خرید بلیت برای سفرهای داخلی، در روزهای پایانی سال به یکی از معضل‌های اصلی برای مسافران تبدیل شده است. البته معضل بلیت در یک سال گذشته وجود داشته، به‌طوری که مسافران اگر قصد سفر با هر یک از وسایل حمل‌ونقل عمومی را داشته باشند، باید از حدود یک ماه قبل برای خرید اقدام کنند. برای سفرهای نوروزی هم در حال حاضر هیچ بلیتی برای خرید در سامانه‌ها وجود ندارد.
این بدان معناست که اگر قصد سفر در ایام نوروز را داشته باشید، یا باید از یک ماه پیش برنامه‌ریزی کنید و بلیت برای سفر مورد نیاز خود را بخرید، یا اینکه خبری از بلیت برای هیچ‌یک از مدهای حمل‌ونقل از جمله اتوبوس، قطار و هواپیما نیست.
به نظر می‌رسد تفاوتی ندارد که شما خریدار بلیت اتوبوس باشید، یا قطار و هواپیما. اگر سری به سایت‌های ‌آنلاین فروش بلیت بزنید، نمی‌توانید برای مقصد مورد نظر خود بلیت بخرید. مراجعه به آژانس‌های مسافرتی یا تماس با آنها هم کمکی نخواهد کرد؛ چرا که اگر در سایت‌های فروش بلیت نمی‌توانید بلیت بخرید، دست این آژانس‌ها هم برای خرید بلیت بسته است.
در تماس با یکی از آژانس‌های مسافرتی، برای خرید بلیت اقدام کردیم، اما این آژانس این‌طور پاسخ داد که اگر برای روزهای آینده قصد سفر دارید، بلیتی برای فروش وجود ندارد و تنها می‌توان این احتمال را در نظر گرفت که از بلیت‌های کنسل‌شده استفاده کرد؛ این یعنی تا یک روز قبل از سفرتان باید با آژانس مسافرتی تماس بگیرید و درخواست بلیت کنید که اگر شانس با شما یار باشد و قبل از شما کسی بلیت خود را کنسل کرده بود، بتوانید بلیت بخرید.
اگر سری به بازار سیاه بزنید، یا جست و جویی در اینترنت کنید، بلیت با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب، حتی گاهی به دو تا سه برابر قیمت هم موجود است. آژانس‌های مسافرتی می‌گویند به این بازار سیاه دسترسی ندارند و تنها در صورتی‌که بلیتی کنسل شود، امکان رزرو بلیت را برای مسافران خواهند داشت. در این میان به نظر می‌رسد مصرف‌کننده نهایی برای اینکه به برنامه‌ریزی سفر خود عمل کند، ناچار است بلیت را با هر قیمتی بخرد.
اگرچه راه‌آهن از رکوردشکنی جابه‌جایی مسافران از طریق قطار خبر می‌دهد، از سوی دیگر رییس سازمان هواپیمایی کشوری به عدم تناسب عرضه و تقاضا برای بلیت هواپیما معترف است و اتحادیه شرکت‌های مسافری از نصف شدن اتوبوس‌ها طی دو سال اخیر خبر می‌دهند؛ باید دید وزارت راه و شهرسازی چه تمهیدی برای کمبود بلیت‌ها در نظر گرفته است.
از سویی احتمال افزایش ۴۰ درصدی قیمت بلیت اتوبوس در نوروز ۱۴۰۳ نیز مطرح شده است. در حالی رییس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری از احتمال افزایش ۲۵ درصدی بلیت اتوبوس در ایام نوروز خبر داده بود که رییس سازمان راهداری از بررسی افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی بلیت خبر داده است.
طی‌ سال‌های اخیر همزمان با آغاز سفرهای نوروزی قیمت بلیت اتوبوس به ‌دلیل تردد یک سرخالی افزایش قیمت را تجربه کرده است. سال گذشته از ۲۵ اسفندماه قیمت بلیت اتوبوس ۲۵ درصد افزایش یافت و برخلاف سال‌های قبل از آن با اتمام طرح نوروزی قیمت‌ها به روال قبلی بازنگشت!
امسال شرایط مقداری نسبت به گذشته متفاوت‌تر است. رییس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری که همواره درباره تغییر نرخ بلیت اتوبوس اطلاع‌رسانی می‌کرد در جلسه‌ای که به همین منظور در سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برگزار شد به گفته خودش، غیاب بود!
در ادامه به نقل از او اعلام شد که احتمال افزایش ۲۵ درصدی قیمت بلیت اتوبوس برای ایام نوروز وجود دارد؛ احتمالی که البته رییس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ۲۴ ساعت بعد آن را تکذیب کرد. داریوش امانی در حاشیه نشست تخصصی روسای پلیس راه و مدیران‌ کل راه‌و‌ترابری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور با تکذیب اظهارات منسوب به رییس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری ‌گفت: بحث افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت بلیت اتوبوس برای ایام نوروز مطرح است که این موضوع باید در ستاد تنظیم بازار تصویب شود.
او تاکید کرد:‌ ما تابع تصمیمات ستاد تنظیم بازار در حوزه قیمت بلیت اتوبوس هستیم.
حال باید دید همزمان با آغاز طرح نوروزی، قیمت بلیت اتوبوس چه میزانی افزایش می‌یابد؛ ۲۵ درصد، ۳۰ درصد یا ۴۰ درصد؟