پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: جمعه 17 آذر 1402, 25 جمادی‌الاول 1445, Friday 8 December 2023
پيشنهاد كاهش دوره تجديد ارزيابي دارايي‌ شركت‌ها از 5 به ۳ سال ارائه شد

محسن عليزاده، عضو ناظر مجلس در شوراي عالي بورس، از كاهش دوره تجديد ارزيابي دارايي‌ شركت‌ها از 5 به 3 سال براي بهره‌مندي از معافيت مالياتي شركت‌ها خبر داده و گفته است: اين موضوع به عنوان پيشنهاد در لايحه بودجه ۱۴۰۳ مطرح خواهد شد تا اين تصميم به مرحله اجرا برسد، بر اين اساس پيشنهاد شده به‌ طور خاص به اين موضوع بپردازند و كاهش زمان تجديد ارزيابي دارايي‌ها از 5 به 3 سال براي همه شركت‌ها اجرايي شود....
سامانه یکپارچه برای ثبت‌نام وارداتی‌ها باز می‌شود

سامانه یکپارچه تخصیص خودروی وارداتی برای پر شدن ظرفیت مازاد این خودروها بازگشایی می‌شود. آنچه مشخص است تقاضا برای برخی خودروهای وارداتی و عموما چینی محدود بوده و به همین دلیل وزارت صمت اقدام به بازگشایی سامانه کرده است. از طرف دیگر به گفته مدیر سامانه، محصولات مونتاژی که تماما چینی هستند نیز با کاهش تقاضا روبه‌رو شده است.
ادعای عجیب مسئولان صنف اتوبوسرانی؛

براساس آخرین گزارش هزینه- درآمد مرکز آمار ایران، حدود 46 درصد از خانوارهای شهری و 63 درصد از خانوارهای روستایی ایران فاقد اتو‌مبیل شخصی هستند. با این حساب در کنار قطار یکی از مهم‌ترین وسایل حمل‌و‌نقل عمومی قابل استفاده برای دهک‌های کم‌درآمد و فاقد اتومبیل، اتوبوس‌های شهری و بین‌شهری است. اما در سال‌های اخیر براساس آمارهای رسمی سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای و در سال‌جاری نیز براساس ادعای...
تورم پايان سال روي چه عددي مي‌ايستد؟

موج گراني گوجه‌فرنگي تا کیلویی 70 هزار تومان!
مركز آمار ايران نرخ تورم در آبان‌ماه امسال را منتشر كرده و بر اساس اين آمار مشخص شده كه براي پنجمين ماه متوالي، نرخ تورم نقطه به نقطه (آبان‌امسال نسبت به آبان پارسال) در يك كانال ثابت 39 تا 40 درصد ثابت مانده است. چنانكه از ابتداي تابستان، تورم گروه‌هاي مختلف كالايي به حدود چهل درصد همگرا و اين وضعيت براي پنجمين ماه متوالي در آبان نيز تكرار شده است.
نگاهي به چالش‌هايي كه موجب سقوط صنعت لبنيات ايران شد

روند نزولي مصرف لبنيات در ايران از زمان هدفمندي يارانه‌ها در اواخر دهه 80 آغاز شده و با توقف ساير سياست‌هاي حمايتي دولت نظير توزيع شير در مدارس و كاهش درآمد حقيقي خانوار، مصرف مواد خوراكي از جمله لبنيات به شكل چشمگيري كاهش يافته است. طبق آمار هزينه درآمد خانوار در سال 1401، سهم مصرف شير خانوار شهري از كل هزينه‌هاي خوراكي 2.5درصد و از كل هزينه‌هاي خانوار حدود 7دهم درصد بوده است.
آخرین وضعیت معاملات بازار مسکن تهران بررسی شد

بررسی‌ها حاکی از آن است که سهم خرید و فروش خانه‌های کوچک‌تر از ۶۰ متر در معاملات مسکن پایتخت به بالاترین سطح خود رسیده است. قیمت آپارتمان ۶۰ متری در تهران براساس آمار‌های رسمی چهار میلیارد و ۵۶۰ تومان تخمین زده می‌شود. این عدد میانگین قیمت آپارتمان ۶۰ متری در تهران است و اگر سراغ محله‌های گران‌قیمت شهر برویم همین خانه تقریبا دوبرابر چیزی که گفتیم، معامله می‌شود. نسبت به ۶ سال قبل که اولین...
راهکار عجیب دولت برای کاهش قیمت گوشت:

روزنامه ایران نوشت: دام زنده گوساله از پاکستان به کشور وارد شده و در حال پروار شدن هستند و وزارت جهاد کشاورزی هم ورود دام‌های پروار را به کشور هموار کرده است.
عوت‌نامه ایرانی برای غول‏‏‌های ساختمانی بدهکار چین چگونه تنظیم شده است؟

دعوت چشم‌بسته از شرکت‌های ساختمانی چینی برای «تولید مسکن» و «استادیوم‌سازی» می‌تواند «بار سنگین وعده‌های دولت» را سنگین‌تر کند. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» از کارنامه غول‌های چینی در کشورها و بحران املاک چین، ۶ریسک را شناسایی کرده است از جمله اینکه، شرکت‌های بدهکار به بانک‌های چینی احتمال دارد برای «فرار» از رکود ساختمانی، به ایران بیایند.
دلایل کسری تراز تجاری ایران را بررسی شد‌

در تازه‌ترین آمار منتشره از سوی گمرک ایران، کسری تراز تجاری کشور به رقم عجیب و غریب ۷/۷ میلیارد دلار در پایان مهرماه سال جاری رسید که همین رقم معادل دوبرابر کل کسری تراز تجاری کشور در یک سال گذشته است. به عبارت دیگر در سال جاری، به طور میانگین ماهانه ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار کسری تراز تجاری جدید برای کشور به ثبت رسیده است که در جای خود شایان تامل است و چشم‌ و گوش‌ها را در برابر احتمال وقوع...
پيشنهادهاي عجيب بازوي پژوهشي مجلس براي رفع مشكل بيكاري

مركز پژوهش‌هاي مجلس در گزارشي به‌طور تلويحي عنوان كرده كه «لايحه برنامه توسعه در حل مشكل بيكاري ناتوان است.» به گفته مركز پژوهش‌هاي مجلس، برنامه توسعه هفتم در زمينه اشتغال به تعيين يك هدف كمّي (يك ميليون شغل در سال كه مشخصا بدون توجه به وضعيت فعلي و گذشته بازار كار ايران تعيين شده است) و يك ماده محدود شده است؛ ماده‌اي كه خواسته از طريق تسهيل اشتغال در مناطق محروم آن هم با تامين مالي وام...
ثبت رشد ۴۱/۸ درصدی پایه پولی در کشور!؛

پایه پولی کشور در پایان خرداد امسال با عبور از 908 هزار میلیارد تومان، رشد ۴۱٫۸ درصدی نسبت به خرداد ۱۴۰۱ را ثبت کرد. این متغیر پولی که نشان دهنده میزان چاپ پول پرقدرت از سوی بانک مرکزی است و در نظام بانکی با افزایش چند برابری به نقدینگی در دسترس تبدیل می‌شود.

بررسی گزارش اخیر مرکز آمار ایران که از روند تند افزایش نرخ‌ها حکایت دارد
اژدهای مسکن این روزها خواب عمیقی را تجربه می‌کند؛ خوابی عمیق که نشان‌دهنده رکود معاملات مسکن در کنار افزایش قیمت آن در کل کشور است. هرچند براساس داده‌های اخیر مرکز آمار ایران، قیمت مسکن در تهران طی شهریور امسال نسبت به ماه مشابه پارسال ۷۵درصد جهش داشته است، اما با این حال رشد قیمت مسکن به نسبت زمستان سال گذشته که دلار افسار پاره کرده بود، باز هم کمتر است. اینکه چرا انتشار آمار در بخش مسکن ازسوی...
مركز آمار ايران پس از 8 ماه، به سانسور آماري وضعيت مسكن پايان داد و متوسط قيمت مسكن در تهران را اعلام کرد

يكي از مهم‌ترين گزارش‌هاي آماري اقتصادي بالاخره پس از 8ماه «حبس آماري» ارايه شد. روز گذشته مركز آمار ايران گزارشي از وضعيت قيمت مسكن در تهران را منتشر كرد و نگاهي به عدد و رقم‌هاي ارايه‌شده در اين گزارش مي‌تواند پاسخ به اين سوال را مشخص كند كه چرا نهادهاي آماري نزديك به يكسال است كه عدد و رقم تازه‌اي از بازار مسكن ارايه نمي‌كنند. چرا كه مطابق اين آمار، متوسط قيمت مسكن در تهران به 80 ميليون تومان...
حذف قيمت‌گذاري دستوري در برنامه هفتم توسعه و استثناهاي آن

با تصويب مجلس، قيمت‌گذاري دولتي به استثناي كالاهاي اساسي يارانه‌اي و كالاها و خدمات انحصاري و عمومي ممنوع شد. در مصوبه مجلس، كالاها و خدمات عمومي، كالاها و خدماتي است كه دولت تنها عرضه‌كننده آنها بوده و توليد و عرضه آن در تملك و اختيار دولت است و منافع حاصل از فروش آن نيز مستقيما در اختيار دولت قرار مي‌گيرد. در اين مصوبه، كالاها و خدمات انحصاري نيز صرفا كالاها و خدماتي است كه بازار آنها توسط...
فروش انواع شیرخشک در داروخانه‌های کشور مشروط به ارائه کد ملی و تاریخ تولد کودک و به تعداد معین شد

کمبود شیرخشک در داروخانه‌های سراسر کشور در حالی بارها از سوی شهروندان گزارش شده است که بسیاری از تولیدکنندگان این صنعت می‌گویند از اسفند سال گذشته ارز مورد نیاز واردات را دریافت نکرده‌اند و حالا هانی تحویل‌زاده، رئیس انجمن تولیدکنندگان شیر خشک، به «شرق» خبر می‌دهد که از ۲۰ مهر سال جاری فروش همه انواع شیر خشک در کشور تنها با کد ملی و تاریخ تولد کودک و در سهمیه مشخص انجام می‌شود.
دولت به بهانه مهار تورم بازار مسکن، خواهان خروج نهاده‌های ساختمانی از بورس کالا شد

دخالت دولت برای حذف سیمان و فولاد از بورس کالا حواشی زیادی به‌دنبال داشته است. حالا کابینه سیزدهم به بهانه مهار تورم خواهان آن شده است که عرضه سیمان و فولاد به‌عنوان دو نهاده اساسی صنعت ساختمان از بورس کالا حذف شود.
حرف‌هایی که مسئولان می‌زنند برای مردم ملموس نیست!

هفته گذشته بود که خبر خوش وزیر راه و شهرسازی تیتر یک رسانه‌ها شد؛ قیمت مسکن بازهم کاهش می‌یابد. هنوز مشخص نیست که مهرداد بذرپاش از کاهش قیمت کدام املاک صحبت می‌کند؛ چراکه از آذرماه سال گذشته تا کنون، آماری درباره قیمت و معاملات مسکن از سوی بانک مرکزی منتشر نشده‌است و خانه‌های فایل شده در بنگاه‌های معاملات ملکی نیز خبر از افزایش قیمت‌ها حتی در ۶ ماه ابتدایی امسال می‌دهند.
مدیرعامل سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری اصفهان خبر داد:

فراخوان شناسایی و جذب سرمایه‌گذار حقیقی یا حقوقی برای مشارکت در "احداث مجموعه بازار بزرگ موتور سیکلت و دوچرخه " منتشر شد.
رشد سه پله‌ای هزینه «تامین کالری»؛ کدام دهک بیشترین آسیب را می‌بیند؟

خانوارهای کم‌درآمد (دهک اول) نیمی از هزینه‌های خود را صرف خرید خوراکی می‌کنند که این رقم برای خانوارهای پردرآمد (دهک دهم) ۲۰درصد است. با توجه به این آمار، بالا بودن تورم خوراکی‌ها بیشترین آسیب را به دهک‌های کم‌درآمد وارد می‌کند.
بن بست» تسهیلات‌دهی در شبکه بانکی چه عوارضی برای متقاضیان دارد؟

کلاهبرداری در فضای مجازی موضوعی است که همه درباره آن داستان‌‌‌های بسیاری شنیده‌‌‌ایم. از گرفتن اطلاعات بانکی و خالی کردن حساب‌‌‌ها گرفته تا هک کردن حساب‌‌‌های کاربری و درخواست پول از دوستان و آشنایان افراد. با این حال یکی از روش‌‌‌هایی که شاید کمی هم وسوسه‌‌‌انگیز باشد؛ وعده پرداخت دستمزد در ازای اضافه کردن مخاطبان افراد به گروه‌‌‌ها و کانال‌‌‌های تلگرامی است.

آخرین اخبار