سال‌هاست درباره نهادهایی که از بودجه دولت و درواقع از بیت المال ارتزاق می‌کنند درمحافل کارشناسی، میان مردم و مسئولان بحث و گفت‌و‌گوست. نهادهایی که بررسی سابقه آنها نشان می‌دهد برخی از آنها براساس ضرورت یکبار وارد بودجه شده‌اند و به تدریج جزئی از بودجه سنواتی شده‌اند و ردیف اختصاصی خود را گرفته‌اند.
درهمین زمینه دولت برای شفاف شدن بودجه نهادهای مختلف در بودجه امسال جدول 17 را که تمام این نهادها در آن تجمیع شده بودند حذف و برخی از آنها را ذیل دستگاه‌های مرتبط قرارداد. اقدامی که با استقبال مردم مواجه شد. اما همچنان ردپای این نهادهای خاص در بودجه کل کشور دیده می‌شود. درجدول زیر نام و میزان بودجه‌ای را که برخی از نهادها در سال‌جاری دریافت کرده‌اند مشاهده می‌کنید که تنها بخش کوچکی از این دسته از نهادها هستند.


به‌طوری که روز گذشته و در مراسم رونمایی از 10 طرح فناورانه جهاد دانشگاهی معاون اول رئیس جمهوری گفت: بودجه دولت به گوشت قربانی تبدیل شده است و هر کس مرکز مطالعاتی، دانشگاهی یا کاری دارد از بودجه دولتی استفاده می‌کند.
به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری افزود: برخی با نفوذی که در ریاست جمهوری، سازمان برنامه و بودجه یا مجلس داشتند امروز تبدیل به عضوی از بودجه کشور شده‌اند. بودجه آنها اگر در ابتدا یک میلیارد بود، بعد به پنج میلیارد و در حال حاضر تا 20 میلیارد رسیده است. وی با بیان این که آنها قرار نبود از دولت بودجه بگیرند، اظهار داشت: اشکالی وجود ندارد ولی اقدام آنان اراده دولت و نظام نبوده است.معاون اول رئیس جمهوری تأکید کرد: این همه دانشگاه در کشور وجود دارد، قرار نبود فردی دانشگاهی راه اندازی کند و بودجه کمکی بگیرد.
جهانگیری ادامه داد: بسیاری از این شوراها که در کشور وجود دارد از ابتدا محدود بودند ولی بعضی از آنها امروز دبیرخانه‌هایی دارند که بودجه‌های چند 10 میلیاردی می‌گیرند.
وی همچنین گفت: اصلاح ساختار یعنی این که این موارد حذف شود، مسائلی که در شرایط عادی نمی‌توان انجام داد ولی در شرایط سخت امکان پذیر است و اگر دولت یکی از آنها را حذف کرد سرو صداها بلند خواهد شد و به دولت خواهند گفت که کوتاه بیاید.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: ده ها دستگاه موازی در کشور درست شده و همه بودجه بگیر دولت شده‌اند، کشور و بودجه تحمل این همه دستگاه موازی را ندارند. بودجه کشور کلان است و فروش نفت نیز کاهش یافته است. در حال حاضر رقم بودجه بیش از 400 هزار میلیارد تومان است که بخش عظیمی از این بودجه به مسیرهایی رفته که بازدهی آن محدود است.
جهانگیری خاطرنشان کرد: براساس دستور رهبر معظم انقلاب مقرر شد بودجه سال 98 براساس شرایط تحریمی کشور مورد توجه قرار گیرد و این در بودجه سال آینده در مسیر خلق توسعه حرکت شود.
برای پیگیری توسعه باید مسیر توسعه علمی را دنبال کنیم
معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به جایگاه دانش در کشور اشاره کرد و یادآور شد: آنچه مهم است دانش پایه اصلی اقتدار هر کشوری است و کشور با سابقه تاریخی و تمدنی و تولید علم همواره به این موضوع به عنوان مسأله اصلی توجه داشته است. جهانگیری گفت: باید پیش نیازهای توسعه علمی را از جایگاه نظری و علمی در کشور فراهم کنیم و جهت‌گیری اصلی که کشور را به سمت توسعه علمی و مسیر توسعه پایدار می‌برد، انتخاب کنیم.
وی از ضرورت‌های این موضوع را توجه به نظام یکپارچه آموزش، پژوهش و فناوری تا تولید محصول در کشور ذکر کرد و افزود: نقش فناوری‌ها در دهه‌های اخیر پررنگ‌تر شده است. معاون اول رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: امروز جای بسیاری از سرمایه‌های ذینفع در توسعه تغییر کرده است، زمانی منابع طبیعی عامل توسعه بود ولی امروز منابع انسانی به موضوعی تبدیل شده تا کشورهایی که از آن برخوردار هستند و حتی منابع طبیعی ندارند، پیشرفته‌تر شوند و دانش نیروهای متخصص و مدیریت دانش بر مابقی مدیریت‌ها اهمیت پیدا کرده است.
جهانگیری همچنین گفت: در هر شرایطی برای پیگیری توسعه باید مسیر توسعه علمی را پیش ببریم، حال که در شرایط سخت قرار داریم باید از دل این شرایط، فرصت‌های مهم و ظرفیت‌های جدیدی برای توسعه کشور پیدا کنیم.
وی با بیان این که جهاد دانشگاهی یکی از نهادهایی است که نقش فرصت‌سازی داشته است، افزود: نیروهای جوان این نهاد در دوره جنگ، سازندگی و دیگر دوره‌ها نقش اساسی در توسعه داشتند و بسیاری از مسائلی را که دیگران می‌گفتند، نمی‌توانیم در صحنه عمل به می‌توانیم بدل کردند.
وی تأکید کرد دوران دفاع مقدس یکی از دوران‌های شکوفایی کشور بود، کشوری که دسترسی به گلوله معمولی را نداشت و در محاصره بود، فرصت‌های جدیدی را فرزندان انقلاب در آن دوران خلق کردند و امروز هم در چنین دوره‌ای هستیم و دشمن بخش‌های مهم اقتصادی کشور را مورد تهاجم و هدف قرار داده است.
معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که به مردم راحت نمی‌توان گفت که وارد جنگ شده‌ایم، افزود: در جنگ اقتصادی که به اذعان امریکایی‌ها شروع کرده‌اند، تلاش دارند مراکز حساس اقتصادی ایران را مورد هدف قرار دهند و برای رفاه مردم و توسعه کشور موانع ایجاد کنند. جهانگیری ادامه داد: بخش نفت و گاز به عنوان اصلی‌ترین منبع درآمدی کشور یکی از اهداف دشمنان است، آنان تلاش دارند تا این صنعت با مشکل روبه‌رو شود و کشور نتواند نیازهای خود را تأمین کند و در نهایت به مردم فشار وارد شود. وی با بیان این که امروز رسالت سنگینی به دوش نیروهای مستعد دانشگاهی است، گفت: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند تا نیازهای صنعت نفت و گاز در داخل مرتفع شود.
متخصصان ایرانی کشور را از پیچ سخت عبور می‌دهند
معاون اول رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: دشمن صنعت خودروسازی کشور را نیز مورد هدف قرار داده است، صادرات قطعات به کشور را ممنوع کرده و اگر خودروسازی با مشکلی روبه‌رو شود، قطعه سازان نیز با مشکل روبه‌رو خواهند شد و دهها یا 100 هزار نیروی انسانی کار خود را از دست خواهند داد و این نقشه دشمن است.
جهانگیری با یادآوری این که اگرچه بخش زیادی از محصول خودرو در کشور تولید می‌شود ولی 10 درصد باقی مانده آن، اگر بموقع وارد مدار تولید نشود خودرو نمی‌تواند بموقع در اختیار مشتری قرار گیرد.
وی افزود: در بخش فولاد نیز دشمنان شناسایی کردند که یک یا دو ماده است که اگر در اختیار این صنعت قرار نگیرد می‌تواند به آن آسیب بزند و از این قبیل اقدامات را در صنعت پتروشیمی و دیگر صنایع نیز هدفگذاری کرده‌اند.
معاون اول رئیس جمهوری خطاب به مردم و مسئولان تصریح کرد: به رغم تمام هدف گذاری‌های دشمنان توانمندی بزرگی در ایران شکل گرفته است و امروز امریکایی‌ها به همین دلیل گرفتار شده و به دنبال آن هستند تا سخت‌ترین تحریم‌هایی را که می‌توانستند وضع کنند.
جهانگیری ادامه داد: امروز جوانان و متخصصان ایرانی قادر هستند از پیچ سخت شرایط امروز با ظرفیت‌های جدیدی که خلق می‌کنند کشور را عبور دهند و با توکل بر خداوند هیچ مشکلی برای تولید داخل در بخش‌های مختلف کشور پیش نخواهد آمد.
وی تأکید کرد: اگر خودروسازان سه الی چهار میلیارد دلار نیاز به واردات قطعات دارند با فعالان دانشگاهی در میان بگذارند حتی قطعات پیچیده الکترونیکی، با ظرفیت علمی و فنی که در کشور وجود دارد در مقطع کوتاهی قابل تأمین است.
معاون اول رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در بخش دانش بنیان نیز باید به بازار داخلی و خارجی باتوجه به فرصت‌های به وجود آمده، توجه کنیم و هدف گذاری‌هایی که در جهاد دانشگاهی در صنایع مختلف صورت گرفته نشانگر توجه به این مسأله است.
جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تغییرات نرخ ارز خصوصا تغییرات شدید را هیچ فردی نمی‌پسندد و برای اقتصاد ما مضر است و مهم‌ترین تلاش دولت این بود که ناآرامی را در اقتصاد در ابتدا به سرعت به ثبات تبدیل کند و امروز آثار برگشت آرامش و ثبات را در کشور مشاهده می‌کنیم.
وی با بیان این که تغییر نرخ ارز به نفع صادرات و به ضرر واردات عمل می‌کند، تصریح کرد: البته این حرکت اتفاقی بود که باید بازار تولید داخل را مطمئن کنیم. معاون اول رئیس جمهوری از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی خواست تا از محصولات تولید داخلی استفاده کنند و دستگاه‌های مرتبط تلاش کنند تا محصولات دانش بنیان که یکی از اصلی‌ترین موضوعات صادراتی است در بازارهای خارجی مورد توجه قرار گیرد.