اقتصاد بازار: سال گذشته قرارداد ساخت نیروگاه خورشیدی در منطقه سجزی اصفهان در همایش فرصت های سرمایه گذاری شهرداری اصفهان امضا شد اما سرمایه گذار این طرح بعد از پیگیری این طرح در وزارتخانه و سانا با کاهش نرخ خرید تضمینی برق نسبت به پیش از امضای این قرارداد مواجه شد که این موجب سرخوردگی آنها شد.
به گزارش خبرنگار اقتصاد بازار، وزیر نیرو چندی پیش درباره گلایه سرمایه گذاران حوزه انرژی های تجدیدپذیر نسبت به کاهش چندباره قیمت خرید برق تضمینی گفته بود، توسعه روزافزون فناوری های جدید (که کاهش هزینه ها را به دنبال داشته) و کاهش شدید قیمت های نفت و انرژی های فسیلی به این افت قیمت دامن زده است.
به گفته وی، این موضوع در کشوری همچون آلمان نیز سابقه داشته و این کشور که زمانی هر کیلو وات ساعت برق تولیدی خورشیدی را 28 سنت یورو خریداری می کرد، اکنون فقط 6.5 سنت یورو بابت آن به تولیدکنندگان می پردازد.
از سوی دیگر معاون فنی و اجرایی سازمان انرژی های نو ایران (سانا) نیز در این باره معتقد است: با وجود کاهش چندباره نرخ خرید تضمینی برق انرژی های تجدیدپذیر، هنوز این نرخ نسبت به بسیاری کشورها جذاب بوده و دولت با وجود همه مشکلات موجود در تعیین نرخ خوب عمل کرده است.
شعبانی کیا ادامه داد: اینک در سازمان انرژی های نو، بوروکراسی اداری به حداقل رسیده و مجوز مورد نیاز برای فعالیت متقاضیان در کمتر از پنج روز صادر می شود.
وی اضافه کرد: در مقابل، سرمایه گذاران 6 ماه فرصت دارند مجوز زیست محیطی، مجوز اتصال به شبکه و موافقت زمین طرح خود را برای سانا بیاورند و پس از آن در یک هفته براساس مبلغی که وزارت نیرو اعلام کرده، قرارداد منعقد و به مدت 20 سال، سالیانه متناسب با نرخ ارز و نرخ تورم تعدیل می شود.
این مقام مسئول با اشاره به اعتراض های برخی افراد به قیمت ها، گفت: افردی که اعتراض داشته اند، فقط حاشیه سودشان کاهش داشته و قیمت های اعلام شده وزارت نیرو کماکان جذاب است.
قائم‌مقام مدیر سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های سرمایه‌گذاری شهرداری اصفهان نیز در این باره، گفت: آنچه در حیطه اختیارات شهرداری از جمله تأمین زمین در منطقه سجزی، امضای پیش‌نویس و تفاهم نامه‌ها بود، همه انجام شده و حتی یک ماه بعد از برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری، توافقات با سرمایه‌گذار آلمانی نهایی شد و آن ها برای انعقاد نهایی قرارداد در خصوص نرخ خرید تضمینی برق با سانا به تهران رفتند.
علیرضا برهانی پور افزود: متأسفانه مبلغ پیشنهادی وزارت نیرو برای ساخت نیروگاه خورشیدی، با کاهش 50 درصدی رو به رو شد که این اتفاق موجب سرخوردگی سرمایه‌گذار شد.
به گفته وی، با وجودی که سال گذشته تمام کارها انجام گرفت، سرمایه‌گذار آلمانی، در سیکل اداری سانا و بوراکراسی اداری آن سرگردان شد و بعد از اعلام وزارتخانه مبنی بر کاهش 50 درصدی قیمت‌ها، در اردیبهشت ماه امسال این نرخ به حدود 300 تومان کاهش یافت و تمام معادلات سرمایه‌گذار خارجی برهم خورد؛ چرا که دیگر طرح برای آن ها توجیه اقتصادی نداشت.
به گفته قائم‌مقام مدیر سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های سرمایه‌گذاری شهرداری اصفهان ، ساخت این نیروگاه حتی با دستور وزیر نیرو نیز به سانا ارجاع داده شد اما با سرگردان شدن سرمایه گذار آلمانی در سیکل اداری آنها از ادامه کار سرخورده شدند.
وی تاکید کرد: متاسفانه قیمتی را که وزارت نیرو برای خرید تضمینی برق خورشیدی اعلام کرده بود به یکباره نصف شد که این موجب برهم خوردن تمام آنالیز و معادلات اقتصادی سرمایه گذار شد و شاید توجیه اقتصادی این طرح به گونه ای منجر به توقف پروژه شد.
برهانی پور گفت: زمانی که یک نهاد دولتی و یا وزارتخانه دستورالعملی را ابلاغ می کند از سوی دیگر سرمایه گذار فارغ تمام مسائل و بنا بر اطلاعات موجود برنامه ریزی و سازمان دهی لازم را انجام و منابع خود را صرف یک پروژه می کند اما در میانه راه با تغییرات و تصمیمات جدید با مشکل مواجه می شود.
به گفته وی، زمانی که بدون هیچ مقدمه ای وزارتخانه تصمیمات و شرایط سرمایه گذاری را لغو و یا تعدیل می کند نمی تواند در راستای حمایت از تولیدکننده قدم بردارد.