که فضای عمومی شازند نشان می‌دهد رقابت اصلی میان سردار مصطفی افشار فرمانده سابق سپاه، هوشنگ هادیان پور مدیر جهاد کشاورزی، محمود احمدی بیغش استاندار دولت احمدی نژاد و علی ابراهیمی نماینده فعلی شازند است.


حضور محمود احمدی بیغش البته از عجایب انتخاباتی مجلس یازدهم است. احمدی بیغش در مجلس هشتم نماینده شازند بود و صلاحیت او برای مجالس نهم و دهم تایید نشد اما شورای نگهبان در مجلس یازدهم صلاحیت او را در آخرین مرحله تایید کرد.

احمدی بیغش البته در دورانی که در مجلس حضور نداشت، به دلیل روابط نزدیکش با مثلث اسفندیار رحیم مشایی، محمدرضا رحیمی و حمید بقایی بیکار نماند و با حکم دولت احمدی نژاد به عنوان استاندار خراسان شمالی انتخاب شد. این اتفاق البته چندان برای مردم آن منطقه خوشایند نبود و طرح تقسیمات کشوری که در دوره او در آن استان مطرح شد، موجب کشته شدن یک نفر و مجروح شدن تعدادی از مردم در ایام نوروز شده بود.

حاشیه‌های احمدی بیغش به همینجا ختم نشد؛ او در خراسان شمالی گفته بود «قبل از سفر آقا به خراسان شمالی این استان در ایران ناشناخته بود. اگر جایی می‌گفتند خراسان شمالی، مردم یاد فقر، عقب ماندگی ذهنی، عقب ماندگی فرهنگی و کسانی که دائماً به دنبال بردن حیوانات‌شان به صحرا و چوپانی هستند، می‌افتادند.»

سخنان احمدی بیغش چندان به مذاق مردم خوش نیامده بود و آن‌ها بحث شکایت از او را مطرح کردند. موسی الرضا ثروتی نماینده اصولگرای خراسان شمالی بحث برکناری او را کلید زد. سایت اصولگرای افکار نیوز در گزارشی خبر داد که آن زمان مردم با امضای طوماری که به ریاست جمهوری و بیت رهبری ارسال کرده‌اند، خواهان برکناری استاندار خراسان شمالی شده‌اند.


احمدی بیغش از نیرو‌های نزدیک بقایی و مشایی است که در دوره نمایندگی‌اش، حمایت زیادی از مشایی داشته است. زمانی که بحث تفحص از شورای عالی ایرانیان خارج کشور مطرح بود، احمدی بیغش تلاش داشت از مشایی حمایت کند و زمانی که مشایی به مجلس رفت، او در مصاحبه‌ای با ایرنا اعلام کرد «هیچ شبهه‌ای درباره شورای عالی ایرانیان وجود ندارد و مشایی به تمام سوالات و ابهامات پاسخ داده نمایندگان قانع شدند.»

از دیگر حمایت‌های او، حمایت او از محمود خاوری است که اتفاقا بعد از برکناری خاوری از مدیریت بانک ملی اتفاق افتاد. احمدی بیغش در حمایت خود گفته «خاوری، مدیر با سابقه و زحمتکش بانک ملی ایران که سالیان متمادی در مهم‌ترین مناصب اقتصادی کشور، با جدیت و تلاش بسیار سعی در انجام تکالیف محوله به نحو مطلوب داشتند.»

از دیگر اقدامات او برای جلب آرای مردم شهرستان شازند، استفاده از نام سردار سلیمانی به عنوان شخصیت محبوب مردم است. این درحالی است که بر اساس اتفاقات سال‌های گذشته، اساسا حلقه‌ای که بیغش در دولت احمدی نژاد با آنها ارتباط داشته، با شکایت سردار سلیمانی در دادگاه محکوم شدند. پس از آن احمدی‌نژادی‌ها بیانیه‌های شدید اللحنی علیه سردار سلیمانی منتشر کردند.

محمود احمدی بیغش در روز‌های اخیر تلاش زیادی برای ورود به مجلس دارد و البته این تلاش، حاشیه‌هایی هم داشته است؛ سخنان او در روستای توره شازند بسیار خبرساز شد. در فایل صوتی که از او منتشر شد، گفته بود همانطور که یک چوپان خوب باید گوسفندان را به چرا ببرد، در مجلس هم همینطور است و مردم باید کسی را انتخاب کنند که چوپان خوبی باشد!

احمدی بیغش هماکنون در حالی برای انتخابات مجلس تلاش می‌کند که یکبار مردم استان خراسان شمالی را عقب افتاده ذهنی خواند و این بار مردم استان خودش را به شکلی دیگر تشبیه کرده است.