پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: یکشنبه 26 فروردین 1403, 5 شوال 1445, Sunday 14 April 2024
بعد از دو ماه، خبری از وعده پر کردن انبارهای خودروی وارداتی نشد

ندا جعفری
29 بهمن ماه سال گذشته، مهدی ضیغمی، ريیس سازمان توسعه تجارت عنوان کرد که « ما در پنج سال گذشته ممنوعیت در زمینه واردات خودرو داشتیم که در دو سال گذشته با بیش از ۲۵ اقدام توانستیم با تعاملاتی که شکل گرفت، موانع را برطرف کنیم. همچنین به نظر می‌رسد طی چند روز آینده به حدی خودرو وارد خواهد شد که در فضای انبار برای نگهداری خودرو جهت ترخیص از گمرک به مشکل خواهیم خورد.»
بررسی بازدهی ۵ بازار در ۲۰ سال اخیر؛

طبق آمارها، از سال 1370 تا 1402 مقایسه قیمت دلار، سکه، زمین و مسکن نشان می‌دهد زمین در رتبه اول بازدهی قرار داشته است، به‌طوری‌که قیمت زمین در شهر تهران طی دوره 32 سال اخیر رشد 3447 برابری داشته، طی این مدت سکه طرح قدیم رشد 2892 برابری، مسکن رشد 1600 برابری و دلار غیررسمی نیز رشد 366 برابری داشته است.
چرا تورم اجاره‌بها از تورم عمومی مسکن سبقت گرفت؟

یک کارشناس مسکن: هیچ راه کوتاه‌مدتی برای کاهش اجاره‌بها وجود ندارد
آن‌گونه که گزارش مرکز آمار ایران از نرخ تورم مصرف‌کننده در اسفند ماه 1402 نشان می‌دهد نرخ تورم اجاره مسکن در سال 1402 از تورم عمومی سبقت گرفته است؛ به گونه‌ای که تورم سالانه اجاره مسکن کشور در سال گذشته از 39.6درصد هم گذشت و میزان تورم ماهانه اجاره مسکن 2.4درصد و میزان تورم نقطه به نقطه نیز 42درصد شده است.
وزیر نفت از شروع چه مسیری در فرآیند اصلاح مصرف بنزین پرده‌برداری کرد؟

اظهارات روز گذشته جواد اوجی، وزیر نفت در حاشیه جلسه هیات‌دولت در جمع خبرنگاران باعث گمانه‌زنی‌هایی در میان برخی از فعالان فضای مجازی درباره چندنرخی شدن بنزین شد.
صف‌های طولانی خرید گوشت دولتی در بازار؛

دولت ابراهیم رییسی با شعارهای متنوعی در حوزه اقتصاد کابینه را از حسن روحانی تحویل گرفت. رییسی در‌ مبارزات انتخاباتی از وعده‌هایی نظیر مهار تورم، ایجاد رونق اقتصادی، بهبود معیشت مردم، به‌ویژه محرومان و‌… عبور کرد و از برنامه ۷۰۰۰ صفحه‌ای خود رونمایی کرد. با این حال اکنون پس از گذشت ۵/۲ سال از حیات دولت سیزدهم، تورم اقتصاد ایران در محدوده ۴۰ درصد باقی مانده و رکود را می‌توان عنصر بیشتر بازارهای...
مشكل زيان‌دهي خودروسازان با تجديد ارزيابي حل مي‌شود؟

شركت‌هاي خودروساز بار ديگر براي جبران زيان انباشته خود سراغ فرمول تجديد ارزيابي مي‌روند. اين اقدام در سال‌هاي گذشته نيز تكرار شده و نتيجه‌اي جز فرو رفتن در باتلاق زيان‌دهي نداشته و نتوانسته وضعيت مالي خودروسازان را بهبود ببخشد. در واقع تجديد ارزيابي در بهترين شرايط همانند مُسكن عمل كرده است.
ارزش واقعي دستمزد در دو سال گذشته به كمتر از 90 دلار رسيده است

نخستين جلسه شوراي عالي كار براي بررسي حقوق و دستمزد سال آينده امروز در حالي برگزار مي‌شود كه كمتر از 10 روز به پايان سال مانده و دولت موفق شده مانند پارسال، آنقدر فضاي تعيين دستمزد را طولاني كند كه جا براي چانه‌زني نمايندگان كارگري تنگ‌تر شود. اين در حالي است كه محاسبات موجود نشان مي‌دهد در دو سال دولت رييسي، ارزش واقعي دستمزد به پايين‌ترين سطح يك دهه گذشته كاهش پيدا كرده و حتي به 90 دلار هم...
بخش مسكن راه خود را از ديگر عناصر اقتصادي جدا كرده است

مقايسه تورم اجاره با تورم كل در سال 1402، از حركت تندتر اجاره نسبت به تورم در برخي ماه‌ها حكايت دارد. در واقع جز در برخي ماه‌هاي ابتدايي سال، در 6 ماه از سال كه غالبا ماه‌هاي نيمه دوم سال است، تورم اجاره از تورم عمومي ماهانه پيشي گرفته است.
نگاهي به آمار تراكنش‌هاي «شاپرك» در بهمن ماه 1402

بانك مركزي آمار تراكنش‌هاي الكترونيكي را تا پايان بهمن ماه سال 1402 منتشر كرده است. با گسترش فناوري‌هاي ارتباطات پرداخت الكترونيكي به بخش مهمي از تراكنش‌ها تبديل شده و بانك مركزي با سامانه شاپرك بر اين تراكنش‌ها نظارت مي‌كند.
دولت، بخش خصوصی و دامداران درباره آمار کشتارها چه می‌گویند؟؛

عرضه گوشت قرمز در پایین‌ترین سطح، از انتهای خرداد ۱۳۹۹ تاکنون قرار گرفته است. بیش از سه ماه از وعده قائم‌مقام وزیر جهاد و کشاورزی مبنی بر کاهش قیمت گوشت گذشته است؛ اما نه‌تنها قیمت گوشت کم نشده بلکه از عرضه آن در کشتارگاه‌ها نیز کاسته شده است.
هیچ‌کدام از وعده‌های خودرویی محقق نشد!

اهمیت بازار خودرو در جامعه به قدری زیاد است که اوایل امسال منجر به استیضاح رضا فاطمی‌امین وزیر سابق صمت شد؛ البته برای استیضاح فاطمی‌امین بهانه‌های زیادی وجود داشت، اما محور اصلی همه آنها وضعیت بازار و قیمت خودرو بود.
الزام بازتعریف شاخص‌های اقتصادی؛

در روزهای اخیر در سطح شبکه‌های اجتماعی مباحث زیادی پیرامون تغییرات دهک‌ها وجود داشته است. برخی از کاربران فضای مجازی می‌گویند در تغییرات اخیر دهک‌ها گرچه یارانه آنها همچنان برقرار است اما صعود آنها از دهک شش تا هشت به دهک با واقعیت‌های زندگی آنان تطابقی ندارد. همچنین بعضا افرادی هم هستند که مدعی‌اند با تغییرات اخیر، یارانه آنها حذف شده است.
آيتم «دستفروشي» به درگاه ملي مجوز‌ها اضافه مي‌شود

هر چند دستفروشي پديده نوظهوري در كشور نيست اما به عنوان يكي از كسب و كارهاي غيررسمي محسوب مي‌شود و همواره با چالش‌هايي روبه‌رو بوده است اما تقريبا از اواسط آبان ماه سال گذشته بود كه وزارت اقتصاد و دارايي و وزارت كار وعده رسمي شدن اين شغل را كه تا پيش از اين شغل كاذب محسوب مي‌شد به مردم دادند، بر اين اساس آن‌گونه كه اخيرا مسوولان شهرداري تهران اعلام كرده‌اند با هماهنگي كه از سوي شركت ساماندهي...
تبعات تورمی سیاست انتشار اوراق گواهی سپرده خاص به‌زودی در اقتصاد نمایان می‏شود

نتايج يك پژوهش اقتصادي نشان از شكست طرح «دارويار» دارد

نيمي از مردم با دندانپزشكي خداحافظي كرده‌اند
حدود يك سال و نيم از اجراي طرح دارويار كه با هدف كاهش هزينه‌هاي پرداختي از سوي مردم اجرا شد، مي‌گذرد. در اين مدت، خبرهاي متفاوتي درباره نتيجه طرح دارويار در ماه‌هاي اجرا شنيده شده؛ از كمبود تا افزايش قيمت دارو، از مشكلات توليد تا بدهي بيمه‌ها به فعالان حوزه دارو. فردين يزداني، پژوهشگر و مشاور آكادمي سامان با تحليل داده‌هاي اين آكادمي از سال‌هاي ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ مي‌گويد كه بازار دارو در سال گذشته...
قيمت مسكن در پايتخت دوباره افزايشي شد

متوسط قيمت مسكن در منطقه 22 تهران فقط در يك ماه 35 درصد رشد كرد
تازه‌ترين گزارش رسمي مركز آمار نشان مي‌دهد كه در دي ماه امسال متوسط قيمت آپارتمان‌هاي مسكوني فروش رفته در شهر تهران از متري ۸۰ ميليون تومان فراتر رفته است. اما مركز آمار ايران مي‌گويد در يك بازه يكساله، ميزان تورم مسكن 11 درصد كاهش پيدا كرده است. مركز آمار در آخرين گزارش خود از دو شاخص براي بررسي وضعيت بازار مسكن در تهران استفاده كرده است.

طرح‌‏های فجرانه تا وام‌‏هایی با شعار «دستی‌بگیر» برای تامین قسطی مایحتاج پایان سال اجرا می‌‏شود
قدرت خرید مردم باز هم کاهش یافته است. مبالغ تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه پرداخت نشان می‌دهد توان خرید مردم در سال جاری به‌ویژه در سه ماه منتهی به دی‌ماه به‌صورت حقیقی کاهش یافته است. افت توان خرید از طرح‌های دولت هم پیداست. اجرای طرح فجرانه برای تامین 11 قلم از کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با قیمت سال 1401 و طرح وام 20 میلیون تومانی با شعار دستی‌بگیر برای تامین مایحتاج شب عید، نشان می‌دهد مردم...
براساس آخرین ارزیابی مرکز آمار از تحولات شاخص بهای مصرف‌کننده CPI، این نماگر اقتصادی در پایان دی سال جاری به سطح ۷/۲۲۲ رسیده که نشان‌دهنده تورم ۶/۲ درصدی ماهانه در این حوزه نسبت به ماه پیش از آن بوده است. بر همین مبنا، این شاخص در فرمت نقطه‌به‌نقطه خود، نسبت به ماه آذر ۵/۳۸ درصد رشد داشته و در یک نمای کلی یک ساله، ۶/۴۳ درصد است.
مصوبه‌هاي جديد مجلس براي ماليات‌ستاني انتقادات زيادي را در پي داشت

پس از اينكه تفكيك حساب‌هاي تجاري از شخصي در سال گذشته با حواشي و انتقادات بسيار به بن‌بست خورد، حالا و با مصوبه جديد مجلس در حين بررسي لايحه بودجه سال آينده، اين اتفاق به شكلي جديد رخ داده است.
رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» ازموافقت دولت با افزایش بار مالی حقوق کارمندان خبر داد. حمیدرضا حاجی‌بابایی همچنین گفت که فوق‌العاده خاص شامل همه حقوق‌بگیران کشور می‌شود. وی تاکید کرد سقف بودجه تغییر خاصی نداشته است.