قیمت درهم بالای مرز حساس قرار گرفت

دیروز 14 شهریور 1400 قیمت دلار رشد کرد، اما پشت مرز حساس 27 هزار و 200 تومان متوقف شد. به گفته فعالان بازار دلیل این توقف، افزایش حجم عرضه دلار بود. همچنین قیمت درهم امارات نیز همراه با افزایش قیمت دلار رشد کرد و در نهایت بالای مرز حساس کار و در رقم 7 هزار و 410 تومان قرار گرفت.

 

سهم دانش بنیان‌های بیوتک و دارویی از بازار پاکستان

سرکنسول ایران در کراچی اعلام کرد: واردات دارو به پاکستان ۸۰۰ میلیون دلار اعلام شده است که بخش عمده آن مواد اولیه دارویی و داروهای خاص و نوترکیب بوده و ۹۵ درصد مواد اولیه صنعت داروسازی پاکستان وارداتی است و فکر می‌کنم سهم بیوتکنولوژی، تجهیزات پزشکی و دارویی و دانش بنیان ایرانی بتواند جای خود را در بازار این کشور به خوبی باز کند.

 

رفع مشکلات ایفای تعهد ارزی واحدهای تولیدی- صادراتی

به گفته رئیس کمیته توسعه صادرات ستاد تسهیل ، مشکلات فعلی در خصوص رفع تعهد ارزی واحدهای تولیدی-صادراتی که اقدام به ارسال نمونه کالا به کشورهای هدف کرده‌اند و درآمد ارزی نداشته‌اند با توجه به تصمیمات کمیته اقدام ارزی به زودی رفع خواهد شد. 

 

تاکید وزیر صمت بر تدوین برنامه‌های افزایشی صادرات

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت تدوین برنامه‌های مرتبط با افزایش صادرات گفت: سهمیه هر استان در افزایش 5 میلیارد دلاری صادرات، این هفته تعیین و به آنها ابلاغ خواهد شد.

 

اطلاع رسانی نمایشگاه های ساخت و ساز باکو آذربایجان

اولین نمایشگاه احیای قره باغ در بازسازی و توسعه از ۲۱ تا ۲۸ مهرماه ۱۴۰۰ برگزار می شود. همچنین نمایشگاه بین المللی ساختمان آذربایجان نیز از ۲۸ تا ۳۰ مهرماه و نمایشگاه بین المللی تاسیسات سرمایشی و گرمایشی این کشور نیز در همین تاریخ در محل دائمی نمایشگاه بین المللی باکو برگزار می شود. 

 

صادرات فولاد ایران به افغانستان از سرگرفته می‌شود

آژانس رتبه‌بندی «پلتس» اعلام کرد که صادرات فولاد ایران به افغانستان در بحبوحه آشفتگی‌های سیاسی فعلی در این کشور متوقف شده است و احتمالاً تا چند هفته دیگر از سر گرفته می‌شود.

 

جمهوری آذربایجان شرایط واردات از ۲۳ کشور را تغییر داد

به گفته رئیس آژانس ایمنی مواد غذایی جمهوری آذربایجان، در حال حاضر غلات و بذرهایی که وارد کشور آذربایجان می‌شود از نظر ویروس ها و باکتری های مختلف مورد بررسی قرار می گیرند. بر اساس کنوانسیون بین المللی حفاظت از گیاهان، ۲۳ کشور ملزم به عاری کردن بذور صادراتی شان از بیماری های ویروسی و باکتریایی به آذربایجان هستند.

 

گسترش روابط تجاری با جمهوری چک

به گفته رایزن جدید اقتصادی ایران در پراگ ، کمیته‌هایی نظیر کمیته چک، اسلواکی و لهستان ، که به‌تازگی به‌اتاق مشترک تبدیل شدند، شکل گرفته اند و سعی دارند فعالانه در روند روابط تجاری ایران با کشورهای هدف، موثر باشند.