پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: شنبه 20 خرداد 1402, 21 ذی‌القعده 1444, Saturday 10 June 2023
در بازدید مدیرعامل فولاد مبارکه از گروه صنعتی چدن سازان مطرح شد:

محمد یاسر طیب‌نیا، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه به همراه جمعی از معاونان و مدیران ارشد این شرکت بزرگ فولادی، برای اولین بار از گروه صنعتی چدن سازان بازدید کرد.
کارخانه داروگر ورشکسته شد؛

درباره مدیری که متخصص با خاک یکسان کردن شرکت‌ها است
خبر ورشکستگی کارخانه داروگر جدا از دردناک بودن سرنوشت مجموعه‌ای که سابقه قریب به یک قرن داشت بار دیگر نشان از آسیب‌های خصوصی‌سازی نادرست دارد. این مجموعه تولیدی قدیمی گرچه در قالب فرایند رسمی خصوصی‌سازی از سوی دولت واگذار نشده اما با واگذاری غلط از سوی نهادهای عمومی، به نوعی همه آسیب‌های خصوصی‌سازی بد را دارد.
شرکت توزیع برق استان اصفهان رتبه اول کشوری احداث نیروگاه های تجدید پذیر خورشیدی پشت بامی را کسب کرد به گزارش اقتصاد بازار، مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع برق استان اصفهان گفت: شرکت توزیع برق استان اصفهان در سال 1401 در بین 40 شرکت توزیع برق در سراسر کشور موفق به دریافت رتبه اول کشوری در ظرفیت منصوبه نیروگاه های تجدید پذیر خورشیدی پشت بامی در کشور شد.. مهدی ثقفی در یک مصاحبه اختصاصی اظهار کرد:...
در چهارمین همایش تخصصی غلتک و نورد که به میزبانی گروه صنعتی چدن سازان برگزار شد، مجید مختاری مدیراجرایی همایش و مدیر بازرگانی شرکت چدن سازان به معرفی گروه صنعتی چدن سازان پرداخت و با مروری بر روند تولید در صنعت فولاد، برنامه ها، خدمات پس از فروش و پروژه های شرکت در چشم انداز بلندمدت را تشریح کرد.
مدیرعامل گروه صنعتی چدن سازان در چهارمین همایش تخصصی غلتک و نورد که به میزبانی گروه صنعتی چدن سازان با اشاره به اینکه برگزاری این رویداد افتخاری برای مجموعه چدن سازان است، به نقش بی بدیل این مجموعه در ایجاد و ارتقای دانش و جلوگیری از خروج ارز از کشور را عنوان کرد.
در چهارمین همایش تخصصی غلتک و نورد که به میزبانی گروه صنعتی چدن سازان برگزار شد، فعالیت های گروه صنعتی چدن سازان بعنوان یک شرکت مبتنی بر دانش روز و توانمند در سطح جهانی، نقش کاربردی انقلاب صنعتی چهارم در واحدهای تولید غلتک و نورد، نقشه استراتژیک شرکت چدن سازان در افق ۱۴۰۴ و خدماتی که به صنایع تولید آهن و فولاد کشور ارئه می دهد، تشریح شد.

دریافت مابه‌التفاوت‌ 2 هزار میلیاردی روش جدید کسب درآمد خودروسازان
«من در دی ماه 1401 برای خرید خودرو اقدام کردم و قرار بود این خودرو در فروردین‌ماه 1402 تحویل داده شود، اما حالا که در اواخر اردیبهشت‌ماه قرار داریم هم هنوز خودرو را تحویل نگرفته‌ام. چند روز پیش یک پیامک با مضمون تغییر الزامات قانونی دریافت کردم. وقتی به سایت ایران‌خودرو مراجعه کردم، دیدم که حدود 20 میلیون تومان دیگر باید پرداخت کنم. این 20 میلیون تومان بابت مابه‌التفاوت بیمه شخص ثالث،...
چهارمین همایش تخصصی غلتک و نورد باحضور مدیران، متخصصان و کارشناسان صنعت فولاد در سوم و چهارم خردادماه در مرکز همایش‌های بین المللی سیتی سنتر اصفهان برگزار می‌گردد.
گزارشی از حواشی استیضاح وزیر صمت که با اظهارنظرهایی شبیه تطمیع و تهدید همراه شد؛

پرونده اهدای بیش از 70 ماشین شاسی‌بلند به برخی نمایندگان در کمیسیون اصل 90 باز شد
آن‌طور که برخی از اظهار‌نظرها و اخبار موجود می‌گویند، ظاهرا تلاش برای ماندن فاطمی‌امین در وزارت صمت به فعالیت‌های غیرمعمول رسیده است. از یک سو پرونده اهدای بیش از 70 ماشین شاسی‌بلند به برخی نمایندگان در کمیسیون اصل 90 باز است و از سویی دیگر قائم‌مقام و سخنگوی بیمه مرکزی بابت انتقاد از فاطمی‌امین دیروز اخراج شد تا هشداری رسمی صادر شود که هرگونه مواضع غیر‌هماهنگ با دولت، به حذف و اخراج منجر خواهد...

نسبت بدهی به دارایی شرکت پلی‌اکریل 126 درصد شناسایی شد
وضعیت بدهی شپلی بحرانی است. 126 درصد از دارایی شرکت بدهی است. یعنی کل دارایی شرکت یک هزار و 591 میلیارد تومان است، اما بدهی شرکت از یک هزار و 844 میلیارد تومان هم پیشی گرفته است.
چند نماینده مجلس از احتمال برکناری یا کناره‌گیری رییس سازمان برنامه و بودجه سخن گفتند

معمولا چهاردهم فروردین هر سال، باتوجه به آن‌که تعطیلات ۱۳ روزه نوروزی به پایان می‌رسد، دانش‌آموزان به مدارس بازمی‌گردند و متعاقباً معلمان و مدیران و سایر مسوولان مدارس در محل کارشان حاضر می‌شوند.
آيا قيمت‌هاي جديد خودروسازان را از زيان خارج مي‌كند؟

با وجود گرانی کارخانه‌ای خودرو،فاصله قیمت‌ها با بازار آزاد مبالغ کلانی نصیب دلالان می‌کند
بالاخره بعد از 5 روز مجادله لفظي ميان شوراي رقابت و وزارت صمت، اين خودروسازان بودند كه قيمت جديد محصولات خود را اعلام كردند. اين 5 روز، وزارت صمت مسووليت اعلام قيمت‌هاي جديد را به گردن نگرفت و شوراي رقابت نيز مي‌گفت اين شورا وارد جزييات قيمت‌گذاري نمي‌شود و فقط ميزان تغييرات را تشخيص مي‌دهد. به عبارتي، در اين 5 روز هيچ كدام از اين دو نهاد زير بار افزايش قيمت خودرو نرفت.
سرنوشت قیمت کارخانه‌ای خودرو به کجا می رسد؛

به‌نظر می‌رسید دوئل شورای رقابت و وزارت صمت بر سر اعلام قیمت‌های جدید خودرو، چهارشنبه بعدازظهر به پایان برسد اما معاون اول رئیس‌جمهور ظهر پنج‌شنبه مصوبه مربوطه را وتو کرد و از شورای رقابت خواست قیمت‌ها را تعدیل کند. مخبر قیمت‌های مصوب شورای رقابت را غیرمتعارف و تورم‌زا عنوان کرده بود. به نظر می‌رسد آنچه دولت را به زعم خویش در افزایش قیمت خودرو دچار تعلل کرده است، ماموریت سیاستگذار برای «مهار...
معاونت بررسي‌هاي اقتصادي اتاق بازرگاني تهران گزارش داد

سال‌هاست بخش معدن با چالش‌هاي متعددي دست و پنجه نرم مي‌كند؛ چالش‌هايي كه اثر مستقيمي بر سرمايه‌گذاري در اين بخش گذاشته است.
لغو اجراي «ساعت تابستاني» و اثرات گسترده آن در بخش انرژي

بعد از 15 سال با شروع فصل بهار دوباره ساعت رسمي كشور ثابت ماند؛ تصميمي كه پيش‌بيني مي‌شود، با شروع فصل گرما، فرايند تامين انرژي را به دردسر بزرگي بيندازد. با اين تصميم عملا موضوع ذخيره برق از محل تغيير ساعت منتفي مي‌شود و به گفته كارشناسان حجم مصرف برق رشد قابل توجهي خواهد كرد. سال گذشته به رغم صرفه‌جويي بين 1 تا 3 درصدي مصرف برق از محل تغيير ساعت، كشور با كمبود 15 هزار مگاوات برق مواجه شد.

آينده پژوهي توسعه خودروهاي برقي و آثار آن بر صنايع معدني
توسعه خودروهاي برقي از منظر توسعه معادن و صنايع معدنيِ ايران برمبناي تقاضاي جهاني و عرضه محصولات با ارزش افزوده بالا و داراي قابليت صادراتي بررسي شده است. بخش معادن و صنايع معدني ايران عموماً در دو حوزه، تحت تأثير فراگير شدن خودروهاي برقي قرار خواهد گرفت؛ نخست، از منظر باتري ها و منابع ذخيره انرژي و دوم از منظر بدنه خودروهاي برقي. با توجه به پيش فرض توسعه اين خودروها در ايران و کشورهاي همسايه،...
نام سنگ دهبید که در گروه سنگ های مرمریت جا دارد ، با توجه به محل استخراج آن در روستای دهبید فارس انتخاب شده است . سنگ ها را می توان شناسنامه و بیانگر تاریخچه ای دانست که بر زمین گذشته است .گوناگونی و تنوع این جلوه های طبیعی و کاربرد آنها در نمای دکوراتیو ثابت ساختمانی ،در چنددهه اخیر نقش مهمی در صنعت نمای ساختمانی ایفا کرده است. به گزارش اقتصاد بازار، وجود انواع معادن غنی مرمریت ها، کشورمان را...
نرخ كارخانه‌اي خودروها افزايش مي‌يابد

منوچهر منطقي، معاون وزير صنعت، معدن و تجارت توضيحاتي درباره وضعيت بازار خودرو و نحوه عرضه آن طي سال آينده داد. اين نشست بدون حضور رسانه‌هاي منتقد وضعيت به ‌شدت آشفته خودرو و در حالي برگزار شد كه يك‌سال از وعده‌هاي ريز و درشت اين وزارتخانه گذشته و نه خبري از حذف قرعه‌كشي براي خودرو (بخوانيد لاتاري) شده و نه حتي مشخص است كه چه ميزان خودروي وارداتي به كشور وارد شده است. اما يك موضوع مشخص است: دولت...
نسترن یوسف‌بکیان- گویا دستگاه‌های نظارتی و اجرایی در دولت سیزدهم آشنایی چندانی با وظایف و ماموریت‌های خود ندارند که برای برخورد بازدارنده و قاطع با متخلفین و مقابله با آنها، کار خود را از نقره داغ کردن تولیدکنندگان آغاز کرده‌اند.
پیامدهای فقدان استراتژی توسعه صنعتی و واردات بررسی شد

بر اساس بخشنامه جدید منتشرشده از سوی گمرک، تعرفه‌های جدید واردات خودروهای مختلف با حجم موتور کمتر از ۱۲۰۰ سی‌سی تا بیشتر از ۲۰۰۰ سی‌سی از شش درصد تا ۳۱ درصد تعیین شده که کاهش قابل‌توجهی نسبت به تعرفه‌های فعلی ۶۰ تا ۹۰ درصدی دارد. کاهش تعرفه واردات و نزدیک شدن تعرفه واردات خودرو به صورت کامل با تعرفه واردات قطعات منفصل خودرو در حالی رقم خورده است که به گفته کارشناسان، دولت حتی اگر تعرفه واردات...

آخرین اخبار