پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: چهارشنبه 10 آذر 1400, 25 ربیع‌الثانی 1443, Wednesday 1 December 2021

اخبار ویژه

اقتصاد کلان

قدم بزرگ اولين بودجه براي تيم رييسي
بودجه‌ريزي با فرض ادامه تحريم‌ها به اتكاي درآمدهاي مالياتي است
قدم بزرگ اولين بودجه براي تيم رييسي

اقتصاد بین الملل

ریکاوری رمزارزها مقابل «اومیکرون»
ورم جهانی نزدیک است؟
ریکاوری رمزارزها مقابل «اومیکرون»

اقتصاد شهری

راز جهش تورم در شهرستان‌ها
در گفت‌وگو با يك كارشناس اقتصادي مطرح شد
راز جهش تورم در شهرستان‌ها

بازار

جولان دلالان با اختلاف نرخ‌ها
بخشنامه بانك مركزي بازار دلالان را كساد نكرد
جولان دلالان با اختلاف نرخ‌ها

گردشگری

سریال‏‏‌های توریست‏‏‌ساز ۴ کشور
تلویزیون‏‏‌‏‏‌هایی که بازار جهانی گردشگری را تکان دادند
سریال‏‏‌های توریست‏‏‌ساز ۴ کشور
کد خبر: 17652
منتشر شده در دوشنبه, 03 آبان 1400 08:37
تعداد دیدگاه: 0

شورای‌عالی مناطق آزاد، ثبت آماری و ورود لوازم خانگی با نشان تجاری ساخت کره‌جنوبی به محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را ممنوع اعلام کرد.  

طی ابلاغیه احمد جمالی، معاون اقتصادی شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی، به مدیران‌عامل سازمان‌های مربوطه اعلام شده است که در اجرای منویات مقام‌معظم رهبری در شهریور‌ماه سال‌جاری، ثبت آماری و ورود لوازم خانگی با نشان تجاری و ساخت کشور کره‌جنوبی به محدوده مناطق آزاد ممنوع است.

همچنین تاکید شده ضمن اطلاع‌رسانی به ذی‌نفعان باید اقدامات لازم در این‌خصوص انجام شود. در عین حال که کالاهای دارای ثبت اموال از سازمان منطقه تا تاریخ ۲۴ مهر‌ماه به این ابلاغیه صادر شده از شمول ممنوعیت مستثنی هستند. این اعلام در حالی صورت گرفته که از مدتی پیش ممنوعیت ورود لوازم خانگی کره‌‌‌ای مورد تاکید قرار گرفت. این در شرایطی است که از سال ۱۳۹۷ ثبت‌سفارش واردات لوازم خانگی که در گروه چهار کالایی قرار دارد ممنوع شده بود، ولی در کنار لوازم خانگی که به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شود، بخشی نیز از طریق سهمیه‌‌هایی مانند مرزنشینی، کولبری و ته‌‌‌لنجی وارد شده و با ثبت آماری (ثبت در سامانه جامع تجارت و تایید وزارت صمت) وارد شده است. در همین رابطه با توجه به اینکه در بین اقلام وارداتی از محل این سهمیه‌ها لوازم خانگی کره‌‌‌ای نیز وجود داشت، اخیرا گمرک ایران نیز از وزارت صمت استعلام گرفته و اعلام کرده بود با توجه به‌دستور رئیس‌جمهور در نیمه شهریورماه برای جلوگیری از واردات لوازم خانگی، این موضوع مورد توجه است که از اوایل سال ۱۳۹۷ لوازم خانگی جزو اقلام ورود‌ممنوع بوده و در حال‌حاضر ثبت‌سفارشی هم برای آن انجام نمی‌شود و هرگونه تنظیم اظهار، انجام تشریفات گمرکی و ترخیص برای این‌گونه کالاها ممنوع است.

همچنین گمرک به وزارت صمت اعلام کرده بود با توجه به اینکه در حال‌حاضر واردات لوازم خانگی براساس فهرست‌‌‌های ابلاغی از سوی وزارت صمت با رویه‌های مرزنشینی، مسافری مناطق آزاد، کولبری و ملوانی با ارائه ثبت آماری معتبر از طریق گمرک مجاز است، در مورد ممنوعیت ورود لوازم خانگی مشمول این فهرست و تحت رویه‌های عنوان‌شده نظر خود را اعلام کند.

نوشتن دیدگاه


آخرین اخبار

تحلیل