پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: شنبه 20 خرداد 1402, 21 ذی‌القعده 1444, Saturday 10 June 2023
در حال حاضر نسخه آزمایشی سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور راه اندازی شده که در گام نخست امکان دریافت کد رهگیری رایگان قرارداد اجاره توسط مستاجران و صاحب‌خانه‌ها فراهم شده و لازمه استفاده از خدمات این سامانه ثبت نام در سامانه ملی املاک و اسکان است.
سامانه ملی املاک و اسکان کشور با هدف امکان ثبت و استعلام قراردادهای ثبت شده و کاهش هزینه‌ها اقدام به راه‌اندازی نسخه آزمایشی سامانه ثبت اجاره مسکن کرد که براساس آن امکان ثبت قرارداد اجاره و دریافت کد رهگیری بدون مراجعه به بنگاه معاملات املاک، به صورت رایگان فراهم شده است.
در پاییز ۱۴۰۱ صدور پروانه ساخت مسکن تنها ۲۳ درصد رشد داشته ولی قیمت‌ها بدون قاعده روزانه جابه‌جا می‌شود

براساس تعاریف بین‌المللی، اگر سهم مسکن از سبد هزینه‌های خانوار به بیش از 30 درصد برسد خانوار دچار فقر مسکن شده و مجبور خواهد بود از هزینه‌های زیستی و رفاهی و حتی خوراک خود برای پرداخت اجاره‌بها بگذرد. گرچه آمارهای جدید منتشر نشده اما تا انتهای سال 1400 در مناطق شهری کشور حدود 36 تا 37 درصد و در شهری همچون تهران حول‌و‌حوش 48 تا 49 درصد از هزینه‌های مستاجران مربوط به اجاره بهای مسکن بوده است.
چیزی به دو سالگی دولت سیزدهم نمانده است؛ دولتی که با وعده ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی روی کار آمد، وعده‌ای با هدف ساماندهی بازار مسکن کشور که به سرعت به یکی از اساسی‌ترین مطالبات مردم از مسوولان تبدیل شد.
رکوردشکنی نرخ تورم اجاره‌بها، به رشد حاشیه‌نشینی در کشور دامن زده است

حدود یک‌سوم جمعیت استان نفتی ایران یعنی خوزستان، حاشیه‌نشین هستند. حدود یک‌چهارم استان البرز و نزدیک به یک‌پنجم ساکنان خراسان رضوی را حاشیه‌نشینان تشکیل می‌دهند. حاشیه‌نشینانی که محصول بازار ناکارآمد مسکن هستند و این روزها با پیشی‌گرفتن تورم اجاره‌بهای مسکن از تورم عمومی و ثبت رکوردهای پی‌درپی، مستأجران دیگری بر لبه پرتگاه حاشیه‌نشینی قرار گرفته‌اند.
جزئیات طرح جدید کنترل و ساماندهی اجاره‌بها بررسی شد

دو‌ماه‌و‌نیم دیگر فصل جابه‌جایی مستاجران فرا می‌رسد. پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش اجاره‌بها در سال جاری است؛ افزایشی که با فرارسیدن فصل نقل و انتقالات تشدید نیز خواهد شد. در چنین شرایطی پیشنهادی با هدف ساماندهی بازار اجاره از سوی نمایندگان مجلس مطرح شده است. حذف مشاوران املاک از پروسه اجاره مهم‌ترین بخش پیشنهاد نمایندگان مجلس به حساب می‌آید. تصمیمی جنجالی که ممکن است منجر به ایجاد اصطکاک زیادی...
تورم ملکی پارسال برآورد شد؛

غیبت سه‌ماهه «آمارهای بانک مرکزی از قیمت مسکن» باعث شده است عملا دماسنج این بازار از کار بیفتد و ابهام طیف فعالان ملکی نسبت به شرایط، دوچندان شود. «دنیای‌اقتصاد» با هدف «اطلاع‌رسانی موثر به سیاستگذار» از بابت آنچه در بازار مسکن می‌گذرد، سطح میانگین «قیمت‌های پیشنهادی» فروش آپارتمان در محله‌های مختلف ۲۲منطقه پایتخت را مورد سنجش و بررسی قرار داد تا مشخص شود طی یک‌سال ۱۴۰۱، تورم مسکن در چه سطحی...
طرح جديد مجلس براي ساماندهي بازار اجاره:

يك كارشناس مسكن: حذف بنگاه‌هاي ملكي منجر به بهم ريختگي چند برابري بازار مسكن مي‌شود
مجلس طرحي را با عنوان «كنترل و ساماندهي اجاره‌بها» در دستور كار قرار داده كه قصد دارد با حذف دلالان و به ويژه مشاوران املاك، بازار مسكن را كنترل كند. در اين طرح تشويق‌هاي مالياتي در نظر گرفته شده تا مالكان به صورت دو يا چند ساله منازل خود را اجاره دهند و بهره‌گيري از تكنولوژي‌هاي نوين براي كشف قيمت املاك يكي ديگر از ويژگي‌هاي اين طرح است.
هر چند در روزهای گذشته به واسطه کاهش قیمت ارز، بازار خرید و فروش ملک نیز با کاهش تقاضای محسوس روبه‌رو شد، اما همچنان مسکن مقصد مناسبی برای برخی سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود. بنا بر آمارهای مرکز آمار ایران، حجم معاملات در بازار مسکن در ماه‌های اخیر افزایش یافته است، جهش تقاضا در بازار مسکن در حالی است که قدرت خرید در کشور پایین آمده ‌است.
اقساط سنگین طرح نهضت ملی مسکن باعث ریزش گسترده متقاضیان شد

قساط ماهانه پروژه نهضت ملی مسکن که طرح کابینه سیزدهم برای خانه‌دارشدن اقشار فقیر است، به حدود ۹ میلیون تومان رسید! آن‌هم در شرایطی که دولت اعلام کرده سال آینده حداقل حقوق کارگران فقط حدود هفت‌میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است.
بررسی تاثير رشد نرخ تورم بر بازار مسكن

مرکز آمار ایران به تازگی شاخص قیمت مصرف‌کننده در دی‌ماه ۱۴۰۱ را منتشر کرد. نرخ تورم سالانه دی‌ماه ۱۴۰۱ برای خانوارهای کشور به ۳/۴۶ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۳/۱ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
گزارش تازه مركز آمار نشان مي‌دهد

متوسط قيمت دلاري مسكن از متري هزار دلار فراتر رفت
2 روز بعد از انتشار آمار تازه از معاملات مسكن در پايتخت توسط بانك مركزي، حالا مركز آمار ايران نيز اطلاعات تازه‌اي از تحولات بازار مسكن تهران طي آذرماه سال جاري منتشر كرده است. برخلاف بانك مركزي كه عنوان كرده بود معاملات مسكن در تهران از 10 هزار واحد مسكوني فراتر رفته. گزارش مركز آمار مي‌گويد در آذرماه 9هزار و 508 واحد مسكوني معامله شده كه نزديك به 29 درصد نسبت به آبان‌ماه رشد كرده است.
همزمان با بالا رفتن معاملات و بازگشت رونق به بازار؛

متوسط قيمت يك مترمربع واحد مسكوني در تهران در سه ماه پاييز، 5 ميليون تومان رشد كرد
روز گذشته گزارش تازه بانك مركزي از روند تحولات بازار مسكن پايتخت در آذر ماه امسال منتشر شد كه در نگاه اول يك پيام كلي دارد: تعداد معاملات مسكن دوباره افزايش يافته و به بيش از ۱۰ هزار واحد مسكوني رسيده است. اين عدد از آن جهت اهميت دارد كه محدوده رونق معاملاتي محسوب مي‌شود. هر جا كه رونق باشد، دلال‌ها هم هستند و قيمت‌ها را بالا و پايين مي‌برند. بنابراين پس از هجوم نقدينگي به بازارهاي دارايي نظير...
این روزها با رکود در بازار معاملات املاک روبه‌رو هستیم. از طرفی تمایل و انگیزه برای ساخت‌و‌ساز نیز به شدت کاهش پیدا کرده است؛ موضوعی که دلیلی جز افزایش پی‌در‌پی نرخ نهاده‌های ساختمانی، دستمزدها، خدمات و صدور مجوزها ندارد. میل به افزایش در هر کدام از این بخش‌ها به شدت وجود دارد. طبیعتا این روزها کاهش منابع مالی در قالب بی‌میلی بانک‌ها به حمایت مالی از حوزه ساخت‌و‌ساز به عنوان یک واقعیت عینی...
گفته‌های وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره قیمت دلار و وضعیت اقتصادی کشور حاشیه‌ساز شد

تنگنای دولت برای تأمین هزینه‌های کشور، جدی به نظر می‌رسد. درست در زمانی که کابینه رئیسی باید دومین سند بودجه خود را تنظیم کند و به مجلس بفرستد، قیمت ارز صعود تندی را تجربه کرده و رکورد تاریخی قیمت را شکسته است. احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، این موضوع را به موج خروج ارز و «هراس» فعالان اقتصادی نسبت داده؛ اما برخی دیگر آن را به کاهش درآمدهای ارزی کشور نسبت می‌دهند.
دلایل «افت خرید» آپارتمان و «رشد خفیف» قیمت در مهرماه مورد بررسی قرار گرفت

بازار معاملات مسکن در شهر تهران، اولین ماه پاییز را با «افت محسوس خرید آپارتمان» و همزمان «رشد خفیف قیمت» پشت سر گذاشت. این دو گانگی، تحت تاثیر دو عامل اصلی موثر بر سمت تقاضا از یکسو و سمت عرضه از سوی دیگر رخ داده است. تعداد واحدهای مسکونی فروش‌رفته در مهرماه از «بازگشت دوباره بازار به کف معاملاتی» بعداز چند ماه فروش در حجم نسبتا بالا حکایت دارد. بنابراین با حجم بسیار پایین معاملات خرید در ماه...
هزینه وام مسکن نسبت به هفته قبل با شیب ملایمی افزایشی بوده است و زوج‌های تهرانی برای اخذ این وام باید حدود ۹۲ میلیون تومان پرداخت کنند.
شاید بیراهه نباشد اگر بگوییم امروزه فعالان بخش خصوصی و انبوه‌سازانی که قصد ورود به چرخه تولید مسکن را دارند، تنها در یک بازه‌‌ زمانی شش ماهه تا یک ساله گرفتار اخذ مجوزها از دستگاه‌های مختلف خواهند بود تا بتوانند یک پروانه ساختمانی دریافت کنند. در حال حاضر بخش خصوصی با سرمایه‌ خودش اقدام به خرید زمین و تولید مسکن کرده و مجوزهای خود را از دستگاه‌های مرتبط اخذ می‌کند. اما در روند تولید مسکن که از...
بر هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا مشکلی است که گریبان‌گیر بازار مسکن شده است. یکی از راهکارهای عنوان شده برای برقراری تعادل نیز تولید مسکن است. دولت سیزدهم با وعده ساخت سالانه یک میلیون مسکن قصد بهبود و ساماندهی این بازار را دارد، ولی روند کُند پیشرفت طرح مسکنی دولت انتقادهای بسیاری را به همراه داشته است. از طرفی بانک‌ها نیز در ارائه تسهیلات به بخش مسکن عملا کاری نکرده‌اند. همین موضوع در کاهش سرعت...
تبعات سریال تورم مسکن در مناطق ۲۲گانه شهر تهران، میانه تابستان امسال خود را در شکل خروج دوباره بازار املاک پایتخت از فاز «تنظیم رابطه» نشان داد. بعد از آنکه به دنبال شروع جهش قیمت در بازار مسکن شهر تهران، در سال‌های ۹۷ و ۹۸، تورم مسکن در مناطق نیمه‌شمالی تهران از رشد قیمت مناطق جنوبی پایتخت سبقت گرفت، از انتهای ۹۸ به بعد به‌تدریج و با سبقت تورم مناطق جنوبی از مناطق شمالی، بازار مسکن برای احیای...

آخرین اخبار