اقتصاد بازار: پنجشنبه هفته گذشته ساختمان تجاری پلاسکو تهران در یک حادثه آتش سوزی به طور کامل از فرو ریخت و از بین رفت؛ گفته می شود 560 بنگاه تولیدی و فروش در این ساختمان تجاری وجود داشتند که تنها حدود 25 درصد مجموع آنها بیمه داشتند و امروز گفته می شود با سوختن سرمایه ای بالغ بر 1500 میلیارد تومان در پلاسکو بسیاری از کسبه و واحدهای تولیدی آن امروز ورشکسته شده اند. به طور قطع این حادثه نشان داد با وجودی که جامعه امروز به سیستم بیمه کشور بی اعتمادند اما باید تفکر ایمنی و بیمه را در بین مردم تغییر داد.
عضو هیات مدیره انجمن کارشناسان صنعت بیمه کشور با انتقاد بر پوشش بیمه ای ناقص بسیاری از واحدهای بیمه شده پلاسکو و بنگاه های مشابه آن در کشور، گفت: اگر حق بیمه نامه های ما ارزان باشد و از طرف دیگر آنها را با اقساط به مردم عرضه کنیم امروز شاهد فجایع پلاسکو و خسارت میلیاردی این مجموعه نبودیم.
مشاور و مدرس بیمه های بازرگانی و کارشناس رسمی دادگستری درباره این اتفاق و از بین رفتن سرمایه بالای مردم در آتش سوزی پلاسکو، اظهار داشت: متاسفانه بزرگترین مشکل کشور ما این است که صنعت بیمه قابلیت و توانمندی های خود را به مردم نشان نداده است و فرهنگ بیمه ای در بین مردم جا نیفتاده است.
حمیدرضا حاجی اشرفی با انتقاد بر اینکه متاسفانه در ذهنیت و فرهنگ عامه مردم و مدیران بنگاه های اقتصادی بخش خصوصی و دولتی هنوز موضوع حفاظت صنعتی، پیشگیری، بهداشت و ایمنی جا نیفتاده است، گفت: ما تمام این موارد را در حد شوخی، ظاهر و هزینه سازی می بینیم.
به گفته وی، جا دارد در شرایط فعلی دولت و مجلس شورای اسلامی دست به تصویب قوانینی بزنند که صاحبان واحدهای صنعتی، صنفی و خدماتی را ملزم به داشتن ابزارها، آموزش های ایمنی و همچنین رعایت اصول ایمنی در مکان های خدمات تجاری و اداری خود کنند.
مشاور و مدرس بیمه های بازرگانی و کارشناس رسمی دادگستری در ادامه افزود: حتی در قانون باید این اجازه را به شهرداری ها، نیروی انتظامی و آتش نشانی داده شود که در صورت عدم رعایت و شوخی گرفتن جان و مال مردم از ادامه فعالیت آنها جلوگیری شود که به اعتقاد بنده مجلس باید نسبت به این مساله ورود جدی کند.
وی در خصوص بیمه های آتش سوزی و مسئولیت ناشی از آتش سوزی همانند حوادث مشابه ساختمان پلاسکو، گفت: در قانون آپارتمان نشینی و واحدهای مسکونی این الزام نسبت به تامین پوشش های بیمه ای از سوی مدیران و هیات مدیره ساختمان های بلند مرتبه و مجتمع های مسکونی دیده شده اما متاسفانه هنوز فرهنگ ایمنی و بیمه در جامعه ما بسیار ضعیف است.
حاجی اشرفی ادامه داد: اصولا بیمه عامل پیشگیری نیست بلکه زمانی به کار می آید که حادثه ای رخ داده و به جبران خسارت ها می پردازد.
وی افزود: متاسفانه در حادثه پلاسکو تعداد زیادی از آتش نشانان و هموطنانمان از بین رفتند و شهید و مجروح شدند، که اهمیت این مساله از مال و اموال بیشتر است.
عضو هیات مدیره انجمن کارشناسان صنعت بیمه کشور، نقش رسانه ها را تعیین کننده در ترویج فرهنگ بیمه در بین مردم دانست و گفت: اگر صنعت بیمه یکبار رسالت تاریخی خود را که در دنیا به اثبات رسیده را انجام ندهد متاسفانه ما در اتفاقات مشابه بعدی نیز شاهد این کاستی ها و کمبودها خواهیم بود.
وی در پاسخ به این سوال درباره وجود ساختمان های تجاری بسیاری در کلانشهرهای کشور از جمله تهران، اصفهان مشهد و ... که شاید ایمنی کامل ندارند و اصلا به پوشش های بیمه ای توجهی ندارند، گفت: در ارتباط با بیمه های بازرگانی، اساسا هیچ سازمانی به غیر از بیمه مرکزی ایران مسئولیت توجیه واحدها را ندارد.
حاجی اشرفی در خصوص کم بیمه شدگی و عدم پوشش کامل برخی از واحدهای تجاری پلاسکو و یا مجموعه هایی از این دست در کشور، بیان داشت: این مشکل را خود بیمه مرکزی ایران، شبکه نمایندگی و کارگزاری ها دارند. زمانی که ما بازاریابی بیمه را انجام می دهیم و آگاهی کافی را نداشته باشیم نمی توانیم به کسبه و واحدهای تجاری آگاهی کافی را در خصوص بیمه کامل انتقال دهیم.
وی گفت: اگر بازاریابان بیمه نتوانند به آن واحد صنفی بگویند که بیمه نامه ناقص، سرمایه آنها را به طور کامل تحت پوشش قرار نمی دهد و مشمول ماده 10 شده و شرکت های بیمه نمی توانند در زمان حادثه، خسارت کامل واحد را پرداخت کنند، واحدهای صنفی بر اهمیت بیمه کامل خود آگاهی می یابند.
مشاور و مدرس بیمه های بازرگانی و کارشناس رسمی دادگستری افزود: متاسفانه آموزش شبکه نمایندگی و کارگزاری های بیمه ما در کشور بسیار ضعیف است.
وی تاکید کرد: متاسفانه شرکت های بیمه ای در وضعیت ناسالم رقابت بیمه ای خود باعث شده اند که بدترین نوع پوشش های بیمه ای و ناکافی بودن اجزای بیمه نامه یک روال مرسوم در کشور شود این درحالیست که مردم ما از این موارد اطلاع ندارند.
به اعتقاد حاجی اشرفی، تفکر بیمه ای آن هم به طور کامل باید از طریق شوراهای شهر، روستا، هلال احمر، بسیج مردمی و تمام سازمان هایی که با NGOها و مردم در تماسند همچنین آموزش و پرورش، وزارت کشور و وزارت کار، اصناف و اتحادیه های آنها از طریق کارگاه های آموزشی را در محلات و شهرک های صنعتی انتقال یابد و از سوی دیگر نیز بیمه مرکزی ایران و شبکه نمایندگی و کارگزاری ها را مبنی بر فروش کامل بیمه و نه ناقص آن آموزش دهند.
وی تاکید کرد: متاسفانه بسیاری از صاحبان واحدهای تجاری ساختمان پلاسکو به دلیل نداشتن پوشش بیمه ای و از آن مهمتر به دلیل پوشش بیمه ای ناقص امروز ورشکسته شده اند و آینده آنها به دلیل از بین رفتن اموالشان در آتش به خطر افتاده است.
به گفته عضو هیات مدیره انجمن کارشناسان صنعت بیمه کشور، 200 پوشش بیمه ای در دنیا به فروش می رود که در ایران تنها 106 مورد آن عرضه شده است.
وی با تاکید بر اینکه پایه بیمه نامه ها در کشور بسیار گران است، تصریح کرد: اگر حق بیمه نامه های ما ارزان باشد و از طرف دیگر آنها را با اقساط به مردم عرضه کنیم امروز شاهد فجایع پلاسکو و خسارت میلیاردی این مجموعه نبودیم.
حاجی اشرفی گفت: متاسفانه شرکت های بیمه و بیمه مرکزی ایران، بیمه‌گرانی قدیمی دارند که آنها بازاریابی علمی بیمه را رها کرده اند.