پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: یکشنبه 6 اسفند 1402, 15 شعبان 1445, Sunday 25 February 2024
مودی فرشته نجات پوتین شده است

روسیه با حجم بی‌سابقه‌ای از پول در خزانه دولت وارد سومین سال جنگ خود در اوکراین می‌شود؛ البته این روند با فروش بی‌سابقه ۳۷میلیارد دلاری نفت‌خام به هند در سال گذشته تقویت شده است. بر اساس تجزیه و تحلیل «مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک» این جریان پرداخت‌ها (در نهایت به نفع مسکو) ناشی از افزایش خرید نفت‌خام روسیه توسط هند به میزان ۱۳برابر مقدار قبل از جنگ است. این حجم عظیم ناشی از«ناوگان سایه‌ای»...
غول بدهکار چه بلایی سر اقتصاد چینی می‏‏‌آورد؟

گروه اورگرند در سال ۱۹۹۶، همزمان با سرعت گرفتن شهرنشینی در چین و در پی خصوصی‌‌‌سازی مسکن شهری توسط دولت و برچیده شدن سیستم مسکن دولتی، به عنوان یک شرکت خصوصی فعال در زمینه املاک و مستغلات تاسیس شد. اگرچه فعالیت اصلی این گروه ساخت مسکن بود، اما به مرور زمان به سایر حوزه‌‌‌ها مانند تولید خودروهای برقی، امور مالی، صنایع بهداشتی و گردشگری نیز ورود پیدا کرد.

چگونه صاحب امپراتوری هروئین افغانستان به مرد پکن تبدیل شد؟
بشیر نورزی زمانی در ایالات متحده در حال گذراندن حبس ابد بود. اکنون او نقشی کلیدی برای رشد روابط بین چین و طالبان دارد.بشیر نورزی دوست نزدیک رهبر طالبان با شرکت های چینی در افغانستان که دست کم دو قرارداد معدنی و پتروشیمی را در مناقصه از آن خود ساخته اند قرارداد سرمایه گذاری مشترک مبهمی منعقد کرده است که منابع معدنی و امنیتی می گویند هیچ نفعی برای مردم فقیر افغانستان ندارد.
چرا رونق بازار مسکن چین برای اقتصاد دنیا اهمیت دارد؟

مهگل بهبودی - ماهنامه کارخانه
رونق مسکن در دو دهه گذشته، املاک و مستغلات را به یک کلاس سرمایه‌گذاری مطلوب برای خانوارهای چینی تبدیل کرد. یک نظرسنجی در سال 2019 توسط بانک خلق چین نشان می‌دهد که نرخ مالکیت خانه‌های شهری در این کشور 96درصد بوده است و تقریبا 70‌درصد از کل دارایی‌های متعلق به خانوارهای شهری چینی در املاک تجاری و مسکونی است. برای دولت‌های محلی در چین، املاک و مستغلات به یک منبع مهم درآمد مالی تبدیل شده است. افزایش...
اوایل ژوئن 2023 حفیظه غایه ارکان با حکم ریاست‌جمهوری ترکیه به ریاست بانک مرکزی منصوب شد. این انتصاب پایانی خوشی برای رئیس بانک مرکزی ترکیه نداشت و سرانجام تنها هشت ماه پس از تصدی سکان ریاست این بانک، اولین زن رئيس بانک مرکزی ترکیه در روزهای گذشته از این سمت استعفا داد یا کنار گذاشته شد. کارشناسان اقتصادی می‌گویند ارکان، قربانی سیاست‌های متناقض اقتصادی ترکیه و شخص اردوغان شده است. به عبارتی...
حجم زرادخانه هسته‌ای چین دوبرابر شده است

۱۹روز پس از به قدرت رسیدن به‌عنوان رهبر چین، شی جین پینگ ژنرال‌های ناظر بر موشک‌های هسته‌ای این کشور را فراخواند و تقاضای صریحی را مطرح کرد. او گفت که چین باید برای رویارویی احتمالی با یک دشمن مهیب آماده باشد و نشان ‌دهد که خواهان توانایی هسته‌ای قوی‌تر برای مقابله با این تهدید است.
تا سال ۲۰۵۰ منتظر چه تحولاتی در جهان باشیم؟

بررسی ترندهای جمعیتی جهان کمک می‌کند که فرهنگ احتمالی مصرف در آینده را حدس بزنیم و در آن سرمایه‌گذاری کنیم. این گزارش توضیح می‌دهد که نقش آفریقا و برخی مناطق از غرب و جنوب آسیا در آینده چیست.
نشریه اکونومیست نشانه‌های رویارویی اقتصادی آمریکا و چین در آینده نزدیک را بررسی کرد

نگرش بلوک غرب نسبت به صادرات چین بدبینانه‌تر شده‌است. کشورهای غربی هم بیشتر از پایگاه‏‏‏‏‏‏‌های صنعتی داخلی خود محافظت می‌کنند و هم نسبت به اینکه چین در نهایت به یک اقتصاد متفاوت تبدیل شود، تردید بیشتری دارند. مقامات چینی به سختی می‌توانند شرکای تجاری خود را از دعوا بر سر دامپینگ منصرف کنند.

موقعیت جغرافیایی و توانایی در تسهیل تجارت ویتنام، لهستان، مراکش، مکزیک و اندونزی را به مسیرهای فوق‌‏العاده در جهان تبدیل کرده است
هفته‌نامه بلومبرگ بیزینس ویک در اواخر سال 2023 گزارشی مفصل منتشر کرده بود درباره 5 کشوری که حلقه‌های اتصال اقتصاد جهان هستند. این کشورها در نگاه اول شاید آنچنان در عرصه اقتصاد جهانی مهم جلوه نکنند، به‌ویژه که امروزه اقتصاد جهان را تقسیم‌شده بین ایالات متحده و چین می‌دانیم.
حجم مبادلات ETF به ۱۱.۸ میلیارد دلار رسید

بیت‌کوین روند معاملاتی روز گذشته را در محدوده منفی آغاز کرد و با از دست دادن حدود ۳.۳ درصد از ارزش خود به کانال ۳۸ هزار دلاری سقوط کرد. بر این اساس این دارایی پرریسک و محبوب رمز‌ارزها روز گذشته در ساعت ۱۴ و۴۰ دقیقه به وقت تهران با قیمتی معادل ۳۸هزار و ۹۴۱ دلار در حال معامله بود.
در نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد رویکردهای تنظیم‌گری هوش مصنوعی بررسی شد

پنجاه و چهارمین نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد (WEF) با شعار «بازسازی اعتماد» و با هدف بحث درباره «اصول اساسی اعتمادسازی» برگزار شد. در نشست امسال، تمرکز ویژه‌ای بر نقش کلیدی هوش مصنوعی و فناوری‌های دیجیتال وجود داشت و به استفاده از هوش مصنوعی به‌عنوان نیروی محرکه اقتصاد توجه قابل توجهی شد. همچنین در داووس ۲۰۲۴، شرکت‌های هوش مصنوعی حضور پررنگی داشتند.
آبانک مدیران مایکروسافت و اوپن ای‌آی در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد با اکونومیست به گفت‌وگو نشستند

یکی از دلایلی که باعث می‌شود نخبگان شرکت‌های بزرگ هر سال به داووس بروند و روی ارتباطات کلیدی‌شان متمرکز شوند، آن است که با تامین‌کنندگان مهم یا مشتریان سرمایه‌دار ارتباطات جدید بسازند. امسال بسیاری برای ارتباط با مایکروسافت و اوپن ای‌آی - استارت‌آپ خالق چت جی‌پی‌تی- هیجان داشتند؛ دو شرکتی که مهم‌ترین بازیگران حوزه هوش مصنوعی به حساب می‌آیند که جهان را به حیرت انداخته است. اوپن ای‌آی مجوز انحصاری...
خطرات اقتصادی گسترش ریسک در منطقه در بررسی شد

منطقه خاورمیانه در آستانه یک تحول روندی ژئوپلیتیکی قرار دارد. ۳ محور کلیدی در دنیا، تغییرات ژئوپلیتیکی آتی را رقم خواهند زد که هر سه محور یا دستخوش تنش‌های امنیتی و نظامی هستند یا در معرض وقوع جنگی جدید قرار دارند.
پیروزی پرزیدنت سابق با اختلاف ۳۰درصد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا توانست اولین گام انتخاباتی خود را در ایالت آیووا محکم بردارد. با شمارش آرای صندوق‌های انتخاباتی جمهوری‌خواهان، ترامپ با ۵۱درصد، شکست سنگینی بر دو رقیب اصلی خود، ران دیسانتیس و نیکی هیلی وارد کرد. این دو به ترتیب ۲۱.۲ و ۱۹.۱درصد آرا را به‌دست آوردند. گراهام آلیسون، استاد دانشگاه هاروارد نیز نوشت: ترامپ از پیش ژئوپلیتیک را تغییر داده و کشورها را برای ادامه برخی...
آمریکا پس از ۱۰ سال ، صندوق‌های ETF اسپات بیت‌کوین را تایید کرد؛

13 سال پیش، در تاریخ سوم ژانویه سال ۲۰۰۹ بود که بیت‌کوین متولد شد و در حوالی سالگرد تولد این ارز دیجیتال، انتظار طولانی جامعه کریپتو به پایان رسید و اولین ETF بیت‌کوین به‌عنوان طلایه‌دار بازار ارزهای دیجیتال توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده (SEC) تایید شدند.

در خاورمیانه چرا رویای تبدیل ایران به هاب محصولات پتروشیمی در جهان به ثمر ننشست؟
چندی پیش خالد الفالح، وزیر سرمایه‌گذاری پادشاهی عربستان سعودی گفت، برآورد می‌شود 600 میلیارد دلار تا سال 2030 در بخش پتروشیمی سعودی سرمایه‌گذاری شود. این سرمایه‌گذاری که این مقام سعودی از آن یاد کرده، بخشی از یک برنامه بلندمدت تا سال ۲۰۳۰ است که شامل سرمایه‌گذاری حدود ۳ تریلیون دلار در بخش‌های مختلف می‌شود. هدف از این سرمایه‌گذاری، دستیابی به اهداف چشم‌انداز اقتصادی عربستان تا سال ۲۰۳۰ است.
نگاهی راهبردی به غول انعطاف اقتصادی در جهان امروز که به منبعی حیاتی برای تنوع تولید در بیرون از مرزهای اژد‌ها تبدیل شده است

چین حدود یک‌سوم ارزش افزوده تولید جهان را از آنِ خود کرده است. این کشور بزرگ‌ترین صادرکننده به ۶۵ کشور جهان به‌شمار می‌آید و شریک تجاری پیشرو برای ۱۲۸ کشور جهان است اما چین چگونه توانسته است به این وضعیت خیره‌کننده تولید کالا و خدمات برسد؟ مرکز مطالعات استراتژیک کارآفرینی این موضوع را در گزارشی بررسی کرده است.‌
مرور 10 رويداد پرحاشيه جهان در سال 2023 میلادی

احسان لطيفي
با وزش بادهاي مخالف، ۲۰۲۳ سالي پر از دشواري براي جهانيان بود. در حالي كه جنگ‌هاي جديد فوران مي‌كردند، نبردهاي پيشين ادامه يافتند. رقابت‌هاي ژئوپليتيكي شدت گرفت، تا جايي كه ديدار سران كشورهاي رقيب به اخبار صفحه اول روزنامه‌ها تبديل شد. در مجموع، خبرهاي خوب كم بود. بنابراين در اينجا 10 رويداد برتر جهاني سال ۲۰۲۳ را مرور مي‌كنيم.
درگیری‌های بزرگ و تغییرات ژئوپلیتیک چه پیامدهایی برای جهان داشت؟

محمدحسین باقی - دنیای اقتصاد
۲۰۲۳ با ریسک‌های فزاینده‌ای همراه بود. اگرچه جنگ اوکراین دومین سال خود را پشت سر گذاشت، اما غرب امیدوار بود که ارتش اوکراین در بهار و تابستان بتواند در ضد حملات موفقیت‌های قابل توجهی کسب کند؛ اما همه آن امیدها از میان رفت و نشانه‌ها امروز از عدم اعتماد به نفس در کی‌یف و در مقابل پیشروی‌های محسوس روسیه حکایت دارد.
رمزارز صدرنشین شد

پایان سال ۲۰۲۳ در حالی فرامی‌رسد که در طول آن برخی از گزینه‌های شناخته‌‌شده و کمتر شناخته‌شده سرمایه‌گذاری عایدی قابل توجهی را نصیب سرمایه‌گذاران کردند. در سالی که طلا رکورد تاریخی خود را شکست، هوش مصنوعی پیشران رشد قابل توجه بورس نیویورک شد و اورانیوم و سنگ آهن دو کالای مهمی بودند که به ترتیب رشد ۸۰ و ۲۲درصدی را تجربه کردند.

آخرین اخبار