چهارمین دوره همایش روستاییان و عشایر کشور روز گذشته با حضور معاون اول رئیس جمهوری، وزیران تعاون، کار و رفاه اجتماعی و آموزش و پرورش و معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در سالن اجلاس سران برگزار شد. در این مراسم که با رویکرد نخبگان روستایی، ظرفیت پنهان توسعه پایدار روستایی برپا شد از سامانه جامع آمار و اطلاعات روستایی و نیز طرح ویژه ارائه خدمات فرهنگی به عشایر رونمایی شد. معاون اول رئیس جمهوری دراین مراسم با اشاره به اینکه متأسفانه امروز فساد به جاهای حساسی رخنه کرده، گفت: در مبارزه با فساد نباید هیچ خط قرمزی وجود داشته باشد و هیچ کس حق ندارد به بهانه مبارزه با فساد تسویه حساب سیاسی کند. اسحاق جهانگیری، اظهار داشت: مسائل روستاها نباید فقط در روز ملی روستا مطرح شود بلکه باید در همه مجامع تصمیم‌گیری به این موضوع پرداخته شود.
جهانگیری گفت: برای اینکه توسعه همه جانبه کشور را به طور متوازن و همزمان پیش ببریم، حتماً باید در برنامه‌های توسعه، موضوع توسعه روستایی را مورد توجه داشته باشیم.
جهانگیری در ادامه سخنان خود با اشاره به اقتصاد مقاومتی و تأکید این سیاست‌ها بر توجه به روستاها به عنوان مهمترین کانون‌های تولید و توسعه گفت: مهمترین پیام اقتصاد مقاومتی این است که باید بر تمام برنامه‌های کشور و سیاست‌های قوای سه گانه، نهادهای عمومی و بخش خصوصی، روح اقتصاد مقاومتی حاکم باشد. معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه امروز با چالش‌های مختلفی در کشور روبه‌رو هستیم به سه چالش مهم که با زندگی روستاییان و عشایر نیز ارتباط دارد اشاره و خاطرنشان کرد: بیکاری، آب و محیط زیست از چالش‌های مهم کشور هستند که روستاییان و عشایر نیز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. جهانگیری با یادآوری اینکه امروز بخش خصوصی محور و مدار اقتصاد کشور است، اظهار داشت: بخش خصوصی افرادی آگاه هستند و با هر اقدام مسئولان کشور متوجه می‌شوند که مسئولان تا چه حد پای سخنان و وعده‌های خود ایستاده‌اند. معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه هیچ کس حق ندارد به حریم بخش خصوصی تجاوز کند بر لزوم رعایت حرمت بخش خصوصی تأکید کرد و گفت: هرکس درغیر از این مسیر حرکت کند حتماً در مسیر امریکا و دشمنان انقلاب و نظام است. وی همچنین افزود: وقتی بخش خصوصی ببیند با افراد بخش خصوصی در جاهای مختلف برخورد می‌شود، می‌گوید این مسئولین فقط حرف می‌زنند و اهل میدان دادن نیستند. بخش خصوصی هم می‌خواهد حتماً با فساد مقابله شود. متأسفانه فساد در کشور سازمان یافته شده و خود من می‌دانم که فساد تا کجاها رفته است. جهانگیری با بیان اینکه باید قانون بر همه بخش‌های کشور حاکم باشد و نهادهای امنیتی نیز باید در چارچوب قانون عمل کنند، افزود: مطمئن هستم با حاکمیت قانون و حفظ حریم بخش خصوصی قادر خواهیم بود چالش‌های مختلف کشور و مسائلی نظیر بیکاری که خانواده‌ها را آزار می‌دهد برطرف کنیم و با اتکا به ظرفیت‌های درون کشور وضعیت معیشتی مردم را بهبود بخشیم. معاون اول رئیس جمهوری در ادامه چالش آب را از دیگر مسائل جدی کشور برشمرد و افزود: باید راهبردهایی انتخاب کنیم که توسعه پایدار روستایی با استفاده از بهره‌وری صحیح از منابع آب دنبال شود و دولت نیز در برنامه ششم توسعه برنامه‌هایی نظیر آبخیزداری، آبخوان داری و استفاده از روش‌های نوین آبیاری را بیش از سال‌های گذشته در دستور کار قرار داده است. جهانگیری همچنین با اشاره به چالش‌های محیط زیست کشور، این مسائل را از دیگر چالش‌های مهم کشور برشمرد و گفت: حفاظت از منابع ارزشمند نظیر خاک حاصلخیز، جنگل‌ها و مراتع باید به صورت جدی دنبال شود و با زمین خواری که یکی از مشکلات جدی است نیز مبارزه شود و در این راستا روستاییان نیز باید کمک کنند که زمین‌های حاصلخیز کشاورزی به دست عده‌ای سودجو تغییر کاربری پیدا نکند.
معاون اول رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: دولت برای مقابله با هر سه چالش آب، محیط زیست و بیکاری برنامه‌های دقیقی تدوین کرده و تلاش می‌کند که این چالش‌ها را از میان بردارد.
جهانگیری بر ضرورت توجه به خدمات مورد نیاز روستاییان و عشایر تأکید کرد و گفت: خوشبختانه در بخش راه روستایی امروز 92 درصد جمعیت روستایی کشور از راه آسفالت مناسب برخوردار هستند. وی همچنین با بیان اینکه روستاییان نیازمند برخورداری از آب آشامیدنی سالم هستند، گفت: سال گذشته از منابع صندوق توسعه ملی 500 میلیون دلار و امسال نیز 300 میلیون دلار برای تأمین آب شرب روستایی هزینه شد و سال گذشته به 2 هزار و 950 روستا یعنی معادل عملکرد 10 سال گذشته آبرسانی شد. معاون اول رئیس جمهوری در ادامه سخنان خود از اختصاص منابع مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در روستاها و اعطای تسهیلات برای اجرای پروژه‌های روستایی خبر داد و اظهار داشت: حدود 6 هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و 6 هزار میلیارد تومان از منابع بانک‌ها و مؤسسات بانکی با نرخ سود پایین در نظر گرفته شده تا در روستاها سرمایه‌گذاری شود. وی افزود: نرخ سود این تسهیلات در روستاهای مناطق مرزی کشور 4 درصد، در سایر روستاها 6 درصد و برای فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در روستاها نیز 4 درصد در نظر گرفته شده است و این منابع مالی می‌تواند جهش مناسب اقتصادی در مناطق روستایی و عشایری کشور ایجاد کند. جهانگیری ادامه داد: بخش خصوصی علاقه‌مند به روستاها می‌تواند از این تسهیلات استفاده کند اما باید در نظر داشته باشیم که نباید برخی افراد به بهانه استفاده از تسهیلات وارد روستاها شوند ضمن آنکه باید توجه داشته باشیم که طرح‌هایی باید در روستاها اجرا شود که مکمل ظرفیت‌های روستایی باشد.
ساخت مجتمع‌های درمانی و فرهنگی
در تمام روستاها
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور هم در این مراسم با اشاره به وعده رئیس جمهوری و دستور معاون اول رئیس جمهوری برای ساماندهی وضعیت استخدامی دهیاران کشور گفت: متأسفانه سازمان امور اداری و استخدامی تاکنون اقدامی جدی انجام نداده و لازم است برای امنیت خاطر دهیاران که در واقع مدیران توسعه روستاها هستند توجه جدی به این امر مهم صورت گیرد. سید ابوالفضل رضوی، اظهار داشت: در طرح مشترک با ستاد کل نیروهای مسلح کشور قصد داریم از سربازان برای آمایش کشور استفاده کنیم به همین منظور سربازان مشمول در مقاطع فوق‌لیسانس و دکترا از روستاهای کشور برای این طرح به کار گرفته خواهند شد. رضوی با بیان اینکه 2600 دهستان در کشور وجود دارد، گفت: در هر یک از آنها حدود 24 روستا وجود دارد که با هماهنگی وزارتخانه‌های مختلف مجتمع‌های بهداشتی، درمانی و آموزشی و فرهنگی در تمام آنها ایجاد خواهد شد.
ارزش دفترچه بیمه روستایی 40 برابر شد
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اگر در روستاها مزیت‌هایی برای زندگی بهتر ایجاد کنیم، روستایی به شهر مهاجرت نمی‌کند و جلوی مهاجرت بی‌رویه گرفته می‌شود. علی ربیعی در چهارمین همایش ملی روز روستا و عشایر، افزود: با گذشت چهار دهه، هنوز نتوانسته‌ایم برنامه‌ای تدوین کنیم که از مشکلات روستاییان کاسته شود. وی با بیان اینکه با گذشت چند برنامه توسعه، همچنان مسائل جامعه روستایی پابرجاست، افزود: در این مناطق با چالش‌هایی مواجهیم و به دلیل نبود سیاستگذاری‌های درست، روستاها در حال تبدیل شدن به حاشیه شهرها هستند. ربیعی با اشاره به اینکه پس از انقلاب، دید عاطفی نسبت به روستاهای کشور ایجاد شد، افزود: با تلاش‌هایی که انجام شده ارزش دفترچه بیمه روستاییان در چند سال اخیر ٤٠ برابر افزایش یافته است.به گفته ربیعی، اکنون ١.٥ میلیون روستایی تحت پوشش بیمه روستایی و عشایر قرار دارند.
ایجاد پایانه‌ حمل محصولات کشاورزی
وزیر راه و شهرسازی بر افزایش اشتغالزایی در روستاها به منظور توسعه روستاهای کشور تأکید کرد و گفت: نبود پایانه‌های ویژه حمل محصولات کشاورزی یکی از حلقه‌های مفقوده ما در روستاها است. عباس آخوندی نیز در این همایش افزود: برای توسعه و آبادانی روستا‌ها وجود یک نظام حمل و نقل یکپارچه بین روستاها و شهرها ضروری است تا تولید و تسهیل عرضه محصولات کشاورزی در بازارهای هدف، ارزش افزوده بیشتری داشته باشد. وی اظهارداشت: در دو سال گذشته زمینه‌های ایجاد پایانه‌های ویژه محصولات کشاورزی بخصوص در نقاط گرمسیری در وزارت راه وشهرسازی فراهم شده اما ایجاد این پایانه‌ها در روستاها به یک جریان ملی همه جانبه نیاز دارد.
معضل مهاجرت روستاییان
وزیر آموزش و پرورش گفت: اگر ما نتوانیم آموزش و پرورش با کیفیت را در جامعه روستایی و عشایری ایجاد کنیم کمکی به توسعه پایدار روستاها نکرده‌ایم. سیدمحمد بطحایی در این همایش اظهار کرد: تلاش‌هایی که بعد از انقلاب در کشور صورت گرفته قابل تقدیر است و در جنبه‌های کمی دستاوردهای موفقی را در جامعه روستایی و عشایری به دست آوردیم اما همچنان یکی از مهمترین چالش‌هایی که با آن مواجه هستیم بحث مهاجرت از روستاها است.

نیم نگاه
بیکاری، آب و محیط زیست از چالش‌های مهم کشور هستند که روستاییان و عشایر نیز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.
6 هزار میلیارد تومان از منابع بانک‌ها و مؤسسات بانکی با نرخ سود پایین در نظر گرفته شده تا در روستاها سرمایه‌گذاری شود.