واقعیت این است که طرح احیای زاینده رود طرح بزرگی است که لوله‌گذاری بخش کوچکی از آن است؛ طرح به عنوان 7 پروژه برای احیای زاینده‌رود، نجات گاوخونی و بقای اصفهان تعریف شده است.
یکی ازطراحان این طرح با تشریح جزییاتی بیشتر از طرح موسوم به بازچرخانی آب زاینده رود گفت: پیش‌بینی شده آبی که کشاورزان حدفاصل سد چم آسمان تا سد نکوآباد احتیاج دارند توسط لوله به آن‌ها تحویل داده شود؛ و این قسمت جزیی از طرح لوله‌گذاری است. محمد نبویان‌پور، تاکید کرد: لوله‌گذاری صرفاً از حد فاصل سد چم آسمان تا سد نکوآباد انجام می‌شود و هدف تامین آب اراضی است و بقیه آب در بستر طبیعی رودخانه زاینده‌رود جاری می‌شود و هدف از اینکار جلوگیری از برداشت غیرمجاز آب است. وی با بیان این‌که انتقال آب به اراضی پایین دست بدون اتلاف آب، انجام می‌شود، اضافه کرد: این طرح مزیت‌های مختلفی دارد؛ از آن‌جایی که آب را با فشار تحویل کشاورزان می‌دهد، کشاورزان امکان استفاده از روش‌های نوین آبیاری را نیز خواهند داشت؛ و در نهایت این طرح چه در شرایط مطلوب و چه در شرایط نامطلوب امکان دسترسی عادلانه به آب را فراهم می‌کند.
گفته می شود، نزدیک به 340 میلیارد تومان برای انجام مرحله اول طرح لوله گذاری پیش‌بینی شده است. این کارشناس صنعت آب، با بیان این‌که رودخانه زاینده ‌رود مهمترین رودخانه فلات مرکزی ایران است، ادامه داد: 3 سهم از 33 سهم آب کوهرنگ متعلق به شهر اصفهان است، حق آبه شهر اصفهان در سال‌های اخیر فراموش شده است، هدف این سهم آبه، تغذیه آب خوان‌های منطقه نیز هست، در شرایط خشکسالی طولانی مدت، امکانی فراهم آمده است که بخشی از رودخانه همواره آب داشته باشد. وی افزود: اگر انتقال آب تا 3 مترمکعب باشد و این آب در حوالی باغ پرندگان برسد، نیمی از آن جذب آب خوان‌ها می‌شود و حرکت موثری خواهد بود. وی ادامه داد: اگر طرح‌های بالادستی انجام شود امکان تأمین این 3 مترمکعب آب وجود دارد ومابقی در سد آبشار به سمت تالاب حرکت می‌کند؛ اما اگر این 3 متر مکعب آب تأمین نشود با طرح بازچرخانی آب رودخانه جریان خواهد داشت.
این کارشناس صنعت آب ادامه داد: با تکمیل تمامی مراحل، آب قطعاً به تالاب گاوخونی خواهد رسید. بنابراین اگر بین 30 میلیون تا 100 میلیون مترمکعب آب به تالاب برسد بخش عمده مشکلات حل خواهد هرچند که ظرفیت تالاب بیشتر است.
وی با بیان این‌که مدیریت پساب از جمله طرح‌های مطرح شده است، خاطرنشان کرد: با استفاده از تصفیه پساب، می‌توان آن را در اختیار صنایع قرارداد و در ازای آن آب خام مورد نیاز را از آن‌ها گرفت، آب خامی که مورد استفاده از کشاورزی و شرب است؛ استفاده از پساب در شهرک‌های گلخانه‌ای نیز امکان‌پذیر است،