روحانی: گسترش همکاری های بانکی کلید اصلی توسعه روابط اقتصادی دو کشور است ترکیه ازنفوذ خود برای پایان محاصره زنان و کودکان در شهرهای «فوعا» و «کفریا» از سوی تروریست‌ها استفاده کند اردوغان: به کارگیری پول ملی دو کشور در معاملات مشترک می‌تواند روابط اقتصادی ما را وارد مرحله نوینی کند به عنوان دو کشور مسلمان و بزرگ منطقه، باید همه تلاش خود را به کار بگیریم و دست دردست یکدیگر به تراژدی غوطه شرقی پایان دهیم

رؤسای جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در تماسی تلفنی تأکید کردند که جزئیات به‌کارگیری و استفاده از پول ملی دو کشور در معاملات مشترک نهایی شده و آماده اجرای آن هستند؛ حرکتی که می‌تواند جهشی در همکاری‌های اقتصادی تهران- آنکارا ایجاد کند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر چهارشنبه در تماس تلفنی «رجب طیب اردوغان»، با بیان ضرورت حفظ امنیت مرزهای مشترک و رفع نگرانی‌های احتمالی در این عرصه، گفت که تهران برای توسعه همکاری‌های مشترک در حوزه‌های امنیتی، انتظامی و مرزبانی با آنکارا آمادگی دارد.
روحانی در بخشی از این گفت‌وگو به وضعیت سوریه اشاره کرد و با تأکید بر اینکه در مقطع کنونی، ایران و ترکیه به عنوان دو کشور همسایه و مسلمان سوریه وظیفه سنگینی بر دوش دارند، تصریح کرد: باید همه تلاش کنیم از بروز یک فاجعه انسانی در غوطه شرقی جلوگیری شود و تهران و آنکارا برای نجات مردم سوریه و بویژه در غوطه شرقی وظیفه سنگینی بر دوش دارند.
رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه تهران و آنکارا باید همه تلاش خود را برای برقراری یک آتش‌بس با ثبات به کار گیرند، ممانعت از حمله خمپاره‌ای تروریست‌ها از غوطه شرقی به دمشق و تضمین امنیت پایتخت، در کنار ایجاد دالانی امن برای خروج غیرنظامیانی که در آن منطقه گیر افتاده‌اند و همچنین تلاش برای تخلیه غوطه شرقی از تروریست‌ها را حرکتی رو به جلو برای ایجاد امنیت در آن منطقه برشمرد و از دولت ترکیه خواست از نفوذ خود برای تحقق این اهداف استفاده کند.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه تروریست‌ها از غوطه شرقی، دمشق را خمپاره باران می‌کنند، گفت: اگر پایتخت یک کشور بخواهد مورد حمله تسلیحاتی تروریست‌ها قرار گیرد، تحمل آن برای هر دولتی بسیار سخت و سنگین است.
روحانی افزود: اگر موفقیتی در این زمینه حاصل شود که از سوی تروریست‌ها حمله‌ای صورت نگیرد، آن زمان می‌توان از سایر طرف‌ها هم خواست که حملات را متوقف کنند.
رئیس جمهوری همچنین به اهمیت همکاری‌های مشترک ایران، ترکیه و روسیه در مسأله سوریه و اجلاس وزرای خارجه سه کشور در آستانه و اجلاس آتی سران در استانبول اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران کاملاً آمادگی دارد هر اقدام ممکن را درغوطه شرقی برای آتش‌بس و ارسال کمک‌های انسانی به مردم این منطقه با کمک همه کشورها و سازمان‌های بین‌المللی انجام دهد.
روحانی همچنین از دولت ترکیه خواست تمام تلاش خود را برای پایان دادن به محاصره زنان و کودکان در شهرهای فوعا و کفریا از سوی تروریست‌ها به کار بگیرد.
رئیس جمهوری ترکیه نیز در این تماس تلفنی با بیان اینکه موضوع به‌کارگیری پول ملی دو کشور در معاملات مشترک نهایی و آماده اجرا است، گفت: این موضوع می‌تواند روابط اقتصادی دو کشور را وارد مرحله نوینی کند.
«رجب طیب اردوغان»، وضعیت غوطه شرقی را یک تراژدی خواند و گفت ما باید به عنوان دو کشور مسلمان و بزرگ منطقه، همه تلاش خود را به کار بگیریم و دست دردست یکدیگر به این تراژدی پایان دهیم.
اردوغان نیز با تأیید ضرورت توقف حملات خمپاره‌ای تروریست‌ها از غوطه شرقی به ساکنان پایتخت سوریه، اظهار داشت: اگر بتوانیم با تماس‌ها و رایزنی‌ها آتش‌بس را آغاز و ادامه آن را تضمین کنیم، گام‌های بعدی را می‌توانیم مشترک برداریم.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد که در نشست وزرای خارجه و سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در آستانه و استانبول این موارد مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
رؤسای جمهوری دو کشور در این تماس تلفنی گفتند که به رایزنی‌ها و تلاش‌های مشترک خود برای پایان دادن به درگیری‌ها در سوریه و بویژه غوطه شرقی ادامه داده و دستورات لازم را در این عرصه صادر خواهند کرد.