اقتصاد بازار: در دیدار رئیس مجلس شورای مشورتی اندونزی و استاندار اصفهان، دو طرف خواستار تقویت همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی شدند.
به گزارش پایگاه خبری اقتصاد بازار به نقل از استانداری اصفهان در دیدار ذولفیکی حسن و رسول زرگرپور برگسترش و تقویت تعاملات اقتصادی، بازرگانی و فرهنگی بین کشور اندونزی و اصفهان تاکید شد.
رسول زرگرپور در این دیدار با اشاره به پیوندهای عمیق دو کشور بزرگ اسلامی ایران و اندونزی و بویژه ظرفیت ها و مزیت های استان در زمینه های مختلف، خواستار تعمیق مناسبات و گسترش ارتباطات با استانهای همتراز این کشور شد.
استاندار اصفهان خاطر نشان کرد: اصفهان علاقمند است با یکی از استان های بزرگ اندونزی تفاهمنامه همکاری اقتصادی و فرهنگی منعقد کند.
وی به بیان جایگاه ملی و بین المللی و ظرفیت ها و پتانسیل های این استان پرداخت و اظهار داشت: ظرفیت های بالای اصفهان در بخش های صنعتی، علمی و میراثی می تواند زمینه افزایش تعاملات دو طرف را فراهم نماید.
زرگرپور زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان توحیدی در اصفهان را یکی از افتخارات این استان برشمرد و افزود: از ادوار گذشته نیز صفاخانه محل مباحث دوستانه و صمیمانه پیروان ادیان الهی بوده است که تا به امروز نیز این ارتباطات دوستانه ادامه دارد.
رسول زرگرپور گفت: ۴۰۰ سال پیروان این ادیان در اصفهان با برگزاری نشست های مشترک در باره ادیان توحیدی تبادل نظر می کردند و اکنون نیز هر سال، همایش پیروان ادیان توحیدی در شهر تاریخی اصفهان برگزار می شود.
زولکیفلی حسن رئیس مجلس شورای مشورتی اندونزی نیز در این دیدار، بازدید از اصفهان را فرصت مغتنمی برای خود عنوان کرد و گفت: نظیر آثار تاریخی اصفهان با این عظمت، در هیچ کجای دنیا دیده نمی شود و ما هم با جدیت به دنبال توسعه ارتباطات با این استان بویژه در زمینه ی گردشگری هستیم.
وی هدف از سفرش به ایران را تقویت همکاری های اقتصادی با ایران بیان کرد و گفت: حجم کنونی مبادلات اقتصادی بین ایران و اندونزی کم است ولی زمینه های مختلفی برای تقویت همکاری ایران و اندونزی وجود دارد و دو کشور از امتیازهای زیادی برای توسعه روابط با یکدیگر برخوردارند.
زولکیفلی حسن، نفت را یکی از نیازهای کشورش اعلام کرد و گفت: اندونزی می تواند نفت مورد نیاز خود را از ایران تامین کند.
ذولفیکی وجود مناسبات فرهنگی مشترک بین دو کشور را از دیگر زمینه های توسعه روابط ایران و اندونزی بیان کرد و افزود: دین اسلام، مسلمانان را به وحدت فراخوانده و ایران و اندونزی به عنوان دو کشور مسلمان باید برای تقویت همکاری با یکدیگر تلاش کنند.
وی با اشاره به اینکه دشمنان خواستار ایجاد اختلاف بین کشورهای مسلمان هستند، گفت: ملت های مسلمان نباید اجازه دهند دشمنان اسلام به اهداف خود دست یابند.
رئیس شورای مشورتی اندونزی با اشاره به اینکه اسلام، حقوق پیروان سایر ادیان را نیز در نظر گرفته است،گفت: مسلمانان و مسیحیان در ایران همانند اندونزی از ارتباط و روابط خوبی برخوردارند و پیروان ادیان مختلف در جمهوری اسلامی ایران نیز، بصورت مسالمت آمیز در کنار یکدیگر زندگی می کنند.