پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: جمعه 4 اسفند 1402, 13 شعبان 1445, Friday 23 February 2024
کد خبر: 23677
منتشر شده در یکشنبه, 15 بهمن 1402 08:33
تعداد دیدگاه: 0
احتمال کاهش نرخ بهره در مارس به ۲۰ درصد کاهش یافت

اونس طلای جهانی در ساعات پایانی هفته گذشته با قیمت ۲۰۳۹ دلار بسته شد و انتظارات را برای روند نزولی این دارایی در هفته معاملاتی جدید افزایش داد.    

بر این اساس، گزارش اداره آمار کار مبنی بر اینکه نرخ بیکاری آمریکا در سطح ۳.۷ درصدی قرار دارد و فرصت‌های شغلی جدید در ژانویه ۲۰۲۴ به ۳۵۳ هزار نفر رسیده توانست مسیر بازارهای جهانی را تغییر دهد.همچنین شاخص دلار در آخرین روز از هفته معاملاتی گذشته در آستانه ورود به کانال ۱۰۴ واحدی قرار گرفت و سبب شد چشم‌انداز کوتاه فلز زرد تیره و تار شود.

27 copy

بررسی بازارهای جهانی حاکی از آن است که شاخص دلار با کاهش احتمال آغاز سیاست‌های انبساطی در ماه مارس با شیب صعودی در سقف کانال 103 واحدی قرار گرفت. بی‌شک در ‌سازو‌کار اقتصادی با صعود دلار جهانی، دارایی مهم از جمله رمز‌ارزها و طلای جهانی تغییر مسیر داده و در مسیر نزولی قرار خواهند گرفت. اما دلیل این امر چه بود؟ در پاسخ به این سوال باید چکیده‌ای از سخنان پاول در نشست ماه ژانویه اشاره کرد. این مقام سیاسی-اقتصادی معتقد است که سیاست‌های انقباضی در اوج خود قرار دارد، اما نمی‌توان از عدم بازگشت تورم به سطوح سابق خود اطمینان حاصل کرد. او از تاریخ تغییر سیاست‌های پولی فدرال رزرو سخن نگفت و تاکید کرد مادامی که ما از تداوم روند نزولی تورم اطمینان حاصل نکنیم، نرخ بهره سیاستی در سطوح سابق خود یعنی 5.25 تا 5.5 درصدی باقی خواهد ماند.‌ پس از انتشار نتایج فدرال رزرو، گزارش اداره آمار عامل مهمی در نوسانات بازارها به شمار می‌رود؛ زیرا داده‌های بازارکار از اهمیت بالایی نزد پاول برخوردار است. شواهد گویای آن است که نرخ بیکاری از برآوردها کاهشی‌تر بود و فرصت‌های شغلی ایجاد شده نیز با رقمی معادل 353 هزار نفر نظر مقامات و سیاستگذاران را جلب کرد. در این میان دیدگاه اقتصاددانان و سرمایه‌گذاران با استناد به عوامل مذکور در خصوص آغاز سیاست‌های انبساطی در ماه مارس دستخوش تغییر شد و احتمال آنها برای کاهش نرخ بهره در این ماه به 20 درصد و انتظارات برای شروع این سیاست در ماه مه کاهش یافت. برآوردها حاکی از آن است فلز زرد که هفته گذشته را با قیمت 2039 دلار به پایان رساند در هفته معاملاتی جدید به شیب نزولی خود ادامه خواهد داد و سقوط آن به کانال 2000 دلاری دور از انتظار نخواهد بود. البته باید گفت که این روند ادامه‌دار نخواهد بود و گزارش تورمی آمریکا در نخستین ماه 2024 می‌تواند مسیر معاملاتی بازارها را تغییر دهد. اما در این میان بیت‌کوین از دیگر دارایی‌های محبوب بازارها واکنش سردی به صعود شاخص دلار نشان داد و روز گذشته بار دیگر حمایت کانال 43 هزار دلاری را به دست آورد. این دارایی گرچه تحت تاثیر اخبار صندوق‌های ETF روند پر‌نوسانی را پشت سر گذاشت؛ اما همان‌طور که کارشناسان پیش‌بینی کردند بیت‌کوین به مرور زمان به روند سابق خود باز خواهد گشت و پس از آن می‌تواند رکوردهای قیمتی خود را تا پایان سال 2024 به ثبت رساند.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار