حسن روحانی صبح دیروز در مراسم آغاز‌ سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری که در دانشگاه تهران برگزار شد، به مسائل و اتفاقات مهمی اشاره کرد؛ نقد اعمال محدودیت سه‌ماهه برای رئیس دولت اصلاحات، تبیین فلسفه وجودی و کارکرد دانشگاه، چیستی گفتمان انتقادی مخالفان دولت، برجام و دستاوردهای غیرقابل بازگشت آن، پرونده PMD، شکستن اتحاد جهانی علیه ایران و موضوعات دیگر ازجمله اهم مسائلی بود که رئیس‌جمهوری به تشریح آنها پرداخت.
رئیس‌جمهوری با تأکید بر این‌که ما در جامعه یک رقابت ناسالم تحت عنوان جناح‌های سیاسی ایجاد کرده‌ایم، به‌صورتی تلویحی به اتفاقاتی چون محاکمه ٧ نفر از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و اعمال محدودیتی سه‌ماهه برای سیدمحمد خاتمی، رئیس‌جمهوری دوره اصلاحات اشاره کرد و گفت: در همه انتخابات‌ها، این جناح‌ها مشارکت می‌کنند، در آخر به جای آن‌که همه به خاطر مشارکت‌شان تشویق شوند و جایزه بگیرند، یکی جایزه می‌گیرد و جناح دیگر تنبیه می‌شود. آیا نتیجه این روش اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی ایجاد می‌کند؟ روحانی با بیان این‌که ممکن است برخی از دستگاه‌ها بیکار باشند و برای ایجاد شغل برای خود عده‌ای را احضار کنند، اظهار کرد: اگر در جناحی که از ابتدا ساختمان دیوارش کوتاه ساخته شده است، کسی خیلی هم تأثیرگذار باشد و مردم را برای مشارکت تشویق کند و تکرار کند که مردم پای صندوق بیایند، باز هم آنها نباید تشویق شوند.
دانشگاه گذاری از یک جامعه استبدادی به جامعه‌ای آزاد است
رئیس شورای انقلاب فرهنگی به مواهب نهاد دانشگاه اشاره کرد و ادامه داد: دانشگاه همواره گذاری از یک جامعه با شرایط استبداد و استعمار و انحصار قدرت به سمت جامعه‌ای آزاد، مستقل و جامعه‌ای که در آن شایستگی‌های علمی و اخلاقی افراد مورد توجه باشد، است. در این زمینه در دوران مشروطه شاهد انحصار در مدیریت کشور بودیم اما حوزه و دانشگاه توانستند در کنار یکدیگر این انحصار را بشکنند و امروز مشاهده می‌کنیم که مدیران جامعه ما اکثرا تحصیلکرده دانشگاه‌های ما و تعدادی تحصیلکرده حوزه‌های علمیه هستند. وی با تأکید بر این‌که دانشگاه‌ها امروز متولیان تربیت مدیران جامعه هستند، خاطرنشان کرد: برجستگی‌های علمی، اخلاقی و رفتاری اساتید در کنار یکدیگر، دانشگاهی ایده‌آل برای جامعه می‌سازد. دانشگاهیان نیز مدیران جامعه را تربیت می‌کنند و حل‌المسائل معضلات مختلف کشور هستند.
برای نقد و مشارکت
همه جامعه را تشویق کنیم
روحانی با بیان این‌که دانشگاهیان ابتدا باید معضلات خود در دانشگاه‌ها و سپس معضلات و مشکلات جامعه را حل کنند، به طرح انتقاداتی از وضع مدیریت دانشگاه‌ها پرداخت و اظهار کرد: من بارها در جلسات مختلف ازجمله شورای انقلاب فرهنگی و هیأت دولت اعلام کرده‌ام که معلوم نیست در مدیریت دانشگاه‌ها راه خوبی را پیش می‌رویم یا نه، چراکه ‌اداره دانشگاه‌ها را قطعه‌قطعه کرده‌ایم و برخی مسئول دین، برخی مسئول انقلاب و برخی مسئولیت‌های دیگری بر عهده دارند. این درحالی است که نباید این تقسیم‌بندی‌ها انجام شود. رئیس‌جمهوری با تأکید بر این‌که باید از این مسیرها رها شویم، به نتایج رأی مردم در انتخابات‌های سال‌های ۹۲ تا ۹۶ اشاره و خاطرنشان کرد: یک‌بار در‌ سال ۹۲ و مجددا در سال‌های ۹۴ و ۹۶ این تجربه حاصل شد. در اقتصاد، علم و مدیریت، انحصار بسیار خطرناک است و ما باید برای نقد و مشارکت، همه جامعه را تشویق کنیم. وی همچنین با اشاره به این‌که بیان نقد به‌ویژه در دانشگاه باید آزاد باشد، تصریح کرد: اگر استاد یا دانشجویی در دانشگاه کلامی مطرح کند که آن کلام مورد پسند من نباشد، باید تشویق شود.
عده‌ای نان خود را در دعوا می‌بینند
رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود، اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا را عجیب و غریب خواند و خاطرنشان کرد: ممکن است در کشوری براساس برخی مبناها فردی رئیس‌جمهوری شود که با کارهای عجیب و غریب خود همه دنیا را نگران کند. حال ممکن است چنانچه معضلی که در یک کشور ایجاد شده به کشورهای دیگر دنیا نیز سرایت کند و بر ما نیز فشارهایی وارد شود، اما ما نباید نسبت به مسیری که انتخاب کرده‌ایم، تردید کنیم. وی با انتقاد از طرح برخی اظهارات از سوی عده‌ای در داخل کشور در این زمینه اظهار کرد: من نمی‌دانم چرا عده‌ای از این موضوع و این‌که کشور دچار مشکل شود، خوشحال می‌شوند و نان خود را در دعوا می‌بینند. با وجود این، ما معتقدیم که تضارب آرا هیچ مشکلی ندارد، اما باید در موضوعات مربوط به منافع ملی همه یک‌صدا باشند.
در توافق برجام به منافع
غیرقابل بازگشتی دست‌یافته‌ایم
بخش دیگری از سخنان روحانی در مورد توافق هسته‌ای ایران و ١+۵ و دفاع مجدد از این توافق حکایت از آن دارد که او همچنان در دفاع و پاسخ‌دهی به منتقدان این توافق به‌عنوان مهمترین دستاورد چهارساله‌اش بر سریر ریاست‌جمهوری، مُصر است و در این راستا تصریح کرد: ما در توافق برجام به منافع غیرقابل بازگشتی دست‌یافته‌ایم و نه‌تنها ترامپ بلکه چنانچه ١٠ ترامپ دیگر در دنیا روی کار بیایند، آن منافع غیرقابل بازگشت هستند. در مذاکرات هسته‌ای، ما قدرت سیاسی خود را به جهانیان نشان دادیم و دیپلمات‌های ما آن‌قدر قوی و قدرتمند با ٦ قدرت بزرگ دنیا حرف زدند و به توافق رسیدند که آن طرف توافق، آمریکا می‌گوید ایرانی‌ها ما را فریب داده‌اند. رئیس‌جمهوری ادامه داد: گرچه این حرف نادرست است و مبنای ما در این توافق برد - برد بوده اما ما به‌عنوان یک توانمند سیاسی در صحنه مذاکرات با قدرت‌های دنیا ظاهر شدیم و نشان دادیم نه‌تنها در جنگ و اقتصاد قوی هستیم بلکه در صلح و سیاست نیز قدرتمندیم که این نیز یک موضوع غیرقابل بازگشت است.
پرونده PMD را
در مذاکرات هسته‌ای بستیم
رئیس‌جمهوری با اشاره به لغو تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران و بسته شدن پرونده PMD افزود: برخی می‌گفتند که پرونده PMD هیچ‌گاه بسته نمی‌شود ولی ما توانستیم در مذاکرات هسته‌ای این پرونده را ببندیم و آژانس رسما اعلام کرد که دیگر سوالی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ما ندارد. ما همچنین توانستیم قطعنامه‌های سازمان ملل را که سال‌ها علیه کشور تصویب شده بود، لغو کنیم. روحانی همچنین با انتقاد از طرح برخی مسائل در داخل نسبت به احتمال اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران گفت: ممکن است فردی بگوید بعدا نیز قطعنامه‌هایی صادر خواهد شد. این حرف مانند آن است که ما می‌گوییم در جنگی پیروز شده‌ایم و عده‌ای می‌گویند ممکن است در جنگ بعدی پیروز نشویم؛ در پاسخ، ما اعلام می‌کنیم که چنانچه روزی سازمان ملل بخواهد علیه ما قطعنامه‌ای صادر کند، ما تجربه لغو قطعنامه‌های قبلی را داریم.