سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به برآورد بیش از 12 میلیارد و 600 میلیون دلاری قاچاق کالا به کشور گفت: پوشاک با 2 میلیارد و 544 میلیون دلار بیشترین حجم قاچاق ورودی را به خود اختصاص داده است.
به گزارش ایرنا، «قاسم خورشیدی» در نشست خبری به مناسبت پانزدهمین سالروز صدور فرمان رهبر معظم انقلاب درباره تشکیل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گفت: ارزش حجم قاچاق کالا در کشور در آغاز به کار دولت یازدهم 25 میلیارد دلار شامل 17 میلیارد و 200 میلیون دلار قاچاق ورودی و هفت میلیارد
و 800 میلیون دلار قاچاق خروجی بود که این رقم در سال 1395 به  12 میلیارد و 100 میلیون دلار قاچاق ورودی و 500 میلیون دلار قاچاق خروجی کاهش یافته است.
خورشیدی با اشاره به نرخ نزولی ورود کالای قاچاق به کشور در سال‌های گذشته، ادامه داد: در سال‌های 93 و 94 ارزش کالاهای قاچاق به ترتیب  به 19 میلیارد و 800 میلیون دلار و 15 میلیارد و 500 میلیون دلار کاهش یافته است. وی تصریح کرد: کاهش بیش از 93 درصدی حجم کالای قاچاق به کشور در سال 95 در مقایسه با سال 92 (که عمده آن مربوط به قاچاق سوخت بوده) به دلیل اصلاح نظام سهمیه‌بندی و تخصیص سوخت بر مبنای پیمایش خودروها، توسعه گاز‌رسانی به کشور، اصلاح قیمت‌ها و همچنین کاهش قیمت‌های جهانی سوخت اتفاق افتاده است. سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: در سال 95 بیشترین ارزش کالاهای قاچاق ورودی متعلق به پوشاک با 2 میلیارد و 544 میلیون دلار و پس از آن به ترتیب لوازم بهداشتی و آرایشی با یک میلیارد و 549 میلیون دلار، شمش طلا با یک میلیارد و 143 میلیون دلار و انواع پارچه با  669 میلیون دلار بوده است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین ارزش قاچاق انواع لوازم خانگی 658 میلیون دلار، تلفن همراه 625 میلیون دلار، لوازم یدکی خودروهای خارجی 505 میلیون دلار و اسباب بازی 114 میلیون دلار بوده است. این مقام مسئول در ادامه با اشاره به مبادی قاچاق به کشور، بیان داشت: سال گذشته در عمل آنچه از طریق کوله بری (که بدون نظارت قرنطینه‌ای وگمرکی، غیر استاندارد و غیربهداشتی است) وارد کشور شده، سه میلیارد و 590 میلیون دلار بوده، در حالی که به طور قانونی فقط یک میلیارد و 250 میلیون دلار اجازه ورود داشته است. وی اضافه کرد: مطابق آنچه در قانون مقرر شده، کالاهای ملوانی نیز حداکثر 400 میلیون دلار مجوز ورود داشته، اما در عمل 2 میلیارد و
 290 میلیون دلار وارد شده، همچنین کالای مسافری به میزان یک میلیارد دلار مجوز ورود داشته که در عمل سه میلیارد
 و 800 میلیون دلار وارد شده است. وی تصریح کرد: 30 درصد قاچاق کالاها و اجناس از مبادی رسمی کشور انجام می‌شود. سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: حجم قاچاق کالا به کشور در سال 95 در مقایسه با سال ابتدایی دولت یازدهم 50 درصد کاهش داشته و فقط در مقایسه با سال 94 کاهش 19 درصدی به ثبت رسانده است. وی با اشاره به نسبت کشفیات، خاطرنشان کرد: در سال 92 حداکثر یک درصد کالاهای قاچاق (معادل
900 میلیارد تومان) کشف شدند، این رقم در سال‌های 93 تا 95 به ترتیب به 1800 میلیارد تومان، 5500 میلیارد تومان و 14 هزار و 600 میلیارد تومان (حدود 32 درصد) افزایش یافته که حاکی از رشد چشمگیر آن است.
گزارشی از حضور سازمان‌ها
 یا مسئولان در قاچاق نداشتیم
سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی بدون هیچ اغماضی باید با هر یقه سفید قاچاقچی برخورد کنند و تاکنون گزارشی مبنی براینکه پشت یک باند قاچاق فلان مقام مسئول یا فرد نهادی وجود دارد که توان برخورد با آنها را نداریم، دریافت نشده است. «قاسم خورشیدی» در جمع خبرنگاران، هرگونه تلقی دستگاه‌های دولتی، نظامی یا انتظامی مستقر در مرز به عنوان دست‌اندرکار قاچاق سازمان‌یافته را اشتباهی بزرگ توصیف کرد و گفت: به طور کلی تجمیع بیش از 2 نفر مطابق برنامه‌ریزی قبلی و اهداف مشخص برای قاچاق کالا که تعدد و تکرار در کارشان مشاهده شود، قاچاق سازمان یافته تلقی می‌شود.
وی گفت: اینکه بگوییم هیچ کالای قاچاقی با تبانی دستگاه‌های مستقر در مرز وارد کشور نمی‌شود، صحیح نیست بلکه سال گذشته تعدادی از کارکنان خاطی در این زمینه توسط دستگاه‌های مسئول بازداشت شده‌اند.

منبع: ایران