فرزاد دادخواه، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اصفهان در نشستی با خبرنگاران اظهار کرد: سال ۱۴۰۲ پر از پروژه و اقدامات مؤثر نسبت به سال قبل از آن بود، بیش از پنج هزار میلیارد تومان اعتبار و مجوز مناقصه اخذ کردیم.
به گزارش خبرنگار اقتصاد بازار، دادخواه، یکی از موارد شاخص اداره راهداری استان در سال گذشته را کسب رتبه برتر در بین ۶۵ دستگاه اجرایی استان و کسب رتبه برتر عملکرد اداره کل در بین ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سطح کشور اعلام کرد و افزود: تلاش ما بر این است که استان اصفهان شاخص و برتر باشد.

انعقاد بیش از ۲۵۰۰ میلیاردتومان قرارداد روکش آسفالت

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: بالغ بر ۲,۵۰۰ میلیارد تومان قرارداد روکش آسفالت در سال ۱۴۰۲ منعقد شد که تاکنون ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. همه جای استان به کارگاه تبدیل شده و پروژه‌ها فعال است.

دادخواه اضافه کرد: در دو سال گذشته بیش از ۱۱۰ کیلومتر روکش آسفالت در استان اجرایی شده است. بیش از ۹۰ کیلومتر راه روستایی در دورترین و سخت‌ترین نقاط ساخته شده است، ۲۷۲ دستگاه زیرگذر در استان ساخته شده است و ۳۴ دستگاه زیرگذر پیش ساخته تاکنون شروع، بهره‌برداری و در حال ساخت است.

او تصریح کرد: ۱۳ هزار کیلومتر خط کشی راه‌ها، ۵۷ کیلومتر روشنایی راه‌ها و ۸۰ نقطه به صورت روشنایی نقطه‌ای اجرا شد، نصب حفاظ‌های بتنی در محور اصفهان بهارستان و آزادراه معلم و همچنین حفاظ بتنی درجا در آزادراه فرودگاه در حال اجرا است.

اصفهان سرآمد حمل بار کشور است

او با بیان آنکه حمل و نقل استان اصفهان بر کشور اثرگذار است، توضیح داد: اصفهان با حمل بیش از ۵۵ میلیون تن بار در سال سرآمد حمل بار در کشور است. حدود ۹ میلیون نفر مسافر درون استانی و برون استانی جا به جا می‌شود.

دادخواه اضافه کرد: ۶۰ باب مجتمع خدمات رفاهی اکنون در حال بهره‌برداری و تعدادی در حال ساخت است تا این تعداد در دو سال آینده به ۱۸۰ برسد. البته نیازمند همکاری سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این حوزه هستیم، با پیش‌بینی افزایش پنج درصدی سفرها در نوروز ۱۴۰۳ آمادگی لازم برای پشتیبانی آن ایجاد شده است.

وی تصریح کرد: بسیاری از پروژه‌های راهداری همزمان با اجرا افتتاح شده است. به رغم همه اقداماتی که برای ایمنی راه‌ها انجام می‌شود لازم است مردم نیز از بی احتیاطی خودداری کنند.

افتتاح 1000پروژه در سال جاری

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: در سال ۱۴۰۳ ارتقای راه‌ها به صورت ویژه‌ با پروژه‌های شاخص‌تر انجام خواهد شد. نوسازی ناوگان راهداری و خرید ۱۰۰ دستگاه ماشین آلات در سال آینده انجام خواهد شد. تفاهم‌نامه‌ای نیز برای تجهیز محورهای اصلی و شریانی استان به سامانه‌های هوشمند بین استاندار و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای منعقد شده است.

 دادخواه اضافه کرد: در سال جاری ۱۰۰۰ میلیارد افتتاح پروژه و ۱۱۰۰ میلیارد آغاز عملیات با حضور وزیر راه و شهرسازی انجام شد. در دهه فجر ۷۷ پروژه افتتاح شد که ۸۱۰ میلیارد تومان هزینه آن بوده است.

تصریح کرد: در وضعیت فعلی یک کیلومتر لکه‌گیری و روکش آسفالت ۳.۵ میلیارد تومان هزینه دارد، هزینه یک کیلومتر روشنایی دو میلیارد تومان و احداث هر کیلومتر راه روستایی ۱۰ میلیارد تومان است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: امسال ۶۷ نقطه پرتصادف مصوب داشتیم که ۵۱ نقطه آن رفع شد، ۲۵ نقطه پر تصادف جدید نیز شناسایی شده است، از این تعداد نیز تاکنون ۱۸ نقطه رفع شده و باقیمانده نقاط نیز در سال آینده به طور کامل رفع خواهد شد.

دادخواه اضافه کرد: در بارش‌های اسفند همه امکانات به کارگرفته شد تا عملیات برف‌روبی انجام شود و اکنون نیز طرح راهداری نوروز در دستور کار قرار گرفته است، در دو سال گذشته ۱۰ هزار تابلو راهنما در سطح استان نصب شده است.

او درباره آزادراه اصفهان شیراز گفت: قطعه سوم آزادراه شرق اصفهان در حال ساخت است که قرار است در پلیس‌راه مبارکه به محور اصفهان شهرضا متصل شود. برای این قطعه ایزدخواست هنوز برنامه اجرایی وجود ندارد. در همین راستا شش خطه کردن اصفهان شهرضا در دستور کار قرار گرفته تا هدایت ترافیک به خوبی انجام شود.

دادخواه همچنین درباره تخلف حمل بار ناوگان حمل و نقل عمومی تصریح کرد: اتوبوس‌ها مجاز به حمل ۱۶۰۰ کیلوگرم بار هستند براساس قانون باید بار از شرکت‌ها تحویل شود اما تخلفاتی انجام می‌شود که به دنبال حذف محل انبارک‌های متخلف در حاشیه راه هستیم.

مشکلی در عرضه بلیط در ایام نوروز وجود ندارد

در ادامه، معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان با بیان اینکه عرضه بلیط روزانه کنترل می‌شود، گفت: با بررسی‌های انجام شده برای عرضه بلیط در ایام عید مشکلی وجود ندارد و در عمده مسیرها بلیط وجود دارد، از مردم خواستاریم تهیه بلیط را به روزهای آخر موکول نکنند.

محمدعلی صلواتی اظهار کرد: با تلاشی که انجام شد اکنون بلیط اتوبوس فقط از مراجع رسمی انجام می‌شود و سعی شد همه ظرفیت ناوگان در اختیار مسافران قرار گیرد.

او افزود: از سال ۹۶ واردات ناوگان حمل و نقل جاده‌ای متوقف شده و همزمان سن ناوگان به بیش از ۱۴ سال افزایش یافته است.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: ناوگان عمومی در ایام کرونا به سمت کارخانجات حرکت کردند و این موضوع نیز منجر به کاهش ناوگان شد.

صلواتی اضافه کرد: با افزایش هزینه ناوگان و تفاوت درآمد بخش کارخانجات و حمل و نقل جاده‌ای منجر با کاهش ناوگان و خروج ناوگان از حمل و نقل جاده‌ای شد. به طوری که از سال ۹۶ تا کنون ۷۰۰۰ اتوبوس کاهش یافته است. اکنون ظرفیت ناوگان فعال در بخش جاده‌ای استان اصفهان به کمتر از ۱۰۰۰ هزار اتوبوس رسیده است. در یکسال اخیر نیز حدود ۱۰۰ ناوگان از حمل و نقل جاده‌ای خارج شده است.

او تصریح کرد: مصوبه‌ای در هیئت دولت برای واردات دو هزار ناوگان جدید داشتیم که تاکنون تعداد کمی از آن محقق شده است.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: عرضه بلیط روزانه کنترل می‌شود و با بررسی‌های انجام شده برای عرضه بلیط در ایام عید مشکلی وجود ندارد و در عمده مسیرها بلیط وجود دارد، از مردم خواستاریم تهیه بلیط را به روزهای آخر موکول نکنند.

صلواتی اضافه کرد: قیمت بلیط اتوبوس در برابر افزایش هزینه‌های نگهداری ناوگان بسیار ناچیز است و همین موضوع نیز بر خروج ناوگان از حمل و نقل عمومی تأثیرگذار بوده است.

مهدی فقهی، معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده استان اصفهان نیز در این نشست اظهار کرد: وظیفه اصلی اداره‌کل راهداری استان نگهداری از راه‌هاست و در نوروز نیز عملیات راهداری ادامه خواهد داشت.

او تصریح کرد: استان اصفهان با ۹ استان در ارتباط است و هر ساله تعداد زیادی مسافر از این استان در نوروز سفر می‌کنند، سال گذشته ۸۰۰۰ کیلومتر از راه‌های استان خط‌کشی شد، لکه‌گیری محورها نیز در بیشتر نقاط انجام شده است، پاکسازی محورها نیز اهمیت بسیاری داشته که انجام شده است.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده استان اصفهان گفت: حفاظ میانی محور معلم نیز تا پل خورزوق انجام شده است، ارتقا شش کیلومتر از نیوجرسی‌های اتوبان فرودگاه نیز انجام شده است.

فقهی اضافه کرد: نقاط پر تصادف استان شناسایی شده و گشت‌های لازم در آن مستقر شده است. از ۲۵ اسفندماه تا ۱۵ فروردین ماه چهار اکیپ گشت در راه‌های استان حرکت خواهند کرد.

او تصریح کرد: ۲۰ ایستگاه امنیت و سلامت در استان پیش بینی شده است، برای محور اصفهان تهران و شیراز تقاطع‌ها، کیلومترشمارها و تابلوهای راهنما در حال اصلاح و تکمیل است.