وجود ظرفیت های بی شمار اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و حتی فرهنگی در صنعت ساختمان و صنایع وابسته به آن گویای اهمیت برگزاری نمایشگاههای بزرگ و هدف گذاری برای بهره برداری از این نمایشگاه ها است. در حال حاضر که رکورد مسکن و ثبات بیش از انتظار بازار، در عرصه ساخت و ساز، بسیاری از فعالان این عرصه را با مشکلاتی درگیر کرده است. لزوم ایجاد فضا و بستر سازی برای تعامل و ارتباط نزدیک میان تولید کنندگان و فعالان با متقاضیان کالا ها و خدمات در حوزه صنعت ساختمان، بیش از پیش رخ می نماید و برگزاری نمایشگاه‌های مختلف برای رونق در این صنعت، ضروری به نظر می رسد.
خوشبختانه بیش از دو دهه پیش ورود سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان به حوزه برگزاری نمایشگاه ها به عنوان نهادی که یکی از اهداف مهم آن کنترل کیفیت ساختمان ها است، باعث سودمند شدن هرچه بیشتر این فضا چه برای تولیدکنندگان و چه برای مصرف کنندگان شده است. بهانه برگزاری نمایشگاه پیش روی صنعت ساختمان و صنایع وابسته، فرصتی برای گفت گو با علی عمو شاهی، رئیــس ســازمان نظــام مهندســی ســاختمان استان اصفهان و کمیل صرامی، رئیس روابط عمومی این سازمان بود.

صنعتی برای تمام صنایع
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان، با اشاره به نقشی که صنعت ساختمان در رونق اقتصادی و توسعه عمرانی شهر دارد گفت: صنعت ساختمان، در هر کشوری یکی از صنایع و شاخصه های مهم صنعت و اقتصاد آن کشور محسوب می شود؛ زیرا این صنعت برای رشد با حدود پانصد صنعت دیگر در ارتباط و تعامل است؛ در نتیجه رشد یا رکود این صنعت، بر آن صنایع خاص نیز تأثیر گذار خواهد بود. مهندس علی عموشاهی، افزود: متأسفانه در سال های گذشته رکود اقتصادی که در کشور حاکم بوده است بر صنعت ساختمان نیز تأثیرگذار بوده است؛ از این رو باعث بروز مشکلاتی در صنایع وابسته شده است.
عموشاهی در ادامه با اشاره به لزوم اهمیت حضور در نمایشگاه های صنعت ساختمان و نقش آن در رونق این صنعت و صنایع وابسته، گفت: یکی از مواردی که باعث رشد صنعت ساختمان می شود استفاده از تجهیزات به روز و با کیفیت است. از این رو برگزاری نمایشگاه های صنعت ساختمان و صنایع وابسته به آن فرصت خوبی را هم برای تولید کنندگان به منظور به نمایش گذاشتن محصولات جدید و هم برای فعالان این صنعت به منظور آگاهی و استفاده از بهترین، مدرن ترین و با کیفیت ترین محصولات ساختمانی در طرح ها و پروژه های خوب فراهم می سازد. از این رو می توان این نمایشگاه ها را فرصت تعاملی خوب میان تولیدکنندگان صنایع وابسته به صنعت ساختمان و فعالان اصلی این صنعت دانست. او افزود: همچنین برای تولیدکنندگان داخلی فرصت خوبی است تا ضمن آگاهی از تولیدات به روز خارجی، محصولات با کیفیت خود را به سرمایه گذاران خارجی فعال در این صنعت در داخل کشور و در نتیجه بازار های بین المللی عرضه کنند؛ زیرا که سرمایه گذاران در پی یافتن محصولات با کیفیت و با قیمت مرغوب هستند.

ساختمان های شناسنامه دار
به نظر می رسد گام های مهم سازمان نظام مهندسی برای رونق عمرانی و اقتصادی شهر راهگشای بسیاری از مشکلات شهری خواهد بود. جلب و جذب همکاری سایر نهادها و فعالان این حوزه از طریق برگزاری جلسات و نشست ها و حضور در نمایشگاه های مرتبط از یک سو، و ارتقاء سطح علمی اعضا و افزایش عمر کیفی ساختمان ها، به منظور توسعه پایدار این صنعت از سوی دیگر باعث حفظ و نگهداری بیشتر این گران ترین کالای مصرفی خانوارها خواهد بود. از این رو این سازمان برای اجرایی شدن اهداف خود، طرح های گوناگونی را پیش بینی کرده است که تدوین مبحث 22، و اجرای طرح مجریان ذی صلاح و شناسنامه دار کردن ساختمان ها از جمله طرح های مهم برای رسیدن به این اهداف است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان با اشاره به اقدامات در دست اجرای این سازمان، گفت: اجرای مبحث 22 بیشتر به نگهداری ساختمان و دوران بهره برداری از آن باز می گردد. به عنوان مثال موضوع استاندارد آسانسور، نشست های آب و هدر رفت انرژی در ساختمان و ... در این مبحث گنجانده شده که با اجرای شایسته آن، عامل افزایش طول عمر ساختمان خواهد بود.
عموشاهی، همچنین با اشاره به لزوم اجرای طرح مجریان ذی صلاح و شناسنامه دار کردن ساختمان ها، اضافه کرد: خلاصه داستان این است که ساختمان باید به دست اهلش ساخته شود. امروزه نباید پزشک خانه سازی کند؛ البته می تواند در ساختمان سرمایه گذاری کند؛ ولی نمی تواند ساخت و ساز داشته باشد. معتقدم با اجرای این مبحث، ساخت و ساز به دست مجری مهندس همین حوزه خواهد افتاد. پس از اجرای طرح مجریان ذی صلاح، تدوین شناسنامه فنی و ملکی ساختمان اتفاق خواهد افتاد. مجریان ذی صلاح باید این شناسنامه را برای ساختمان ها تدوین و تأیید کنند. این شناسنامه به نوعی تاریخچه و شناسنامه ساختمان بوده و به خریدار اطمینان خاطر می دهد. عموشاهی تصریح کرد: برپایی این نمایشگاه ها و ارائه محصولات با کیفیت از سوی تولیدکنندگان، بدون شک در روند معرفی و اجرای این مباحث و طرح ها ما را یاری خواهد داد.

فیلتری برای ارتقاء
مدیر روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان نیز با اشاره به حضور قدرتمند و شایسته سازمان نظام مهندسی در اجرای نمایشگاه های بین المللی پیش روی صنعت ساختمان و صنایع وابسته گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان با همکاری شرکت نمایشگاه ها در طول سال بین 3 تا 6 نمایشگاه در پیرامون حوزه صنعت ساختمان برگزار می کند.که شامل نمایشگاه های جامع صنعت ساختمان، نمایشگاه کاشی، سرامیک و شیرآلات و همچنین نمایشگاهی مربوط به تأسیسات سرمایشی و گرمایشی ساختمان می باشند. کمیل صرامی، ادامه داد: این نمایشگاه ها در سال جاری به ترتیب در 17 مهر،19 مهر و در دی ماه آینده، برگزار می شود. وی تصریح کرد: البته حضور در نمایشگاه های دیگری نیز در حوزه صنعت ساختمان برای اجرا در دست بررسی و رایزنی است.
صرامی با اشاره به اینکه یکی از اهداف سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان از مشارکت و حضور در این نمایشگاهها، بحث ارتقاء کیفی محصولات است، از تشکیل کمیته مشترک میان سازمان نظام مهندسی و شرکت نمایشگاه های بین المللی برای ارزشیابی حضور تولیدکنندگان در این نمایشگاه ها خبر داد و گفت: با توجه به اینکه تعداد زیادی از شرکت های تولیدی، داوطلب حضور در این نمایشگاه ها هستند با تشکیل کمیته مذکور به منظور ارزیابی محصولات، تنها به شرکت هایی اجازه حضور داده می شود که محصولات آن ها از درجه کیفی مطلوب برخوردار باشند. در حال حاضر نیز از میان حدود 300 متقاضی شرکت در این نمایشگاه تنها 120 شرکت با توجه به ارزشیابی های صورت گرفته در این نمایشگاه شرکت می کنند.
صرامی در خصوص برپایی نمایشگاه های سال جاری و مزایای آن نسبت به سال گذشته گفت: در این نمایشگاه تنها شرکت های تولیدکننده امکان حضور دارند و از پذیرش نمایندگی ها معذوریم. چرا که اعتقاد داریم وقتی شرکت ها به شکل مستقیم وارد نمایشگاه می شوند، آخرین محصولات و به روز ترین محصولات خود را به نمایش می گذارند در حالی که در مورد نمایندگی ها شاهد این موضوع نیستیم و این مورد سطح کیفی نمایشگاه را تحت تأثیر قرار می دهد.
مدیر روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان در پایان توضیح داد: بیش از دو دهه است که سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان به شکل مستمر با تعداد شرکت کننده زیاد در این نمایشگاه ها حضور می یابد. در ابتدا خود سازمان به شکل مستقل این نمایشگاه ها را برپا می کرد و در ادامه با همکاری شرکت نمایشگاه های بین المللی به عنوان ناظر و مشاور این مسئولیت را برعهده گرفت. وی افزود: این سازمان به صورت سالانه تعداد زیادی از مهندسان عضو خود را به منظور بازدید یا شرکت فعال در نمایشگاه های خارج از کشور مانند نمایشگاه های کشور هند، امارات، آفریقا و بسیاری دیگر به این کشورها اعزام و در جریان سفر کاری آن ها مساعدت هایی به عمل می آورد.

ماندانا خرم/ نوسان