اقتصادبازار: میدان جلفا بی شک یکی از شاهکارهای سازه در عصر صفویه جایی در جنوب رودخانه زاینده رود که سال¬ها اقلین ارمنی اصفهان در محله¬های اطراف این میدان ساکن بوده¬اند، شاید به لحاظ اسم، رسم و ابعاد به آوازه میدان نقش جهان نرسد، اما قطعا از لحاظ قدمت چیزی از نقش جهان کم ندارد.
جلفا میدانی زیبا که یکی از جاذبه¬های گردشگری اصفهان محسوب می¬شود و از معدود میدان¬هایی که به سه کلیسای بزرگ وانک، بیت الحم و مریم ختم می¬شود و شباهنگام از داخل میدان گنبد سه کلیسا کاملا رصد می¬شود.
طبق آنچه مغازه¬داران میدان عنوان می¬کنند میدان سه متولی دارد، کل مجموعه در اختیار کلیسای وانک و شورای خلیفه¬گری ارامنه اصفهان است، اما هرگونه بازسازی، مرمت در میدان باید با نظر میراث فرهنگی باشد و ضلع سوم متولی ها شهرداری اصفهان است که میانه میدان را از آن خود کرده است با این حال ولی میدان در حال نشست کردن بوده و مغازه ها در حال تخریب و سقف های قدیمی در حال فرو ریختن هستند.
شاید ناقوس ویرانی جلفا به صدا در آمده است، نه ماهی است که از نشست های سهمگین یک شبه میدان می¬گذرد، ولی از آن روز تاکنون هر ماه میدان بیش از گذشته نشست می¬کند، تمام مغازه¬داران میدان جلفا درب¬های ورودی خود را کوتاه کرده و شیشه¬های ویترین خود را مدام عوض می¬کنند، سقف¬های چوبی یکی پس از دیگری فرو می¬ریزند و باران به جای خروج از ناودان از سقف چوبی به زمین می¬آید. این روزها جلفا به عنوان بخش زیبا و تجاری اصفهان رمقی برای سرپا ماندن ندارد.
کیان ارثی مغازه دار داخل میدان جلفامی گوید: پس از گود برداری پشت میدان جلفا سمت غربی میدان جلفا یک نشست عجیبی کرده و هنوز هم کسی به داد میدان نرسیده است. وی ادامه می دهد: از آن روز تا به حال نه تنها سقف و دیوارهای مغازه ها تخریب شده و با ترک های آنچنانی در انتظار سقوط اند بلکه جدیدا کف مغازه ها تبله می کند و مثل اینکه زیر مغازه ها پر از آب شده است.
سیمون بغوزیان یکی دیگر از مغازه داران میدان جلفا است که کافه ای دارد و شاید بیشترین ضرر را از این نشست ها و نشتی ها دیده است، می گوید: 6 ماه است من از شهرداری به میراث فرهنگی و از میراث به شورای خلیفه گری پاسکاری می شوند آنها مرا با توپ اشتباه گرفته اند. وی به شدت از بی توجهی میراث فرهنگی عصبانی است و می افزاید: ناودون ها همگی مسدود است، سقف در حال سقوط است و دیوار مغازه ها در حال تخریب اند، درهای مغازه ها به دلیل نشست باز نمی شود و هیچ کسی پاسخگو نیست.
این کافه دار میدان جلفا می افزاید: دفترداران مدیران اصفهان از میدان جلفا خبر ندارند و نامه های ما به میراث فرهنگی و شهرداری نیز راه به جایی نمی برد.
صالحی از مغازه داران در میدان جلفا از مشکلات بیشتری می گوید: هر یک ماه نشست میدان قابل لمس است و ما شیشه های ویترین خود را باید بزرگتر کنیم، درهای مغازه ها را باید سنباده بزنیم تا باز و بسته شوند. وی ادامه می دهد: زیر میدان برای جلوگیری از نم زدگی دیوارها یک فضای خالی وجود دارد و این طرح دقیقا متعلق به 400 سال پیش است، اما همین امر باعث شد تا امروز آب باران یا شکستگی لوله ها آب را به زیر مغازه ها و میدان می برد و همه تبله های دیوارها و نمزدگی ها به دلیل نفوذ آب و بی تدبیری مسئولان است.
اما ناصر طاهری نظر دیگری داشته و می¬گوید: قطعا نشست¬های میدان جلفا به گودبرداری پشت آن هیچ ارتباطی ندارد چراکه فاصله گودبرداری تا میدان حداقل 200 متر است، اما بحث نشست میدان نیز باید دارای علتی باشد. وی ادامه می¬دهد: میدان به دلیل قدمتی که دارد دارای کانال ناکش می¬باشد این کانال در دور تا دور میدان حفر شده تا دیوارها نم نکشند و ما احتمال می دهیم که کفشورهای مغازه ها به سمت این کانال حفر شده و آنها هر بار که مغازه را شست و شو می¬کنند این کانال پر از آب می شود.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان اظهار می¬کند: بررسی چرایی نشست میدان جلفا یک پروژه مشترک ما بین سازمان بازسازی و نوسازی شهرداری و میراث¬فرهنگی است که در حال حاضر کارشناسان در حال گمانه زنی و پیدا کردن علت هستند.
طاهری ادامه داد: اما آنچه که در بررسی و معاینات اولیه متوجه شدیم همان ورود کفشورهای مغازه به کانال-های زیرین میدان بوده است تلاش کرده¬ایم، اما دلیل قطعی هنوز مشخص نیست. وی با اشاره به اینکه وظیفه میراث فرهنگی حفظ، حراست و نگه¬داری از آثار تاریخی است، افزود: آنچه در خصوص سقف، دیوارها و ناودان¬های میدان است وظیفه مالک و بهره¬بردار است که باید به فکر ترمیم و مرمت باشد.
معاون میراث فرهنگی تصریح کرد: اینکه می¬گویند باید حتما میراث فرهنگی مجوز بدهد و یا میدان زیر نظر میراث اداره می¬شود اینگونه نیست بلکه ما اعلام کرده¬ایم که هر فعالیتی را به ما اطلاع بدهند. طاهری تاکید کرد: این میدان مسئول دارد و ما هیچ مخالفتی با مرمت در این میدان نداریم حالا چه مرمت از طرف شورای خلیفه گری ارامنه باشد و یا چه از طرف شهرداری ما فقط صحبتمان این است که بدون اطلاع میراث فرهنگی نباشد.
وی خاطرنشان کرد: متصرفان میدان جلفا خودشان باید دست به کار شده یا یک پیشنهاد ارائه کنند تا کاری انجام بگیرد ما بازدیدهای دوره¬ای انجام می¬دهیم و به آنها پیشنهاداتی ارائه می¬کنیم ولی اجرا با خود متصرفان است.
علیرضا پویانسب