در پایان تیرماه سال جاری، بخشی از کارت‌های بازرگانی متعلق به صادرکنندگانی که تعاملی با بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی نداشتند تعلیق شد و این روند در ۱۵ شهریورماه برای تجاری که تا این زمان کمتر از ۳۰ درصد ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده بودند تکرار شد.
برای سایر صادرکنندگان دارای واحدهای تولیدی نیز تا ۱۰ آبان ماه فرصتی تعیین شده تا نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود اقدام کنند و طبق اعلام‌های قبلی هیچ کارت بازرگانی مربوط به این دسته از صادرکنندگان تاکنون تعلیق نشده است تا چرخه تولیدی آنها در شرایط شیوع ویروس کرونا از فعالیت باز نماند.
بر همین اساس حمید زادبوم با اشاره به آخرین آمار و اطلاعات بانک مرکزی در خصوص تسویه تعهدات ارزی صادرکنندگان تا هفتم مهرماه سال جاری اظهار کرد: حدود ۱۶ میلیارد یورو از تعهدات صادراتی تجار در سال‌های ۹۷ و ۹۸، تاکنون پرداخت نشده که در حال پیگیری برای بازگشت آن هستیم، البته این میزان بدهی باقی مانده، از تعهدات بخش‌های دولتی تفکیک شده است.
او با اشاره به بازگشت ۳۵ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور با احتساب ۲۰ درصد تخفیف بانک مرکزی در سال‌های یاد شده به صادرکنندگان خاطرنشان کرد: تجار به سه دسته ۱۰۰ درصدی‌ها، صفر درصدی‌ها و کسانی که از یک تا ۹۹ درصد اقدام به پرداخت ارز صادراتی خود کرده‌اند، تقسیم می‌شوند.
وی اضافه کرد: دو هزار و ۳۳۲ تاجر، ارز حاصل از صادرات خود را معادل ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو به طور کامل پرداخت کرده‌اند که این رقم نسبت به آمار اعلام شده پایان تیرماه در تعداد ۱۳ درصد و در میزان ارز برگشتی ۱۷ درصد افزایش داشته است.
به گفته وی، از تعداد کل صادرکنندگانی که تعهدات ارزی خود را به طور کامل ایفا کرده‌اند، هزار و ۶۵۸ واحد تولیدی هستند که ۱۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون یورو تعهد ارزی خود را ایفا کرده‌اند و ۶۶۴ واحد غیرتولیدی محسوب می‌شوند که یک میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات خود را به کشور پرداخت کرده‌اند.
او تصریح کرد: ۱۵ هزار و ۹ صادرکننده شامل دو هزار و ۳۸۵ واحد تولیدی و ۱۲ هزار و ۶۲۴ واحد غیرتولیدی برای ایفای تعهدات ارزی خود هیچ اقدامی نکرده‌اند که از این تعداد ۱۰ هزار و ۸۷۲ نفر فاقد کارت بازرگانی بوده و از روش‌های دیگری از جمله کارت پیله‌وری و مرزنشینی برای صادرات بهره برده‌اند.
زادبوم تاکید کرد: حدود پنج هزار تاجر که ۱ تا ۹۹ درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌اند در سه دسته تقسیم‌بندی شدند که بر اساس آن، ۷۷۱ صادرکننده ۱ تا ۳۰ درصد، هزار و ۲۶۷ تاجر ۳۱ تا ۷۰ درصد و هزار و ۸۸۷ بازرگان ۷۱ تا ۹۹ درصد اقدام به پرداخت ارز حاصل از صادرات خود کرده‌اند.
سامانه جامع تجارت مانع سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی
چندی پیش اخباری مبنی بر واردات تعدادی خودروی پورشه با کارت بازرگانی به نام پیرزنی در روستایی دور افتاده منتشر شد که این فرد نه‌تنها از شرایط لازم برای دریافت کارت برخوردار نبود بلکه از موضوع داشتن کارت بازرگانی و واردات خودروی لوکس به کشور نیز اطلاع نداشته است.
در همین راستا رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به ممنوعیت واردات خودروی لوکس در سال‌های اخیر تاکید کرد: انتشار چنین اخباری از حقیقت دور هستند و اگر تخلفی نیز در این خصوص رخ داده باشد مربوط به پیش از سال ۹۵ می‌شود. تاکنون احتمال اندکی برای سوءاستفاده از کارت بازرگانی جهت تجارت، بدون اطلاع دارنده کارت وجود داشته اما امکان صدور کارت برای فردی که شایسته دریافت آن نیست وجود ندارد.
به گفته وی، سازمان توسعه تجارت و اتاق بازرگانی ایران با دقت برای افراد مستحق و شایسته، مطابق قانون و آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات کارت بازرگانی صادر می‌کنند.
صدور کارت بازرگانی طی یک هفته
رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به سیستمی شدن صدور کارت بازرگانی از مردادماه امسال تصریح کرد: با انجام فرآیند الکترونیکی در صدور کارت، تمام کنترل‌ها به صورت آنلاین انجام می‌شود و استعلام گواهی سوء‌پیشینه، مالیات و مدارک لازم به طور خودکار صورت می‌گیرد تا امکان تقلب به حداقل برسد زیرا سامانه جامع تجارت الکترونیک مستقیم به سامانه‌های دولتی متصل شده است.
وی با بیان اینکه بعد از انجام استعلام مدارک به صورت سیستمی، درخواست ثبت شده در اتاق بازرگانی بررسی می‌شود، تاکید کرد: در این فرآیند سرعت انجام امور افزایش پیدا می‌کند و کارت بازرگانی که در حدود ۴۵ روز برای صدور آن زمان نیاز بود بدون مراجعه حضوری متقاضی طی یک هفته صادر می‌شود.
زادبوم با اشاره به وجود مشکلات صدور در ماه‌های اولیه فعالیت سامانه جامع تجارت، تصریح کرد: این روند سرعت و دقت بالایی دارد اما دارای دو مشکل است؛ نخست آنکه کسانی که با بررسی دقیق مدارک مخالف هستند، نظر مثبتی نسبت به این سیستم ندارند.
وی اضافه کرد: از سوی دیگر برخی متقاضیان به روند ثبت‌نام آنلاین مسلط نیستند که برای این دسته از افراد، نیاز به آموزش دیده می‌شود. در همین راستا با قرار دادن مطالب و ویدئوهای کوتاهی در سامانه برای رفع آن اقدام کرده‌ایم.
پس از آغاز به کار سامانه جامع تجارت در مردادماه سال جاری از سوی بازرگانان اعتراضاتی مبنی بر اینکه مشکلاتی برای صدور و تمدید کارت بازرگانی وجود دارد صورت گرفت و به همین دلیل در شهریور ماه به دستور جعفر سرقینی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت فرصتی دو ماهه برای ادامه فعالیت اتاق بازرگانی در خصوص کارت‌های بازرگانی صادر شد تا ایرادات سیستمی شدن صدور و تمدید کارت رفع شود.
استرداد ۱۵روزه مالیات بر ارزش‌افزوده صادرکنندگان
از طرفی رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به ابلاغیه معاون اقتصادی رییس‌جمهوری به رییس سازمان امور مالیاتی گفت: براساس این ابلاغیه سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است حداکثر ظرف ۱۵ روز کاری نسبت به استرداد مالیات بر ارزش‌افزوده صادرکنندگانی که مطابق اعلامیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تعهد ارزی خود عمل کرده‌اند، اقدام کند.
حمید زادبوم با بیان این خبر اظهار کرد: براساس بند اول تصمیمات جلسه یکصد و هفتادم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مورخ ۱۳ مهرماه ۹۹، که به تایید ریاست‌جمهوری رسیده است، سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است حداکثر ظرف ۱۵ روز کاری، نسبت به استرداد مالیات بر ارزش‌افزوده صادرکنندگانی که مطابق اعلامیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تعهد ارزی خود عمل کرده‌اند، اقدام کند.وی افزود: این حکم در مورد صادرکنندگانی که نسبت به ایفای درصدی از تعهدات ارزی خود اقدام کنند، متناسب با همان میزان اجرا می‌شود. معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: همچنین بانک مرکزی ایران مکلف است میزان ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان را به صورت هفتگی به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کند.