پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: جمعه 3 اردیبهشت 1400, 11 رمضان 1442, Friday 23 April 2021
در گفت‌وگو با يك كارشناس بازار مسكن بررسي شد

ندا جعفري: با وجود مشكلات اقتصادي ناشي از تحريم‌ها در ايران و پاندمي كرونا در همه كشورها همچنان از ميزان خريد ملك از سوي ايراني‌ها در تركيه نه تنها كاسته نشده است، بلكه خريد ملك در اين كشور طي ماه‌هاي گذشته از سوي اتباع ايراني رونق بيشتري هم داشته و حتي اختلاف قيمت‌هاي ناشي از افت ارزش ريال ايران نيز تاثير چنداني در هجوم سرمايه‌هاي ايراني به بازار ملك تركيه نداشته است.
چرا جزیره رنگ‌ها مقصد پرترافیک گردشگران شد؟ همه‌چیز درباره «هرمز»

جزیره رنگارنگ و پرشگفتی هرمز را می‌توان یکی از سفرهای ارزان و مقرون به‌صرفه و البته همراه با جاذبه‌های منحصربه‌فرد توریسم برای گردشگران ماجراجو و طبیعت‌گرد به‌شمار آورد.

ارشک مسائلی/ پژوهشگرگردشگری
به‌دلیل وجود کرونا طی بیش از یک سال گذشته، میزان ورود گردشگران خارجی بیش از ۹۰ درصد کاهش داشته که تبعات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی به همراه داشته است، اما می‌توان با توجه به شرایط محیطی ایران و همچنین موفقیت‌های برخی از واکسن‌های ایرانی در مراحل اولیه، از تهدید، فرصت ساخت و با ورود گردشگر علاوه بر ورود ارز و بهبود شرایط اقتصادی، سرمایه اجتماعی منطقه‌ای ایران نیز در بین مردم کشورهای منطقه بهبود داد؛...
کارشناسان از دست‌اندازی به بناهای تاریخی انتقاد کردند

صنعت سیمان اگرچه به عنوان یکی از صنایع پایه نقش مهمی در توسعه زیربنای اقتصادی هر کشور ایفا می‌کند و باید الزامات توسعه هرچه بیشتر آن فراهم شود اما واقعیت این است که در برخی موارد به دلیل سوءاستفاده برخی کارخانه‌ها از طبیعت و آثار تاریخی، شاهد افتادن لرزه بر تن دغدغه‌مندان میراث فرهنگی و اهالی برخی مناطق هستیم به این معنا که به بهای تولید سیمان، برداشت‌های غلط و بی‌رویه‌ای از سوی برخی کارخانه‌ها...

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: موج بلند کرونایی خواهیم داشت
دیروز سه رکورد کرونایی در میزان موارد فوتی، تعداد بیماران بدحال و تغییر وضعیت رنگ‌بندی کرونایی شهرها در کشور بعد از گذشت حدود دو و نیم ماه در کشور شکسته شد. اولی با ثبت 123 مورد مرگ، یک‌بار دیگر ویروس کرونا در تعداد جانباختگان رکوردشکنی کرد. رکورد دوم با ثبت بیشترین بیماران بدحال در چند ماه اخیر ثبت شد. هم اینک شمار بیماران بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه به 4 هزار و 24 نفر افزایش یافته است. رکورد...
ویروس انگلیسی در ۲۸ استان در حال گردش است

در شرایطی که هنوز رنگ‌بندی کرونایی مناطق مختلف کشور برای سفرهای نوروزی به‌صورت رسمی اعلام نشده است، روز گذشته حسن روحانی رئیس‌جمهوری با سخنانش مبنی‌بر اینکه همه استان‌ها شرایط خوبی دارند، چراغ سبز سفرهارا روشن کرد. هرچند او در ادامه سخنانش خطر موج چهارم کرونا را منتفی ندانست و گفت: اگر دو هفته مراعات نکنیم همه آمارها تغییر می‌کند. روحانی همچنین تصریح کرد: تا حالا تلاش و مراقبت شده ووارد این موج...
سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای کشور آمار تردد مسافران در هفته اول اسفند را با افزایش ۷ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته اعلام کرد و این در حالی است که در اسفند امسال به‌خصوص در تعطیلی آخر هفته ابتدایی ماه، محدودیت ترددهای بین استانی مختص کرونا برقرار بوده است.
بی‌برنامگی باعث سردرگمی فعالان بازار سفر شده است

گردشگری نوروزی اگرچه مطابق سبک و سیاق گذشته غیرممکن است، اما می‌توان با در نظر گرفتن ظرفیت‌های استانی نظیر ظرفیت‌های اقامتگاه‌های بوم‌گردی یا هتل‌‌ها در کنار تاب‌آوری بناهای تاریخی با توجه به محدودیت‌های کرونا و پروتکل‌های بهداشتی سفرهای عید را انجام داد.
نقشه یک‌طرفه برای تبادل توریست به متولی گردشگری ارائه شد

پیشنهاد حذف پاسپورت برای سفر بین ایران و ترکیه که از سوی مقامات گردشگری این کشور همسایه ارائه شده است، در واقعیت، یک برنده بیشتر ندارد. نسبت ۱۰برابری مسافرت ایرانی‌ها به مسافرت گردشگران ترکیه- بین دو کشور- از یکسو و روند سرمایه‌گذاری ملکی در ترکیه از سوی دیگر نشان می‌دهد این نقشه، تسهیل سفر را به نفع بازار ترکیه رقم می‌زند.
حساس‌‌ترین مناطق طبیعی کشور برای توریست‌ها آماده می‌شود

با اجرای تعهدات سرمایه‌گذار و انجام فعالیت‌های حفاظتی در پارک‌ملی «خَبْر» کرمان به‌زودی شاهد اجرای اولین طرح گسترده گردشگری در پارک‌های ملی ایران خواهیم بود. اجرای این پروژه راه را برای گسترش گردشگری مسوولانه در سایر مناطق تحت‌مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست فراهم می‌کند. ایمان هادی مدیر واحد طبیعت‌گردی سازمان حفاظت محیط‌زیست به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: تمام مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط‌زیست...
«اکونومیست» احتمال تغییرشکل سفرهای خارجی را بررسی کرد

کووید-۱۹ سفرهای بین‌المللی را به بن‌بست کشانده است، اما با توجه به منعطف بودن این صنعت و تجربه تاریخی، چشم‌انداز گردشگری، دستیابی به بهبود (احیا) را نشان می‌دهد و حتی احتمال تبدیل شدن به تجربه بهتر در مقایسه با گذشته وجود دارد.
«ایکائو» با هدف ایجاد کریدور بهداشتی برای مسافران تصویب کرد

ایکائو به‌منظور ایجاد کریدور بهداشتی برای مسافران کارت ویژه پرواز را برای بازیابی و شروع مجدد سفرهای بین‌المللی به تصویب رساند. کمیته بین‌المللی بحران جهانگردی اولین جلسه سال ۲۰۲۱ را باعنوان برقراری سفرهای ایمن با امنیت واکسن‌ها را برگزار کرد. سازمان جهانی گردشگری یکصد و سیزدهمین جلسه شورای خود را به‌منظور پیشبرد برنامه‌های استوار و کاربردی جهت شروع مجدد گردشگری تشکیل داده است. این جلسه تمرکز...
سرنوشت مبهم سفرهای نوروزی تعیین تکلیف می‌شود؟

با نزدیک شدن به نوروز ۱۴۰۰ سرنوشت سفرهای نوروزی توسط ستاد مقابله با کرونا درحال تعیین تکلیف است اما برای رسیدن به یک سفر امن، سیاست‌گذاری‌های کلان متولیان گردشگری و طرح برنامه‌های عملیاتی در جهت ایجاد سفرهای ایمن و کنترل‌شده امری ضروری قلمداد می‌شود.
بسیم لاله : زندگی ماشینی و تغییر سبک زندگی سبب شده که اگر ۵۰ سال پیش بازار و کسب‌وکارها هنگام ظهر کار خود را تعطیل می‌کردند و برای نهار به منزل می‌رفتند الان مجبور هستند که از رستوران‌ها و مراکز تهیه غذا ناهار خود را تهیه کنند ضمن آنکه با شاغل شدن بخش زیادی از خانم‌ها فرصت پخت و پز کمتر شده و در عوض رستوران‌ها این وظیفه را به عهده گرفته‌اند.
نگاهی به بهای سفر به ۵ مقصد برتر داخلی

محدودیت‌های کرونایی سفرهای خارجی، مقصد مسافران ایرانی همسایه توریستی را به سمت جنوب کشور تغییر داد. بررسی‌ها از سبک جدید سفر دسته‌ای از خانوارهای ایرانی نشان می‌دهد طی ماه‌های اخیر کیش و قشم با ترافیک مسافر روبه‌رو و عملا جایگزین ترکیه برای گردشگران شده است. البته علاوه بر مانع کرونا، افزایش شدید هزینه سفر خارجی در یک سال اخیر - ناشی از تغییرات نرخ ارز - نیز در انتخاب مقاصد داخلی از سوی گردشگران...
مودیز چشم‌انداز ۲۰۲۱ صنعت هوایی را بررسی کرد

شرکت خدمات مالی مودیز با ارزیابی زیرساخت‌های حمل و نقل جهانی و چشم‌انداز صنعت هوایی جهان در سال ۲۰۲۱، بهبود صنعت هوایی جهان به‌ویژه در بعد بین‌المللی را بسیار کند و نامطمئن برآورد کرد که در اروپا و آمریکا بسیار مشهود است. در واقع موج شیوع کرونای انگلیسی برآوردهای بازار پرواز را تغییر داده است. اما با این حال‌ تسریع روند بهبودی در بخش داخلی، عامل تحرک صنعت هوایی پس از سقوط چشمگیر سال ۲۰۲۰ خواهد...
الگوی ۱۳ کشور برای احیای سفرهای داخلی به ایران معرفی شد

برخی دولت‌ها، بازار «سفر و تفریح» را به بهانه «مراقبت از سلامت شهروندان در برابر کرونا»، کاملا رها کرده‌اند و دست روی دست گذاشته‌اند تا «توان روحی افراد» در عصر پاندمی، با شیب تندتر نسبت به اوایل شیوع ویروس مرگبار تخلیه شود که همین آسیب -افسردگی ناشی از کار مفرط و خانه‌نشینی- در نهایت مقاومت افراد در این دوره ترسناک را به‌شدت تضعیف می‌کند.
توریست‌های کدام کشور از بیشترین «آزادی انتخاب مقصد» برخوردارند؟

اگرچه همه‌گیری کرونا چشم‌انداز دهه‌های آینده سفر را متحول خواهد کرد اما براساس شاخص شرکت هنلی، شهروندان آسیایی همچنان دارای قدرتمندترین پاسپورت در جهان خواهند بود.
ترکیه نقشه دومرحله‌ای «خیز گردشگری» را استارت زد

صدای آژیر «بی‌عملی» سیاست‌گذار در بازار گردشگری با «خیز کشور همسایه برای احیای توریسم»، بلندتر شد. ترکیه نقشه دومرحله‌ای برای جذب پرقدرت توریست خارجی در همین عصر کرونا تدارک دیده است. این کشور برای ۲۰۲۱ به دنبال جذب گردشگر تا ۲ برابر پارسال است که به پشتوانه درآمد ارزی گردشگری، تامین مالی تورم‌ساز را کنار بگذارد.
برآوردهای سازمان‌ها و موسسات بین‌المللی درحوزه گردشگری، بازیابی بازار توریسم در جهان را از نیمه دوم ۲۰۲۱ باتوجه به تولید و توزیع واکسن کووید-۱۹ نشان می‌دهد اما توزیع نابرابر واکسن در کشورها منجر به رشد نامتقارن گردشگری در سطح جهانی خواهد شد.

آخرین اخبار