این مقام مسوول در وزارت صمت یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فعالان این عرصه را بیمه قالیبافان دانست و عنوان کرد که برای حل این مساله، ‌مقرر شده است تفاهم‌نامه‌ای میان مرکز ملی فرش و «بیمه عشایر- روستایی» منعقد شود تا تمام خدمات مشابه بیمه تامین‌اجتماعی به تولیدکنندگان فرش دستباف تعلق بگیرد. فرشته دستپاک در بخش دیگری از صحبت‌هایش تصمیم وزارت صمت درخصوص افزایش مهلت بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش دستباف از ۷ ماه به ۱۲ماه را در کانون توجه قرار داد و این سیاست را گامی موثر و مثبت برای فعالان اقتصادی این صنعت دانست، سیاستی که می‌تواند شرایط را برای رفع تعهد ارزی فعالان صادراتی این عرصه تسهیل کند.

رئیس مرکز ملی فرش در عین حال از حل‌وفصل مشکلات مربوط به فرش‌های مرجوعی خبر داد و اعلام کرد که با هماهنگی گمرک شرایط برای بازگشت این فرش‌ها به کشور مهیا شده است تا از این طریق اقداماتی مثل مرمت و ترمیم روی این فرش‌ها انجام شود و همزمان به رونق فضای کسب‌وکار فرش دستباف کمک شود.

فرشته دستپاک، با بیان اینکه ۸۰ درصد از تولیدات فرش دستباف کشور صادر می‌شود و ۲۰ درصد صرف بازار داخلی می‌شود، اظهار کرد: تفاوتی که بین فرش دستباف و سایر صنایع وجود دارد، عمومیت یافتن این کالا در شهرها و روستاها است که می‌تواند به اقتصاد و معیشت خانوارها کمک کند و مردم هم آن را در تزئینات منزل‌شان استفاده می‌کنند. وی افزود: فرش دستباف حتی در سلامت جسمی تاثیرگذار است، مرکز ملی فرش با پژوهشگاه برخی از دانشگاه‌ها پروژه علمی مشترکی را انجام داده است، پژوهش‌هایی که نشان می‌دهد فرش دستباف در درمان بیماری‌های روحی و جسمی موثر است. به‌طور کلی دانشگاه‌ها پژوهش‌های مختلفی را در حوزه فرش انجام داده‌اند که ما به‌عنوان مرکز ملی فرش به سمت کاربردی کردن این پژوهش‌ها حرکت کردیم و بسیاری از طرح‌های دانشجویی نیز از طرف وزارت صمت مورد حمایت قرار می‌گیرند. دستپاک اهمیت فرش دستباف را از منظر تحریم‌ها موردتوجه قرار داد و گفت: اولین کالایی که بعد از نفت از سوی ترامپ تحریم شد، فرش دستباف بود، این درحالی است که فرش دستباف به‌عنوان یک کالای مردمی نباید مورد تحریم قرار می‌گرفت. او همچنین تصریح کرد که اتحادیه‌های فرش به‌عنوان بازوی کمکی مرکز ملی فرش در پیشبرد سیاست‌های دولت نقش‌آفرین هستند. 

رئیس مرکز ملی فرش ایران در بخش دیگری از صحبت‌هایش به موضوع رفع تعهد ارزی صادرکنندگان اشاره کرد و گفت: در حوزه پیمان‌سپاری ارزی از سال گذشته اقدامات مهمی برای فرش دستباف انجام شد. در ابتدا مهلت بازگشت ارز دستباف ۲ ماه بود که در سال ۹۷ به ۷ ماه افزایش یافت و امسال هم با ابلاغیه وزیر صمت به بانک مرکزی این مدت زمان به یک سال افزایش یافت. این یک قدم بزرگ برای تجار فرش دستباف است که فعالان می‌توانند از فضای ایجاد شده به خوبی استفاده کنند. این اتفاق از این جهت حائز اهمیت است که فروش فرش و بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به راحتی ممکن نیست و صادرکنندگان نمی‌توانند در زمان کوتاهی ارز خود را به کشور بازگردانند اما ۱۲ ماه فرصت مناسبی برای این کار است که تجار می‌توانند از آن استفاده کنند.  دستپاک با ارائه توضیحاتی درخصوص فرش‌های مرجوعی اظهار کرد: معاونت بازاریابی مرکز ملی فرش، فضایی را فراهم کرده است که فرش‌های مرجوعی به جای اینکه به کشورهای دیگر مانند ترکیه برود، مجددا برای مرمت و سایر کارهای لازم به کشور بازگردانده شود و به کسب‌وکار کشور کمک کند.  او برگزاری نمایشگاه‌ها را یکی از راه‌های تبلیغات و شناساندن فرش دستباف در عرصه داخلی و بین‌المللی عنوان کرد. به گفته رئیس مرکز ملی فرش در نمایشگاه فرشی که در ماه‌های اخیر در تهران برگزار شد، حدود ۸۰۰ غرفه در نمایشگاه حاضر شدند که اتفاق مهم و اثرگذاری بود. دستپاک موضوع بیمه بافندگان فرش دستباف را یکی از دغدغه‌های اصلی فعالان این عرصه عنوان و توضیحاتی را در این زمینه ارائه کرد. او در این ارتباط بیان کرد: در مجموع ۲ میلیون نفر در حوزه فرش دستباف فعال هستند، برای این افراد بیمه تامین‌اجتماعی در بودجه ۹۸ پیش‌بینی شده اما هنوز عملیاتی نشده است. در این خصوص قرار است تفاهم‌نامه‌ای با بیمه عشایر - روستایی منعقد کنیم که این بیمه تمامی تسهیلات بیمه تامین‌اجتماعی را ارائه می‌دهد. برای بخش درمان هم بیمه سلامت پای کار آمده است تا بیمه درمان قالیبافان محقق شود.  رئیس مرکز ملی فرش درباره مقاصد اصلی فرش دستباف ایرانی عنوان کرد:‌ پیش از این ۳۰ درصد از فرش دستباف ما به آمریکا صادر می‌شد، اما در سال ۹۸ ژاپن در جایگاه اولین خریدار ایران قرار گرفته و آلمان در رده بعدی است. صادرکنندگان ما امروز از مسیرهایی غیر از گمرک هم صادرات خود را انجام می‌دهند و تعاملات‌ خود را با شرکای تجاری سنتی‌شان ادامه می‌دهند. نباید برای صدور این فرش‌ها از کلمه قاچاق استفاده کنیم، چراکه تجار ما تحریم‌ها را دور می‌زنند. صادرات ما درحالی انجام می‌شود که از سال گذشته فرش دستباف با تحریم روبه‌رو شد اما پس از اعمال تحریم‌ها میزان تولیدات‌مان کاهش نیافت. او اضافه کرد: در حوزه واردات،‌ تنها مقداری ابریشم از چین و ازبکستان وارد می‌کنیم و کمی هم پشم از استرالیا و نیوزیلند وارد کشور می‌شود. این مقام مسوول به یکی از اختلال‌های موجود در زمینه فرش دستباف اشاره کرد و گفت:‌ یکی از اشکالات موجود این است که برخی افراد فرش‌های ماشینی را به جای فرش دستباف به سایر کشورها صادر می‌کنند که درحال پیگیری این موضوع هستیم.  

رئیس مرکز ملی فرش همچنین ادامه داد: مرکز ملی فرش در قالب طرح تاپ وزارت صمت از افرادی که ایده، پژوهش و نوآوری در صنعت فرش دارند، حمایت می‌کند. وی با انتقاد از اینکه هیچ مرکز ملی و سازمان بین المللی در حوزه فرش فعالیت ندارد که بتواند مطالبات صنعت و هنر فرش را در مجامع بین المللی پیگیری کند گفت: مر کز فرش از هر فکر و طرح نو استقبال می کند.