به گزارش پایگاه خبری اقتصادبازار،  با انجام چند جابجایی کلیدی در بیمه ایران، محمد رضایی رکورد جابجایی در کوتاه مدت را در تاریخ بیمه ایران می‌شکند و در کمتر از شش ماه پنجاه جابجایی در سطح مدیران را به نام خود ثبت می‌کند. نکته جالبتر این است که چند مورد از این جابجایی ها در حوزه هایی مانند بازرسی و حسابرسی، آموزش، بازاریابی و هیات مدیره شرکت ایران معین و مدیرعامل شرکت سبا ، مدیرانشان  برای دو بار و حتی بیشتر در بازه زمانی چند ماهه تغییر کرده اند.  با این روال به نظر می‌رسد محمد رضایی را باید” مرد تغییرات اتوبوسی “ در بیمه ایران دانست !

شایان ذکر است که بیمه ایران همواره با تغییرات مداوم  در سطح مدیریتی خود همراه بود و مدیران بسیاری را از سازمان استخدامی، سازمان برنامه، وزارت اقتصاد و حتی برخی نهادهای نظارتی دیگر در خود جای داده است، مدیر عامل بیمۀ ایران که به عنوان راهبر صنعت بیمه شناخته می‌شود و با پیاده‌سازی خصوصی‌سازی قرار بود به عنوان تنها شرکت بیمۀ دولتی بر تولید بیمه‌نامه‌های جدید اهتمام ورزد در بازۀ شش سالۀ اخیر چهار بار تغییر کرد و این تحولات به تناسب در شرکت‌های بیمۀ خصوصی نیز دیده می‌شود.

نمونه انتصابات مدیریتی در این مجموعه در لایه های مختلف مسبوق به سابقه بوده است و از امرالهی، حسینی و ... در راس هرم این مجموعه که برخی از آنها از خارج این مجموعه آمدند و برخی سالها پیش به این شرکت پیوسته اند و تا اخیرا احمد صالحی پارسا (معاونت امور نمایندگان) و قمصریان و ... که از وزارت اقتصاد و سازمان برنامه به عنوان نمونه منتقل شده اند، بسیار است. تغییر سه باره مدیرعامل ایران معین و دو مرتبه ای مدیرعامل سبا از دیگر نمونه های جابجایی های مدیریتی در سطوح ارشد بیمه ایران است. به نظر می رسد به دلیل ماهیت دولتی بودن ورود وزیر اقتصاد به تغییرات گسترده در این نهاد بزرگ صنعت بیمه کشور ضرورت دارد.

سقوط آزاد سرمایه گذاری ها پس از یک تغییر

 توجه داشته باشیم که صندوق ارزش کاوان آینده، قبل از این تغییر مدیریتی، در جایگاه نخست بازدهی کشور قرار داشت که نشان می دهد ملاک تغییرات هرگز به میزان اثربخشی عملکرد مربوط نبوده است. صندوق ارزش کاوان آینده اکنون بزرگترین صندوق سهامی کشور بوده که بیش از 2000 میلیارد تومان از سپرده مردم در آن تجمیع شده و پس از انتصابات اخیر، رتبه نخست آن در بازدهی سرمایه گذاری ها به رتبه 62 از بین 66 صندوق کشور تنزل پیدا کرده است و این اتفاق در حالی رخ داده که بازار سرمایه در مثبت ترین روزهای تاریخ خود قرار دارد و به دلیل این نزول شدید حجم ابطالی های صندوق مذکور افزایش یافته است. این پرسش مطرح می شود که تداوم این عملکرد چه سرنوشتی را برای 2000 میلیارد تومان دارایی مردم نزد این صندوق رقم خواهد زد؟

افزایش ریسک سرمایه گذاری ها و بی ثباتی در تصمیمات

از طرفی نبود ثبات و رویه مشخص در مدیریت سرمایه گذاری بیمه ایران در این مدت کوتاه باعث سرمایه گذاری این هلدینگ بیمه ای در سرفصل های غیرمرتبط نظیر خرید زمین کشاورزی در جنوب تهران و خرید املاک متنوع بدون کاربری مرتبط با فعالیت شرکت شده است که با توجه به شرح وظایف و اساسنامه این بیمه دولتی، چندان کار قابل توجیهی به نظر نمی رسد و می تواند به کلیت صنعت بیمه کشور صدمه بزند. اقدام مساله ساز بعدی در مدیریت دارایی های بیمه ایران، فروش اوراق درآمد ثابت موجود در سبد این شرکت در ماه های اخیر است، با توجه به اینکه شرکت بیمه ایران نسبت به نگهداری مقداری اوراق با درآمد ثابت به منظور مواجهه با خسارات غیر قابل پیش بینی در سنوات گذشته اقدام نموده لیکن فروش آن ها منجر به افزایش ریسک دارایی های این شرکت شده است.

بیمه ایران با دارا بودن 205 شعبه فعال و مجتمع خدمات‌ بیمه‌ای در سراسر کشور و 12 شعبه و نمایندگی در خارج از مرزها و با بکارگیری بیش از 3770 دفتر نمایندگی حقیقی و 156 نماینده حقوقی تحت عنوان شرکت خدمات بیمه ای (در مجموع 4256 نمایندگی، کارگزار و شرکت خدمات بیمه‌ای)، بزرگترین شبکه عرضه بیمه در کشور را در اختیار دارد و خیل عظیمی از بیمه گذاران حقیقی و حقوقی طرف قرارداد این شرکت هستند که بروز هر گونه ضرر و زیان مالی در بیمه ایران این بدنه اجتماعی را دچار چالش خواهد کرد و جا دارد که حساسیت بیشتری نسبت به این موضوع در نهادهای نظارتی صورت پذیرد.

ماجرای انتصابات خارج از قاعده

در این میان افراد در حالی به این شرکت بیمه ای عزیمت می کنند که خروج نیروهای انسانی از این شرکت به یکی از نقاط حساسی بدل شده که اخیرا مجلس نیز به آن ورود کرده و طرحی را در دست بررسی دارد که در صورت تصویب آن مامورین این شرکت به سایر شرکت ها باید به بیمه ایران بازگردند. در فروردین ماه سال 99 آیین نامه انتصابات بیمه ای از سوی عباس معمارنژاد معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد ابلاغ شد که در آن صراحتا به لزوم تصویب هر گونه انتصاب مدیران در جلسات هیات مدیره شرکت های بیمه و شرکت های تابعه اشاره شده اما انتصابات صورت گرفته اخیر در بیمه ایران خارج از این ضوابط انجام شده و بیش از 50 مدیر در مجموعه بیمه ایران در مدت کوتاهی تعویض شده اند و به نظر نمی رسد همه این تغییرات با مصوبه هیات مدیره انجام شده باشند. تطبیق مبنای قانونی این انتصابات با آیین نامه مذکور بر عهده سازمان بازرسی کل کشور است و ورود به این پرونده می تواند نتایج مهمی در بر داشته باشد. اما همواره این پرسش مطرح است که اگر این سازمان نیاز به نیروی انسانی دارد چرا مجوز استخدام کلی از مجمع دریافت نمی کند؟ و یکبار برای همیشه این موضوع را ساماندهی نمی کند؟ وجود همین طیف های مختلف در بدنه شرکتی که بیش از 30 درصد سهم بازار بیمه کشور را در اختیار دارد سبب شده است که ایجاد وحدت دیدگاه به یکی از نقاط حساس مدیریتی این مجموعه بدل شود و اجرای تصمیمات مدیریتی از حساسیت به سزایی برخوردار باشد.

نفوذ چند شغله ها به بیمه ایران

چندی پیش برای یکی از معاونان یک شرکت تامین سرمایه خصوصی حکم مشاوره ای در بیمه ایران صادر شده و فرد مذکور با حفظ سمت خود در شرکت مذکور در حال فعالیت و مشاوره در مجموعه دولتی بیمه ایران نیز هست و برخی به وی لقب «مدیرعامل در سایه» داده اند. اتفاقی که با توجه به ماهیت و شرح وظایف یک مجموعه دولتی می تواند منجر به بروز تضاد منافع و اتفاقات متعاقب آن شود. با نفوذ این افراد به بدنه سرمایه گذاری بیمه ایران، خط اصلی سرمایه گذاری های شرکت که بیشتر در حوزه سهم‌های بنیادی و دارای ارتباط با فعالیت اصلی شرکت بود به طور کامل منحرف شده و اخیرا نوسانگیری های زیر مجموعه های بیمه ایران در بازار سرمایه بر روی برخی سهم های عمدتا بی بنیاد حواشی زیادی را به همراه داشته است.

تعدد طرح های نیمه تمام و افزایش خسارات

با توجه به اینکه اخیرا با حضور غلامرضا سلیمانی امیری رونمایی از طرح تشکیل پرونده الکترونیکی خسارت انجام و خبر آن نیز در رسانه منتشر شد اما بررسی ها نشان می دهد تا کنون تنها یک پرونده خسارتی در این سامانه ثبت شده و عملا طرح مذکور به مرحله اجرا نرسیده است. بیمه ایران همچنین در دوره مدیریت جدید، تمرکز خود در حوزه بیمه گری را رها کرده و بر قراردادهای درمان متمرکز شده که این قراردادها عمدتا زیان ده بوده با توجه به زیان 300 درصدی قراردادهای درمان، افزایش زیان انباشته این شرکت در آینده دور از انتظار نیست. در سرفصل سرمایه گذاری های غیربورسی، پروژه ساختمان سبا از جمله پروژه های نیمه تمام که بیش از 9 است که از توقف نیمه کاره آن می گذرد و هزینه های ثابت این پروژه متوقف موجب ایجاد زیان برای بیمه ایران شده است.

عملکرد یک مدیر کم سابقه

بررسی سابقه مدیرعامل بیمه ایران نیز در خصوص ریشه یابی اتفاقات اخیر بیمه ایران راهگشاست. رضایی پیشتر در مناصبی همچون مدیر مدیران فنی بیمه ایران، مدیر بیمه های آتش سوزی (زیر مجموعه معاونت فنی) و عضویت در هیات مدیره بیمه سینا حضور داشته و بدون طی کردن مدارجی همچون معاونت به طور مستقیم به مدیریت بیمه ایران رسیده است و نامبرده تا کنون سابقه مدیرعاملی در هیچ مجموعه خصوصی و یا دولتی ندارد.

فراخوان وزیر اقتصاد برای سوت زنی علیه فساد

چندی پیش فرهاد دژپسند در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در خصوص رویکرد وزارتخانه متبوع خود در موضوع فساد گفت: برای مبارزه با فساد کریدور ویژه ایجاد می‌کنم و آماده هر گونه برخوردی هستیم. باید سیستم سوت زنی راه اندازی کنیم و هر کس با فساد مواجه شد سوت بزند. وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان داشت: باید فساد ریشه کن شود بدون اینکه حاشیه جدید ایجاد شود و از هیچ چیزی نباید ترس داشت و حتما در وزارت اقتصاد و دولت در رابطه با مبازه با فساد آمادگی دارند. از همین رو انتظار می رود، مطالب ذکر شده با دقت از سوی جناب وزیر مورد بررسی قرار گیرند و این مجموعه مهم و حساس دولتی در مسیر درست وظایف خود هدایت شود.