پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: دوشنبه 31 اردیبهشت 1403, 12 ذی‌القعده 1445, Monday 20 May 2024
متهم وضعيت كنوني بازار سرمايه كيست؟

روز گذشته يكي از سياه‌ترين روزهاي بورس رقم خورد، روزي كه شاخص كل بيش از ۶۲ هزار واحد ريزش داشت و همه نماگر‌ها قرمزپوش شدند و ۹۳ درصد نماد‌ها قرمزپوش به بازار پايان دادند. اين سنگين‌ترين ريزش بورس از تيرماه سال گذشته تاكنون است كه باعث شد شاخص كل تا محدوده از دست دادن مرز ۲ ميليون و ۱۰۰ هزار واحدي نيز پيش برود.
بازار سرمایه شرایط بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند. ۱۳ کندل منفی پیاپی سبب شده است که یکی از دشوارترین دوره‌ها برای بورس رقم بخورد و سرمایه‌گذاران را به اوج ناامیدی سوق بدهد. به نظر می‌رسد الگوی ۱۷اردیبهشت ۱۴۰۲ به شکل دیگر اردیبهشت امسال نیز برای بازار سرمایه تکرار شده است؛ شرایطی که احتمالا برخی ابعاد آن در آینده نزدیک مشخص خواهد شد. در حال حاضر به نظر می‌رسد که اگر موج امیدسازی از سوی بازارساز...
روز گذشته شاخص کل بازار سرمایه 20 هزار واحد افت کرد

در معاملات روز دوشنبه هفدهم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳، شاخص کل بورس تهران ۲۰هزار و ۶۴۷واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح ۲میلیون و ۲۳۹هزار و ۹۸واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش ۶هزار و ۹۳۸واحدی در رقم ۷۴۴هزار و ۱۰۰واحدی ایستاد. شاخص کل فرابورس با افت ۲۰۲واحدی به رقم ۲۴هزار و ۹۹۸واحد رسید همچنین شاخص هم‌وزن فرابورس با کاهش هزار و ۶۱۱واحدی به سطح ۱۳۵هزار و ۵۷۴واحد رسید.
بازار سهام در سطح مناسبی از ارزندگی قرار گرفته است. انتظار می‌رود با تعدیل انتظارات نسبت به تغییرات کلی در فضای کلان اقتصادی و سیاسی، صنایع و نمادهای ارزنده در میان‌مدت و بلندمدت، بازدهی مطلوبی داشته باشند، اما شاخص کل و هم‌وزن بورس هفته گذشته را با کاهش ۲درصدی به پایان رساندند که ارزش معاملات و ورود پول به بازار افت قابل‌توجهی کرده است.
«بیت‌کوین» به زیر ۵۸ هزار دلار سقوط کرد

روز چهارشنبه، بیت‌کوین و آلت‌کوین‌های بازار در آستانه نشست فدرال‌رزرو برای تصمیم‌گیری درباره نرخ بهره، با فشار فروش قابل‌ توجهی مواجه شدند که طی آن، قیمت بیت‌کوین به زیر ۵۸هزار دلار سقوط کرد. از شروع ماه آوریل تاکنون، بیت‌کوین در حال ثبت کف‌های پایین‌تر است که حداقل در یک بازه زمانی کوتاه تا متوسط، از روندی نزولی حکایت دارد. متاسفانه شرایط با شروع ماه مه ‌تغییری نکرده و سقوط قیمت ادامه دارد....
روند بازار سرمایه به کدام سو می رود؛

شرایط بازار سرمایه مبهم است. بعد از فروکش کردن تنش‌های سیاسی نرخ دلار در بازار آزاد با روند کاهشی مواجه شد و در یکی، دو روز اخیر این روند تا حدودی سرعت گرفت. البته کارشناسان معتقدند که هنوز نمی‌توان واژه ریزش را برای دلار به کار برد، چراکه اسکناس سبز همچنان در کانال‌های صعودی قرار دارد و این طبیعی است که در مسیر صعود دچار اصلاح شود، با این وجود کاهش اخیر دلار زمینه افت بازار سرمایه و شاخص‌های آن...
عوامل روند کاهشی بازار ارز بررسی شد

قیمت دلار نقدی در بازار روز شنبه به کف کانال ۶۲هزار تومانی رسید. تحلیلگران ۳عامل مختلف سیاسی-اقتصادی را به‌عنوان محرک‌های کاهشی نرخ ارز مطرح می‌کنند. نخست کاهش سطح ریسک‌های سیاسی، دوم وجود احتمالاتی مبنی بر شروع مذاکرات هسته‌ای و سوم اخبار مثبت درآمد‌های نفتی.
روز شنبه شاخص کل بازار سرمایه 77 هزار واحد افزایش یافت

پس از کاهش ریسک‌های سیستماتیک در فضای عمومی اقتصاد، بازار بورس دیروز با رشد بیش از ۷۷هزار واحدی مواجه شد تا شاخص کل به دو میلیون و ۲۸۵هزار واحد برسد. به دنبال ایجاد آرامش در فضای عمومی اقتصاد و کاهش ریسک‌های سیستماتیک، شاخص کل بازار سرمایه در روز شنبه ۷۷هزار و ۶۴۲واحد افزایش یافت و به دو میلیون و ۲۸۵هزار و ۸۵۶واحد رسید. اغلب گروه‌ها و نمادها نیز در بازار دیروز سبزپوش شدند.
کارشناسان عوامل موثر بر بازار سهام را بررسی کردند

معاملات هفته گذشته بازار سرمایه، با سرخ‌پوشی نماگر‌های اصلی در بازاری با دامنه نوسان محدود همراه بود. دماسنج اصلی بورس تهران که سال جاری را با امید به فتح قله‌ها آغاز کرده بود، حال چشم امیدی به حفظ سطح ۲میلیون و ۲۰۰هزار واحدی دارد. در این میان نماگر اصلی تالار شیشه‌ای هفته گذشته ۲.۳۷درصد سرخ‌پوش بود و در پایان ساعت معاملاتی روز چهارشنبه در قله ۲میلیون و ۲۰۸هزار واحدی ایستاد.
وضعیت فعلی و آتی بازار سرمایه بررسی شد

بورس روزهای پرنوسانی را طی می‌کند. در روزهای اخیر تحت تاثیر اتفاقات و تنش‌های رخ داده بازار سرمایه در مسیر نزولی قرار گرفت اما در مدت کوتاهی بعد از این شوک خارج شد. این در حالی است که کارشناسان پیش‌بینی‌های متفاوتی از وضعیت بورس در کوتاه‌مدت دارند. «جهان‌صنعت» در گفت‌و‌گو با یک کارشناس به پیش‌بینی و تحلیل وضعیت فعلی و آتی بورس پرداخته است.
بهای مسکوکات و طلا در سومین روز معاملاتی هفته، سیر کاهشی به خود گرفت. کاهش هزارتومانی قیمت دلار منجربه تغییرات در کانال قیمتی تمامی قطعات سکه شد.
چرا بازار سرمایه را تعطیل نمی‌کنید؟

در 31 ماه فعالیت دولت سیزدهم، روزانه 267 میلیارد تومان از بورس خارج شده است
روز گذشته یک سقوط سنگین دیگر در کارنامه بازار سرمایه ثبت شد و با منفی شدن 95 درصد بورس، فعالان این بازار روز سختی را سپری کردند. چنانکه در یک ساعت ابتدایی معاملات شاخص کل بورس تهران 35 هزار و 428 واحد نسبت به روز چهارشنبه سقوط کرد و به سطح 2 میلیون و 226 هزار و 470 واحد رسید، اما این روند در ساعات بعدی تداوم پیدا کرد و شاخص کل با ریزش بیش از 53 هزار واحدی تا 2 میلیون و 207هزار نیز پایین آمد....
روند بازار ارز در هفته‌ای که گذشت بررسی شد

نرخ ارز در بازار روز‌های تعطیل هفته گذشته فعالیتی افزایشی داشت. به نظر می‌رسد در فضای کم عمق معاملات روز‌های تعطیل برخی از فعالان بازار با تشدید ریسک‌های سیاسی موجود در منطقه اقدام به نرخ‌دهی در سطوح قیمتی بالاتر کرده‌اند. به عقیده تحلیلگران درصورتی که پاسخ ایران به تحولات منطقه تا پیش از شروع هفته جدید رخ ندهد، احتمال افت نرخ ارز با شروع بازار در روز شنبه وجود دارد.
حباب بازار‌های دارایی بزرگ‌تر شد

برخلاف تقاضای زیاد از سوی افراد جامعه، معامله‌گران از خرید طلا و سکه اجتناب می‌کنند. بررسی‌های به‌عمل آمده از بازار ارز و طلای تهران حاکی از آن است که حجم تقاضا افزایش یافته، اما معامله‌گران رسمی و صاحبان بنگاه‌های معاملاتی در میان این متقاضیان دیده نمی‌شوند.
صحبت كردن درباره دلار 100 هزار توماني به چه معناست؟

با وجود اظهارات اميدواركننده تيم اقتصادي دولت در ايام نوروز و حتي در يكي، دو روز اخير، باقي ماندن برخي متغيرها در آغاز سال 1403، به مشكل «عدم قطعيت» و «بلاتكليفي» اقتصاد ايران دامن زده است. اين متغيرها در طيف وسيعي قرار مي‌گيرند كه از نوسان نرخ دلار و شوك تازه به بازار ارز پس از حملات اخير تروريستي در دمشق تا رشد قيمت‌ها در آغاز سال همزمان با اعمال برخي تغييرات در ماليات‌ستاني و افزايش قيمت‌ها...
کورس سود بانکی و دلار چگونه به پایان رسید؟؛

۱۴۰۲ سال بازگشت بازار سپرده به رالی دارایی‌ها بود. روند کم‌رمق بازار های ارز و طلا در نیمه نخست سال در کنار افزایش سقف سود سپرده بانکی در ماه‌های پایانی، سبب شد تا یک رقابت تنگاتنگ میان نرخ سود سپرده بانکی و بازدهی بازارهای ارز و طلا شکل بگیرد. سیاست افزایش نرخ سود در کنار ثبات نسبی نرخ دلار سبب شد تا قدرت بازار ریالی در مقابل سایر بازارهای غیر ریالی حفظ شود که البته تداوم این روند می‌تواند برای...
قیمت دلار روز چهارشنبه نوسان محدود کاهشی داشت و در منطقه قیمتی دو روز اخیر مورد داد‌و‌‌ستد واقع شد. روند تقاضا در بازار ارز همچنان سیر افزایشی خود را حفظ کرده، با این حال نرخ دلار با پرس سنگین بازارساز در کف حمایتی خود فریز شده است. با بسته شدن قیمت دلار و درهم به عنوان ارز بکاپ دلار در ایران، زیر قیمتی حمایتی دو روز اخیر، می‌توان گفت که حرکت این دو ارز معتبر به سمت یک کانال حمایتی آشکار از سوی...
تحولات بازار ارزی ایران به رغم چندلایه بودن، از قواعد تکرارپذیری برخوردار است که تقریبا در تمامی بزنگاه‌ها نیز، تکراری بودن این چرخه را به اثبات می‌رسانند. به عنوان مثال کاهش عرضه دلار به مناسبت فرارسیدن سال نوی چینی (به این علت که چین بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران است)، باعث افزایش قیمت دلار خواهد شد و این پوش‌آف قیمتی دلار، تنها دو هفته به درازا می‌انجامد و دوباره قیمت دلار به یک کف قیمتی جدید...
بنیامین نجفی‌- بررسی‌ها نشان می‌دهد کارنامه بورس در سال ۱۴۰۲ کارنامه مردودی است. این مردودی هم از منظر شاخص‌های اصلی بازار سرمایه و هم از منظر سیاست‌هایی که در دستور کار دولت قرار گرفت، قابل اثبات است.
چگونه دلار انگیزه خریداران بازار سرمایه شد؟

تحرکات اسکناس آمریکایی، سوخت لازم برای انگیزه‌بخشی به خریداران بورسی را فراهم کرد و به این ترتیب، نماگرهای تالار شیشه‌ای، بیشترین رشد هفتگی را در نیمه دوم سال تجربه کردند.