شفافیت
روزی که سختی ها برطرف شود به مردم می گوییم

زنگنه معتقد است که تحریم غیرقانونی و یکجانبه امریکا علیه ملت ایران به تحریک کوردلانی مثل منافقین و با حمایت اسرائیل و اشرار منطقه آغاز شده است. از این‌رو مراقب است که آدرس به دشمنان ندهد. او درباره اینکه برخی می‌گویند وزارت نفت برای معالات نفتی خود اتاق تاریک دارد، توضیح داد: «باید بگویم بله؛ ما برای دشمنان ایران اتاق تاریک داریم و بسیاری از این موضوع ناراحت هستند که من تلاش می‌کنم سطح حفاظت اطلاعات بالا باشد، اما همه موارد برای نظام، شفاف و روشن است و ما به گونه‌ای عمل می‌کنیم که سرانجام شفافیت و روشنی برای نظام باشد و روزی که سختی‌ها برطرف شود به مردم نیز خواهیم گفت که چه کارهایی انجام داده‌ایم، اما اکنون مانند همان سربازان گمنامی هستیم که کسی نمی‌داند چه کاری انجام می‌دهیم. خیلی‌ها به ما حرف‌هایی می‌زنند و کاری می‌کنند تا ما را تحریک کنند حرف بزنیم، اما هیچ حرفی نمی‌زنیم.»

 

شکست تحریم ها
دلخوری امریکا از ایران

«تاکنون بخوبی در شرایط تحریم پیش رفته‌ایم. هر آنچه تصویب و اجرا می‌کنیم، با توجه به شرایطی است که در آن قرار داریم؛ به همین سبب امریکا از ما بسیار دلخور است و تمرکز زیادی بر ما دارد. اما به هر حال، شرایط جنگ است و سختی‌هایی دارد.»این موضوع را زنگنه در وصف جنگی که این روزها امریکا علیه ایران راه انداخته و همین‌طور عملکرد کشور می‌گوید. اما او درباره تفاوت جنگ کنونی با جنگ تحمیلی عراق علیه ایران گفت: «من در همه دوران جنگ تحمیلی در جهاد بودم. بخشی از جنگ را وزیر جهاد و بخشی از جنگ را نیز عضو شورای مرکزی جهاد بودم. من جنگ نکردم، اما جنگ را درک کردم و می‌خواهم بگویم فشاری که اکنون بر صنعت نفت وارد می‌شود سخت‌تر از دوران جنگ تحمیلی است، جنگ کنونی کشته و زخمی روزانه ندارد و ممکن است فشار آن کمتر احساس شود، اما سختی‌هایی دارد و ما نیز با قدرت برخورد می‌کنیم.»
وزیر نفت ادامه داد: « هر روز چند صد نفر در دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی (OFAC)، از سازمان‌های وزارت خزانه‌داری امریکا، مسائل را لحظه به لحظه دنبال می‌کنند و در هر لحظه به افراد تلفن می‌زنند و اعلام می‌کنند که مانع کارهای وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران شوند. این خبرها نیز به ما می‌رسد و در مقابل ما نیز باید به گونه‌ای عمل کنیم که جلو کارهای آنها را بگیریم. خداوند به ملت ایران هوش و استعداد عطا کرده است و به مجموعه نظام نیز توانایی و بلوغ داده است تا در کنار هم و در سایه رهبر معظم انقلاب بتوانیم بار این شرایط خطیر را بخوبی به مقصد برسانیم.»
اما در همین حال زنگنه درباره اتفاقات داخلی بعد از برجام گفت: «راه درازی آمده‌ایم و اگر با هم دوست می‌بودیم و به اسم دوستی و اسلام و انقلاب، ریشه هم را نمی‌زدیم، امروز خیلی بهتر از این هم می‌توانستیم باشیم.»

پاسخ به نمایندگان
از منافع ملت نمی‌گذرم

نامه ۷۲ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره ضرورت اصلاح مدیریت وزارت نفت روز گذشته با انتقاد غالب نمایندگان همراه بود و ١۶۴ نماینده مجلس در نامه‌ای که در صحن علنی مجلس نیز قرائت شد، از تلاش‌های وزیر نفت قدردانی کردند.اما با این حال زنگنه به پرسش‌های خبرنگاران در مورد اتهاماتی که در این نامه به وزارت نفت وارد شده، پاسخ داد. او درباره همکاری‌ نکردن با کشورهای چین و روسیه در پروژه‌های نفتی گفت: «آنان که می‌گویند ما تمایلی برای همکاری با چین و روسیه نداریم، دلیل‌شان چیست؟ ما تنها یک قرارداد مهم در دوره پس از برجام امضا کردیم که مربوط به طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با کنسرسیومی متشکل از شرکت فرانسوی توتال، شاخه بین‌المللی شرکت ملی نفت چین (CNPCI) و شرکت پتروپارس ایران بود که سهم شرکت چینی در آن ۳۰ درصد بود و الان هم اصرار داریم که چینی‌ها در این پروژه حضور یابند. البته باید بگویم تنها قراردادی را امضا می‌کنم که با عزت باشد و به هیچ‌وجه برای خوشایند دیگران از منافع ملت ایران نمی‌گذرم. من در آخر عمر خود به‌دنبال این نیستم که از من تعریف و تمجید شود، بلکه فقط به‌دنبال تأمین خواسته‌های ملت ایران و رضایت خداوند هستم.»زنگنه درباره بخش دیگری از متن نامه مبنی بر «قرارداد سوآپ نفت با روسیه» گفت: «ما قرارداد معامله نفتی با کشور روسیه داشته‌ایم، اما هرگز برای سوآپ نفت با روسیه قراردادی نداشته‌ایم و نمی‌دانم چرا عده‌ای حرف‌های بی‌پایه و اساس می‌زنند؟»
او برخی از بندهای نامه نمایندگان مجلس درباره مجوز ندادن برای سرمایه‌گذاری در بخش شیرین‌سازی میعانات گازی را خنده‌دار خواند و گفت: «آیا میعانات گازی شیرین مشکل صادرات ندارد و مشکل ما در این میان فقط ترش بودن میعانات گازی است؟! عملیات پالایشگاه‌های ستاره خلیج‌فارس و سیراف و پتروشیمی‌های برزویه و بوعلی شیرین‌سازی میعانات گازی است که البته به اینها توجه نمی‌کنند.»

سرنوشت بنزین
هدف دولت از اصلاح قیمت بنزین درآمدزایی نخواهد بود

وزیر نفت درباره برنامه‌های وزارت نفت برای ساماندهی به وضع مصرف بنزین گفت: «برای ساماندهی و مدیریت مصرف بنزین تنها دو راه داریم که یکی افزایش قیمت و دیگری سهمیه‌بندی است و گفتم تا جایی قیمت را می‌توان بالا برد که مردم تحمل کنند که عده‌ای بویژه در فضای مجازی از این گفته من برداشت بد کردند، در حالی که منظور من این بود که تا جایی که مردم قبول دارند، باید قیمت را بالا ببریم و همه هدف ما تأمین منافع و رضایت مردم است. هدف دولت از اصلاح قیمت بنزین، درآمدزایی نیست، بلکه برنامه دولت جلوگیری از قاچاق و کاهش مصرف است. با تمهیداتی که اندیشیده شده است امسال از مهرماه بنزین وارد نکرده‌ایم و تا سال آینده هم بنزین وارد نخواهیم کرد.»

کرسنت
کارشکنی‌ها علیه کرسنت و تأخیر در موفقیت

زنگنه در مورد پرونده کرسنت و حواشی پیرامون آن نیز گفت: کرسنت پرونده‌ای زنده است که عده‌ای با لجبازی و ندانستن قواعد بین‌المللی در این موضوع ما را در یک چاه عمیق انداختند و در این سال‌ها با تلاش بسیار سعی کردم کشور را از این چاه عمیق بیرون بیاورم. ما در فرآیند داوری بسیار خوب عمل کردیم تا جایی که داوری نزدیک به صدور رأی بود، اما کارشکنی‌هایی انجام شد که صدور رأی برای چند ماه به تأخیر افتاد و من مجاز نیستم این جزئیات را شرح دهم، اما امیدواریم با اقدام‌های حقوقی که دنبال می‌کنیم، وضع این پرونده دوباره به نفع ما شود و این اعدادی که برخی مطرح می‌کنند به نفع طرف کرسنت است. متأسفانه ما تا به موفقیت نزدیک می‌شویم، یک عده این اعداد را مطرح می‌کنند.»

صادرات نفت
افزایش ۳۰۰ هزار بشکه خوراک پالایشگاه‌های داخلی

«عده‌ای به‌سادگی می‌گویند صادرات فرآورده ساده‌تر از نفت‌خام است و معلوم نیست با چه توجیهی این مطالب را مطرح می‌کنند. اما امروز ما در این بخش بیشتر از صادرات نفت خام مشکل داریم.» زنگنه با بیان این مطلب اظهار کرد: نخستین کاری که پس از تحریم انجام دادیم، افزایش ۳۰۰ هزار بشکه‌ای خوراک پالایشگاه‌های داخلی بود که مساوی با تولید فرآورده بیشتر شد که باید بخشی از آن صادر شود. صادرات مرزی انجام می‌شود، اما نمی‌توانیم آمار و اطلاعات و مقاصد آن را بیان کنیم.

حاشیه
برجام را چه کسانی برهم زدند؟

خبرنگار روزنامه کیهان: پس از سه سال از اجرای برجام قرار بود به نفت در برابر غذا برسیم؟
وزیر نفت: شما برجام را بر هم زدید. شما که دعا کردید به‌هم بخورد. برجام که آمد، تولید نفت را در چهار ماه یک میلیون بشکه اضافه کردیم. اردیبهشت ۹۷ روزانه دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت صادر کردیم و پولش را هم به خزانه دادیم. برجام برای ما مثبت بود. اگر برجام نبود پالایشگاه ستاره خلیج فارس راه نمی‌افتاد و کمبود بنزین داشتیم و امروز به مشکل می‌خوردیم. اما شما از ابتدا مخالف برجام بودید. بعد از آن هم که آقای ترامپ آمد و با تحریم کردن ایران، نشان داد که برجام موفق بود و بعد از کنار رفتن آن به ما فشار آمد. البته ما مقاومت می‌کنیم و سرتسلیم در مقابل هیچ کس فرود نمی‌آوریم.
خبرنگار روزنامه کیهان: شما در بیشتر سال‌های بعد از انقلاب وزیر بوده اید. البته می‌دانیم که عطش خدمت دارید اما چرا بازنشستگان مانند مدیر جدید شرکت ملی نفت را به کار می‌گیرید و اجازه نمی‌دهید که جوانان سر کار بیایند؟
وزیر نفت: صحبت‌های رهبر معظم انقلاب را بخوانید، بعد حرف بزنید. عطش خدمت من از آقای شریعتمداری(مدیر مسئول موسسه کیهان) بیشتر نیست (تشویق خبرنگاران حاضر).
خبرنگار روزنامه کیهان: اما شما مدیر اجرایی هستید.
وزیر نفت: شریعتمداری هم مدیر دولتی است، مدیر ملتی که نیست. کیهان هم دولتی است، یک شرکت دولتی زیر نظر رهبر معظم انقلاب است. اما از قواعد دولتی پیروی نمی‌کند. مواظب باشید از رهبری جلو نزنید. مواظب باشیم در دسته مارقین قرار نگیریم و گرنه خوارج می‌شویم و خدای نکرده فرقان.اما در مورد جوانگرایی لازم است یادآوری کنم که جوان را هم می‌آورم، می‌گویند بی‌تجربه است و باید به سؤالاتشان پاسخ دهم. ولی جوان باتجربه می‌شود یک فرد بالای 50 سال.