در سال 95، دولت برای 12 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی، ضمانت نامه صادر کرده که در طول تاریخ، بی‌سابقه بوده است. همچنین حالا سرمایه‌هایی که در کشورهای بی‌ثبات منطقه قرارداشت، در حال انتقال به ایران است. این تحولات، پس از تغییر ریل اقتصادی کشور و توافق هسته‌ای به دست آمده است.براساس صحبت‌های مقامات عالیرتبه دولتی، حرکت درمسیر ریل توسعه، در دولت دوازدهم نیز ادامه خواهد یافت. محمد خزاعی، معاون وزیر اقتصاد در همایش سرمایه‌گذاری و توسعه پتروشیمی ایران، خطاب به نمایندگان شرکت‌های اروپایی گفت: تمام مواردی که درباره بازگشت تحریم (snapback) ممکن است در ذهن شما باشد، کاملاً حل شده و هیچ مشکلی در حال حاضر وجود ندارد و ما در حال ورود به یک مرحله جدید هستیم و این یک موفقیت برای اقتصاد ایران است.
دولت تسهیلات سرمایه‌گذاری خارجی در ایران را فراهم می‌کند
خزاعی، ایران را سرزمین ثبات در منطقه دانست و خاطرنشان کرد: الان شاهد انتقال سرمایه از کشورهای منطقه به ایران به علت وضعیت بی‌ثبات در برخی کشورهای منطقه هستیم و ایران مکان مناسبی برای سرمایه‌گذاری و همکاری‌های مالی هست.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران اعلام کرد: در سال ۲۰۱۶ برای نخستین بار در تاریخ ایران، ما تضمین‌هایی برای حدود ۱۲ میلیارد دلار در ایران صادر کردیم که در گذشته هیچ وقت در این حد نبوده است. سطح سرمایه‌گذاری خارجی ثبت شده در ایران منحصر به فرد است هرچند در مقایسه با بزرگی اقتصاد ایران شاید خوب نباشد اما در مقایسه با گذشته واقعاً بسیار قابل ملاحظه است. براساس صحبت‌های معاون وزیر اقتصاد، علاوه بر اتریش دولت با کشورهایی از قبیل دانمارک، ایتالیا و همچنین با انگلیس و آلمان و خارج از اروپا با چین، کره جنوبی و ژاپن مذاکره کرده و به توافق‌هایی در زمینه فاینانس رسیده است؛ بزودی خطوط اعتباری بزرگی با این کشورها امضا خواهیم کرد.
خزاعی همچنین به مزیت‌های مختلف برای سرمایه‌گذاری خارجی در بخش پتروشیمی ایران اشاره کرد و گفت: بخوبی می‌دانید که سرمایه‌گذاری در بخش پتروشیمی برای ایران دارای اهمیت زیادی است. می‌توان ادعا کرد که هیچ صنعتی نمی‌تواند بدون اتکا بر صنایع شیمیایی دوام بیاورد و این سیاست دولت است که در صنایع پتروشیمی به‌عنوان محرک رشد در صنایع دیگر سرمایه‌گذاری کند. وی از وفور ذخایر نفت و گاز در کنار بازار گسترده مصرف و موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد ایران به‌عنوان عوامل جذابیت سرمایه‌گذاری در بخش پتروشیمی ایران یاد کرد و گفت: به علت روابط تجاری خوب ایران با کشورهای منطقه، زمینه خوبی برای ورود سرمایه‌گذاری خارجی در ایران و صدور تولیدات به کشورهای دیگر منطقه وجود دارد؛ ما هنگامی که تضمینی برای سرمایه‌گذاری خارجی صادر می‌کنیم اگر سرمایه‌گذار تصمیم به صدور تولیدات خود به خارج از ایران داشته باشد، این مسأله نیز در تضمین ذکر می‌شود و بنابراین دولت تمام تسهیلات لازم را برای انجام این کار فراهم می‌کند. او در انتها بر تحولات کشور تأکید کرد و گفت: به نظر می‌رسد موفقیت‌های اقتصادی در کنار بهبود تعامل‌ها با کشورهای دوست و لغو تحریم‌های هسته‌ای، موجب افزایش انگیزه مشارکت مردم در انتخابات و انتخاب دوباره رئیس‌جمهوری شده و اکنون سیاست‌های دولت، براساس ادامه تعامل سازنده با بازار مالی بین‌المللی و حمایت از سرمایه گذاری‌های خصوصی داخلی و خارجی است.