دلیل عزل و نصب‌های بیمه البرز، سوال بسیاری از کارشناسان صنعت بیمه است. محسن پورکیانی مدیر عامل برکنار شده بیمه ایران به ریاست پرسودده‌ترین شرکت بیمه‌ای کشور، یعنی بیمه البرز رسید. ماجرای حضور پورکیانی هم آنقدر پرحاشیه بود که سوژه داغ رسانه‌های بسیاری شد.

ایلنا در گزارشی به نقل از محمدرضا میری لواسانی رییس سابق هییت مدیره این شرکت نوشت: «به این دلیل که از دستور معاون دژپسند برای دادن رای دادن به پورکیانی به عنوان گزینه وزارت اقتصاد برای مدیرعاملی شرکت بیمه البرز امتناع کرده بود، از کار برکنار شد!»

آنگونه که ایلنا خبر داده، قرار بوده تاجدار مدیرعامل پیشین بیمه البرز به کار برگردد اما پورکیانی همان روز به عضویت هیات مدیره در می‌آید و همان روز با فشار بیرونی به عنوان مدیرعامل نیز معرفی می‌شود! گویا جابجایی‌ها و برکناری‌های افراد در هیات مدیره با نظر یک نفر انجام شده است: عباس معمار نژاد؛ چهره‌ای که به طرزی خارق العاده توانسته هم در دوره روحانی پست کلیدی بگیرد، هم در دوره احمدی نژاد.

نقش عباس معمار نژاد معاون وزارت اقتصاد در انتخاب پورکیانی مدیرعامل بیمه البرز چیست؟

در حال حاضر شرکت بیمه البرز سودده‌ترین شرکت بیمه‌ای کشور است؛ طبیعی است دخالت‌های نالازم و سوء مدیریت در آن، سوال‌های بسیاری به همراه خواهد داشت، چه آنکه جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در نقد تند به عباس معمارنژاد معاون دژپسند گفته بود: «اخباری به دستم رسیده که نشان می‌دهد وضعیت ناخوشایند بیمه‌ای کشور، دامن شرکت بیمه البرز را گرفته و گویا وزارت اقتصاد در تلاش است فردی به‌عنوان مدیرعامل این شرکت منصوب شود که در گذشته کارنامه ضعیفی در شرکت بیمه ایران داشته و این تصمیم به مثابه جمله معروف «آزموده را آزمودن خطاست» است.»

سوال اصلی جعفر زاده از دژپسند این بود که «اگر مدیرعامل سابق بیمه ایران [پورکیانی] فردی موفق بوده چرا در همان پست کلیدی باقی نماند؟ اگر کارنامه او دلیل برکناری‌اش بوده چرا برای پست کلیدی دیگری انتخاب شده است؟»

سایت خبری روز نو در مصاحبه‌ای با جعفرزاده ایمن آبادی نوشت: «پورکیانی مدیرعامل سابق بیمه ایران بدون برگزاری مجمع وارد هیات مدیره شرکت بیمه البرز شده است و از سوی دیگر لواسانی عضو هیات مدیره بیمه البرز [به‌دلیل عدم‌تبعیت از دستور سفارشی معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد] عزل شده است.

جعفرزاده ایمن آبادی گفته حتی عزل فرد موردنظر [لواسانی] بدون برگزاری مجمع مطابق با آیین‌نامه جدید بیمه مرکزی، غیرقانونی بوده است.

پس از آنکه لواسانی عضو هیات مدیره بیمه البرز حاضر نشد دستور سفارشی عباس معمارنژاد معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد را بپذیرد، عزل شد و فردی جایگزین او شد که سابقه پست مدیریتی در این حوزه ندارد. بررسی‌های خبرنگار رویداد۲۴ نشان می‌دهد علی پناهی در یک روز تایید صلاحیت خود را برای ورود به هیات مدیره بیمه گرفته است. در حالی که کمی آن‌طرف‌تر می‌بینیم که برخی از مدیران صنعت پس از گذشت ماه‌ها و به‌دلیل بوروکراسی‌های پیچیده نتوانسته تایید صلاحیت خود را برای پست مدیرعاملی شرکت های بیمه‌ای بگیرند.

اینکه وزیر اقتصاد و عباس معمارنژاد با فشار به بیگدلی مدیرعامل بانک ملت عضوی از هیات مدیره را عزل و فرد دیگری را به‌جای او وارد سیستم می‌کنند که این روند بدون برگزاری مجمع از اساس، غیرقانونی است یک طرف ماجراست، اما نکته عجیب‌تر این است که وقتی وزارت اقتصاد باید کمتر از پنج ماه دیگر براساس لایحه بودجه۹۸ سهام خود را در این شرکت بفروشد و دست از تصدی‌گری‌اش بردارد، چرا وزیر و به‌خصوص معاونش اینگونه پا در عرصه می‌گذارند و خواهان انتخاب مدیرعامل موردنظر خود هستند؟ چرا وزیر اقتصاد که مدام شعار شفافیت و خروج از تصدی‌گری را می‌دهد با همفکری معاونش روشی دیگر را برمی‌گزینند؟ و سوال مهمتر اینکه چه تضمینی وجود دارد که مدیرعامل جدید بیمه البرز، مانند بیمه ایران ویرانه‌ای را تحویل ندهد و اگر داد چه کسانی باید پاسخگوی این خبط بزرگ باشند؟

سیر تحولات در بیمه البرز نشان می‌دهد عباس معمارنژاد معاون امور بانک و بیمه وزارت اقتصاد به خاطر عزل و نصب‌های یکروزه و دخالت‌های نالازم مجموعه وزارت اقتصاد در شرکت بیمه البرز باید پاسخگو باشد. نمایندگان مجلس فعلا به دادن تذکر شفاهی بسنده کرده‌اند، باید منتظر ماند و دید آیا سیر تحولات در بیمه البرز به سمتی می‌رود که سوال نمایندگان مجلس از وزارت اقتصاد کلید بخورد.