رئیس اتاق تعاون استان اصفهان متاسفانه در استان اصفهان نرخ بیکاری به میزان ۲ درصد از میانگین نرخ کشوری بالاتر است، گفت: بهترین راه جهت افزایش اشتغال در استان را توسعه گردشگری و ایجاد مراکز اقامتی و تقویت کارگاه های تولید صنایع دستی و همچنین تشکیل شرکت های تعاونی دانش بنیان است.
به گزارش اقتصادبازار به نقل از ایمنا، حبیب الله بهرامی با اشاره به اینکه صنایع کوچک که از ارکان اصلی اشتغال در جوامع هستند، بدلیل عدم توان رقابت با صنایع ماشینی و پیشرفته به تدریج موقعیت خود را در بازار اشتغال از دست داده اند، اظهار داشت: این واحدهای کوچک می توانند از طریق ایجاد واحدهای بزرگتر در قالب تعاونی ها موقعیت خویش را بهبود بخشیده و در حل مشکل اشتغال کشور نیز گام بردارند.

وی یکی از بزرگترین معضلات و ویژگی های مشترک کشورهای در حال توسعه را نرخ بالای بیکاری برشمرد و افزود: دلیل این امر نه تنها رشد جمعیت بلکه عدم هماهنگی بخش صنعت با نیازهای اشتغال جامعه است.

رئیس اتاق تعاون استان اصفهان تصریح کرد: تعاونی ها می توانند تا حد زیادی این مشکل را حل کنند، فرصت های شغلی را افزایش و نرخ بیکاری را کاهش دهند.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه اقتصادی، وظیفه بخش تعاون سازماندهی اشتغال است، بیان داشت: تعاونی ها به عنوان نهادهای اقتصادی و اجتماعی به ایجاد اشتغال در بسیاری از عرصه ها کمک می کنند، هر چند اشتغال هدف اصلی تعاونی ها نیست اما تعاونی ها به منظور تأمین نیازهای اعضاء خود تشکیل می شوند و اشتغال ایجاد شده ثمره اهداف اعضاء است.

رئیس اتاق تعاون استان اصفهان با اشاره به نقش تعاونی ها در ترویج و توسعه کارآفرینی، گفت: تعاونی ها در ترویج و توسعه کارآفرینی نقش به سزایی دارند به طوریکه تعاونی ها با دارا بودن اصولی مانند عضویت آزاد و اختیاری، کنترل دموکراتیک، سود محدود سرمایه، مازاد درآمد برگشتی و آموزش می توانند بستر مناسبی برای فعالیت و موفقیت کارآفرینان باشند و فعالیت کارآفرینان در این بخش منجر به توسعه و موفقیت تعاونی ها و افزایش اشتغال مولد می شود.

وی خاطرنشان کرد: بهره گیری مناسب از ظرفیت هایی نظیر اتاق تعاون که یکی از وظایف آن، مشاوره به فارغ التحصیلان دانشگاهی و افراد جویای کار و تشکیل بانک اطلاعات در زمینه های اشتغال و کارآفرینی و تهیه طرح های توجیه دار اقتصادی است و همچنین صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون که از حامیان تخصصی تعاون است و مشکلات اخذ تسهیلات بانکی را در این بخش مرتفع کرده، زمینه لازم جهت توسعه اشتغال و رفع بیکاری را فراهم خواهد آورد.

بهرامی با اشاره به اینکه متاسفانه در استان اصفهان نرخ بیکاری به میزان ۲ درصد از میانگین نرخ کشوری بالاتر است، یادآور شد: با توجه به شرایط کاهش نزولات آسمانی در سال های اخیر و خشکسالی ایجاد شده، اشتغال در بخش کشاورزی به شدت کاهش یافته است و تعداد زیادی از صنایع نیز بدلیل شرایط رکود اقتصادی با تعطیلی مواجه شده اند و این موارد باعث کاهش انگیزه فارغ التحصیلان دانشگاهی جهت سرمایه گذاری و ایجاد بنگاه های اقتصادی و خصوصی و تعاونی شده است.

وی با بیان اینکه نسبت سرمایه گذاری به اشتغال در بخش صنعت بالا است، تصریح کرد: بهترین راه جهت افزایش اشتغال در استان را توسعه گردشگری و ایجاد مراکز اقامتی و تقویت کارگاههای تولید صنایع دستی و همچنین تشکیل شرکت های تعاونی دانش بنیان است.

رئیس اتاق تعاون استان اصفهان در ادامه بیان داشت: بر اساس آمار گمرک، صادرات استان اصفهان در سال ۹۵ به میزان ۲۸۹۲ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۱۹۲ میلیون دلار به ۹۸ کشور جهانی است که اصفهان در بین استان های کشور در رتبه نهم قرار دارد.

وی تاکید کرد: با توجه به ظرفیت های استانی این رقم شایسته استان اصفهان نیست و براساس اطلاعات واصله بیش از دو برابر میزان فوق از طریق گمرکات سایر استان ها از اصفهان صادرات کالا و خدمات انجام می شود که در آمار صادراتی این استان لحاظ نمی شود.

بهرامی افزود: در حال حاضر تعداد زیادی شرکت تعاونی صادرکننده در استان وجود دارد و در شرایطی که اقتصاد کشور با تحریم مواجه بود، میزان صادرات بخش تعاون استان از رشد خوبی برخوردار بود و در یک سال اخیر نیز افزون بر ۴۶ میلیون دلار صادرات توسط تعاونی های مذکور انجام گرفته است.

وی توسـعه صادرات غیرنفتی را از دیدگاه ارز آوری و ایجـاد اشـتغال در داخـل کـشور، مهم و دارای اولویـت ارزیابی کرد و اظهار داشت: به نظر می رسد تنوع صادرات غیرنفتی نه تنها از دیدگاه اقتصادی، بلکه به عنـوان یـک راه حل سیاسی در راستای پیشبرد اهداف دولت نیز مؤثر است، امـروزه مردم هم می دانند که پیشرفت واقعی و پایدار اقتصادی کشور تا حد زیادی به توسـعه صـادرات و بـه دسـت آوردن بازارهای مطمئن در کشورهای مختلف وابسته است.

رئیس اتاق تعاون استان اصفهان با تاکید بر اینکه باید بستر لازم جهت توسعه صادرات فراهم شود، گفت: با اصلاحات ساختاری ایجاد شده در وزارت امور خارجه کشورمان، زمینه های همکاری اقتصادی با سایر کشورها بهبود یافته و در خصوص بخش تعاون نیز با توجه به نوپا بودن این بخش در امر صادرات، اهدای جوایز صادراتی به این بخش با شرایط ویژه انجام گرفته و مجددا کمک های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صادر کنندگان بخش تعاون برقرار شود.

وی در خصوص جذب سرمایه گذار خارجی نیز، بیان داشت: استان اصفهان یکی از هفت استان موفق در جذب سرمایه گذاری خارجی است به طوری که ۱۲۹ طرح جهت جذب سرمایه گذاری خارجی به ارزش ۴/۱۴ میلیارد یورو در استان تدوین شده و طی سال گذشته بیش از یکصد هیأت اقتصادی به اصفهان سفر کرده و تمایل خود را نسبت به توسعه همکاری های دو جانبه و سرمایه گذاری در این استان به ویژه در بخش آب به عنوان چالش اصلی استان اعلام کرده اند.

بهرامی مهمترین پیش نیاز جهت افزایش جذب سرمایه گذار خارجی را تغییر روش ها و تبدیل کلام به عمل عنوان کرد و بیان داشت: عملکرد ما باید به گونه ای باشد که انگیزه لازم در سرمایه گذار خارجی برای مشارکت در طرح داخلی ایجاد گردد.

به گفته رئیس اتاق تعاون استان اصفهان، هم اکنون همکاری نکردن بانک های معتبر بین المللی و نداشتن سیستم حمل و نقل تکمیلی و عدم عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی عمده مشکلات جذب سرمایه گذار خارجی است.

وی تاکید کرد: توجه به زیرساخت های حمل و نقل، تسهیل مبادلات بانکی بین المللی، افزایش تعاملات تجاری و تدوین طرح های با توجیه اقتصادی مناسب و جذاب می تواند زمینه ساز حضور سرمایه گذاران خارجی در استان باشد.