به گزارش اقتصاد بازار به نقل از اکسپورتنا، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران به بررسی تجارت کالایی ایران و اتحادیه اروپا در 9 ماه میلادی پرداخته است. بر اساس آمارهای یورو‌استات؛  از ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۰ ، ایران معادل ۵۶۳ میلیون یورو کالا به اتحادیه اروپا صادر کرده و در مقابل دو میلیارد و ۷۸۳ میلیون یورو کالا از این منطقه وارد کرده است. آمارها نشان می‌دهد که صادرات ایران از اتحادیه اروپا طی ۹ ماهه ۲۰۲۰ نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۳ درصد رشد کرده و واردات آن از این منطقه نیز افت نزدیک به ۱۵ درصدی را تجربه کرده است.

طی این بازه زمانی تجارت ایران با اتحادیه اروپا یا مجموعه صادرات و واردات حدود ۳ میلیارد و ۳۴۵ میلیون یورو ثبت شده که با افت ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه است

طی ۹ ماهه ۲۰۲۰ ، بیشترین ارزش صادرات کالایی ایران به اتحادیه اروپا به گروه کالایی «مواد غذایی و حیوانات زنده» اختصاص داشته که معادل ۲۲۲ میلیون یورو ثبت شده است دومین گروه کالایی با بیشترین ارزش صادرات نیز «مواد شیمیایی و محصولات مرتبط» بوده که صادرات آن حدود ۱۱۰ میلیون یورو رقم خورده است.

ارزش صادرات مواد غذایی و حیوانات زنده ایران به اتحادیه اروپا طی ۹ ماهه ۲۰۲۰ نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی با رشد ۶۵ درصدی و ارزش صادرات مواد شیمیایی و محصولات مرتبط با افت ۷۰ درصدی مواجه شده است. همچنین سومین گروه کالایی که ایران بیشترین صادرات را به اتحادیه اروپا داشته «سوخت های معدنی و روان کننده ها» هستند.

بیشترین ارزش واردات کالایی ایران از اتحادیه اروپا طی ۹ ماهه سال ۲۰۲۰ مربوط به «ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل» و معادل ۸۸۷ میلیون یورو بوده است واردات ایران از اتحادیه اروپا در این گروه کالایی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ با افت ۲۳ درصدی مواجه بوده است.

بزرگترین مقصد صادراتی ایران در اتحادیه اروپا آلمان است که طی ۹ ماهه سال ۲۰۲۰ حدود ۳۶ درصد ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا به این کشور انجام شده که سهم آن نسبت به مدت سال ۲۰۱۹ با افزایش حدود ۷ درصدی همراه بوده است.

هلند در ۹ ماهه سال ۲۰۱۹ نهمین مقصد صادراتی ایران در اروپا بود اما در مدت مشابه سال ۲۰۲۰ صادرات ایران به این کشور حدود ۸ برابر شده و در نتیجه این کشور به جایگاه دومین مقصد عمده صادراتی ایران در اتحادیه اروپا انتقال یافته است. سهم این کشور از ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا در ۹ ماهه ۲۰۲۰ حدود ۱۹ درصد بوده است.

متقابلاً ارزش صادرات ایران به ایتالیا و اسپانیا طی این مدت به ترتیب کاهش ۳۵ درصد و ۱۸ درصد را تجربه کرده است. همچنین آلمان و ایتالیا در صدر کشورهای صادرکننده کالا به ایران قرار دارند.