پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: شنبه 28 دی 1398, 22 جمادی‌الاول 1441, Saturday 18 January 2020
در مراسم اختتامیه فرایند سومین جایزه مسئولیت اجتماعی دوشنبه 23 دیماه تندیس ویژه و گواهینامه سرآمدی در تعهد سازمان به توسعه جامعه محلی از سوی دکتر محمد شریعتمداری وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به مهندس یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان اهداء شد .
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: دانش‌بنیان کردن کشاورزی امر مهمی است. کشاورزی ما به انتقال دانش و علمی‌تر شدن نیاز دارد.
وزارت امور اقتصادی و دارایی سازوکار فروش ۴۰ هزار میلیارد تومان اموال دولتی را تشریح کرد

اهرم کردن و مولدسازی دارایی‌های دولت یکی از برنامه‌های فرهاد دژپسند هنگام اخذ رأی اعتماد از مجلس بود که شرایط اقتصادی کشور بسترهای اجرای این برنامه را مهیا کرده است. برهمین اساس برنامه‌های متعددی از فروش 17 هزار میلیارد تومان املاک تملیکی بانک‌ها تا فروش 40 هزار میلیارد تومان اموال دولتی در قالب لایحه بودجه سال آینده پیش‌بینی شده است. درحالی دولت در لایحه خود فروش 40 هزار میلیارد تومان از اموال...
مدیر عامل ذوب آهن اصفهان در دیدار با ریاست و اعضای هیات رییسه واحد لنجان با تاکید بر ارتباط و تعامل دانشگاه و صنعت تصریح کرد: ارتباط صنعت و دانشگاه در راستای حل مشکلات با ايجاد پيوندي نزديك و مستمر بين مراكز علمي و صنعتي باید به شکل عملی و دوسویه برقرار شود.
وزارت «صمت» در ۹ گروه و ۵۱ رشته فعالیت اعلام کرد

فهرست رشته فعالیت‌های پیشران و دارای اولویت از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شد. براساس اولویت‌بندی صورت گرفته از سوی این وزارتخانه طرح‌های اولویت‌دار در ۹گروه و ۵۱ رشته گنجانده شده‌اند.
وضعیت ۵۴ کالای منتخب صنعتی، معدنی و پتروشیمی بررسی شد

نمرات تولید در ثلث دوم منتشر شد. بررسی ۵۴کالای منتخب صنعتی، معدنی و پتروشیمی در میانه پاییز نشان می‌دهد ۳۲کالا رشد تولید و در مقابل ۲۲کالا افت تولید را ثبت کرده‌اند. با این شرایط می‌توان گفت ۵۹درصد از کالاهای منتخب ارزیابی‌شده در هشت ماه منتهی به آبان ۹۸، نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد تولید را تجربه کرده‌اند. از سوی دیگر، داده‌های جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از آن است که در مدت زمان مورد...
گزارش شاخص‌های بخش صنعت، معدن و تجارت در 8 ماهه سال‌جاری نشان می‌دهد که با وجود تحریم‌ها و مشکلاتی که در خرید مواد اولیه وجود دارد، اتفاق‌های مثبتی در بخش صنعت، معدن و تجارت در حال رخ دادن است، البته در حوزه‌های زیادی هم شاهد کاهش شاخص‌ها هستیم به گونه‌ای که افت‌های تولید و جذب سرمایه‌گذاری برای اولین بار سیر نزولی زیادی دارد، اما با وجود افت شاخص‌های حوزه تولید و تجارت، فعالان حوزه صنعت و...
سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه هدف دولت حمایت از مزارع رمزارز است، گفت: نرخ متوسط صادراتی را برای آنها در نظر گرفته ایم و در ۸ ماه سال از تخفیف ۵۰ درصدی بهره می‌برند.

رقابت نفس گیر برای صادرات ۱۰ میلیون تن فولاد
به اعتقاد کارشناسان بازار‌های جهانی فولاد، علی رغم عدم کاهش تولید و صادرات زنجیره فولاد ایران، اگر بدون برنامه ریزی درستی برای رویارویی با سایر رقبای سرسخت و جدید در بازار‌های صادراتی نداشته باشیم، خروج تدریجی فولاد ایران از این بازار‌ها قوت خواهد گرفت.
فعالان بخش خصوصی بررسی کردند

پدیده فساد چگونه تکثیر و بازتولید می‌شود؟ آیا فساد را می‌توان به‌صورت کامل ریشه‌کن کرد؟ ارزیابی‌ها حاکی است مساله فساد یکی از مهم‌ترین چالش‌های دستیابی به حکمرانی خوب در اقتصاد ایران به‌شمار می‌رود. براساس بررسی‌ها، بدون در اولویت قرار گرفتن مساله مبارزه با فساد در سطح حاکمیت و بدون ایجاد اعتماد اجتماعی، امکان مبارزه با این پدیده ممکن نخواهد بود.
استان اصفهان با ۸۱ "بنگاه مشکل دار" در جایگاه چهارمین استان کشور قرار دارد؛

اختلافات حقوقی، پایین بودن توان جذب سرمایه و تامین نقدینگی از مشکلات کلیدی صنایع کشور هستند
موج شناسایی بنگاه‌های مشکل‌دار از سوی وزارت کار و وزارت صمت به‌راه افتاده است. آمار به‌روز شده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از شناسایی ۱۲۸۱ بنگاه مشکل‌دار با ۱۴۶ هزار نیروی‌‌کار در کشور حکایت دارد. این تعداد بنگاه که عمدتا در سه فعالیت اقتصادی «صنعتی»، «کشاورزی» و «خدماتی» جانمایی شده‌اند، نسبت به خردادماه با افزایش مواجه شده‌ و از ۱۲۶۲ واحد به ۱۲۸۱ بنگاه رسیده‌اند. کروکی بنگاه‌های مشکل‌دار...
چرا تولید رونق نمی‌گیرد؟

چرا در ایران تولیدکننده نمی‌تواند بر مصائب تولید فائق آید؟ اقتصاددانان معتقدند آنچه زمین بازی را برای تولیدکنندگان سخت کرده، سازوکار توزیع رانت است. در این بین دو نظریه وجود دارد؛ برخی کیفیت نازل سیاست‌گذاری اقتصادی و برخی نظام معیوب اداری را علت می‌دانند. اما ریشه هر چه که باشد، در چنین شرایطی، بقای تولید به کسب رانت بیشتر وصل شده است و برندگان کسانی هستند که می‌توانند رانت بیشتری به‌دست آورند....
مدیرعامل ایران‌خودرو از همکاری با سایپا خبر داد

مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت خودرو‌سازی کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما، به آخرین سؤالات روز درباره مسائل شرکت ایران‌خودرو پاسخ داد. از میزان تولید روزانه خودرو، وضعیت پیش فروش‌ها، تولید قطعات مهم داخلی تا همکاری با بخش‌های دفاعی کشور. فرشاد مقیمی در بخشی از این مصاحبه، از همکاری دو شرکت خودروسازی، یعنی ایران خودرو و سایپا برای تولید خودرو با پلتفرم مشترک برای اولین بار خبر می‌دهد.
با انعقاد تفاهم مابین اداره کل فنی و حرفه ای استان و شرکت آجرنماچین انجام می شود؛

به منظور گسترش همکاریهای متقابل آموزشی واستفاده از پتانسیل هاو ظرفیتهای بخش خصوصی و همکاری حداکثری بین بخش خصوصی و بخش دولتی تفاهم نامه اي مابین ‌آرش اخوان طبسي، مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان و رضا چینی، مدیرعامل گروه کارخانجات آجرنماچین در تاريخ بیست وپنجم آذرماه سال جاري به مدت یکسال منعقد گرديد.
مقامات صنعتی کشور در گفت‌و‌گو با «ایران» خبر می‌دهند

افزایش ظرفیت کارخانه‌های نیمه فعال، احیای کارخانه‌های ورشکسته و ایجاد صنایع جدید با ارزش افزوده بالا
سه اتفاق مهم در حوزه صنعت در حال شکل‌گیری است. احیای واحدهای ورشکسته و کارخانه‌هایی که برای کشور نوستالژی است، شاید پررنگ‌ترین خبر باشد. آنگونه که حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صمت و محمدرضا کلامی سخنگوی ستاد تنظیم بازار وزارت صمت در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما عنوان می‌کنند، ممنوعیت‌ها و اعتماد به تولیدکنندگان داخلی باعث شده که واحدهای تعطیل شده در گذشته به فکر تولید دوباره باشند و سرمایه گذاران...
افت تولید خودروهای تجاری در ۶ ماه اول سال جاری چشمگیر است

وضعیت تولید تجاری‌سازان کشور به هیچ وجه مساعد نیست، این مساله تبدیل به بار مضاعفی بر دوش شرکت‌های اصلی شده است. در حال حاضر ایران‌خودرو و سایپا با زیان انباشته هنگفتی روبه‌رو هستند که بخشی از این زیان به دلیل وضعیت آشفته تجاری‌سازان زیر مجموعه این شرکت‌ها است. آنچه مشخص است تجاری‌سازان در زمان طلایی برجام نیز نتوانستند طبق انتظاراتی که فضای حاصل از توافق جامع هسته‌ای برای شرکت‌های خودروساز ایجاد...
طبق قانون هوای پاک، فروش خودرو از سال ۹۹ ملزم به رعایت استاندارد یورو ۵ است

در حالی خودروسازان داخلی اقدام به پیش‌فروش محصولات خود با موعد تحویل سال آینده کرده‌اند، که سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید این اقدام در تضاد با قانون هوای پاک است.
یک کارشناس از وجود کد تعرفه ساختگی در آمار واردات خبر داد:

این قطعات بیشتر از منطقه ویژه اقتصادی ارگ بم به کشور وارد شده که از تخفیفات ویژه عوارض ورودی و مالیاتی هم برخوردار بوده است. به گفته او در سال ۹۷ دومیلیاردو ۷۳۰ میلیون دلار خودروی آماده با عنوان قطعات منفصله به کشور وارد شده است.
روز گذشته قیمت میلگرد بالای ۵ هزار تومان هم در بازار آزاد شنیده شد؛ گویی بازار تمام تلاش خود را به‌کار گرفته بود تا به این نرخ دست‌ یابد.

برخی مسئولان به طریق «پیشامشروطه» فکر می‌کنند
یک کشاورز می‌گوید: کشاورزی ما از دو جهت رنج می‌برد یکی از عدم اصلاح بذر و کود و نبود نوآوری‌های فنی در بخش کشاورزی و دیگر نبود الگوی کشتی مشخص مبتنی بر استانداردهای روز. بسیاری از محصولاتی که از کشور ما صادر می‌شود از طرف کشور واردکننده بازگرداننده می‌شود چرا که مصرف کود و سم ما طبق هیچ استانداردی نیست.

آخرین اخبار