پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: شنبه 18 آذر 1402, 26 جمادی‌الاول 1445, Saturday 9 December 2023

پیشنهاد سردبیر

اخبار ویژه

اقتصاد شهری

مكانيزم جديد حباب‌سازي يا فرار از ماليات؟
پيشنهاد كاهش دوره تجديد ارزيابي دارايي‌ شركت‌ها از 5 به ۳ سال ارائه شد
مكانيزم جديد حباب‌سازي يا فرار از ماليات؟

بازار

گردشگری

رشد قوی توریسم در ۲۰۲۳
فاصله بازار جهانی گردشگری تا «قبل از کرونا» به ۱۰‌درصد رسید
رشد قوی توریسم در ۲۰۲۳

بازرگانی

ترمیم پاشنه‌آشیل واردات نهاده‌های دامی
۴ اقدامی که دولت طی یک سال انجام داده است؛
ترمیم پاشنه‌آشیل واردات نهاده‌های دامی
کد خبر: 22918
منتشر شده در یکشنبه, 26 شهریور 1402 01:33
تعداد دیدگاه: 0
مجمع تشخیص، مجلس سنا می‌شود؟

مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوبه مجلس درخصوص تخصیص ۲۵هزار تن قیر رایگان را رد کرد. همین موضوع انتقاداتی را به دنبال داشت و محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس روز دوشنبه در پاسخ به تذکر یک نماینده مجلس از چگونگی کار در مجمع انتقاد کرد و گفت درباره اینکه با چه روشی برای مغایرت و تطبیق کار می‌کنند و دقت لازم در این امر نیست، بنده هم نقد دارم. درباره سه قانونی که در هیأت نظارت رد شد با دوستان صحبت کرده‌ام و پیگیری کرده‌ام و برای این موضوع حتما جلسه می‌گذاریم. او همچنین از بررسی آیین‌نامه هیات عالی نظارت مجمع خبرداد تا مشکلات پیش‌آمده تکرار نشود. رئیس مجلس در عین حال اعلام کرد که مجمع تشخیص مصلحت نظام قانون را رد نکردند، بلکه اصلاح کردند یعنی دولت الان مکلف است به جای ۲۵هزار تن قیر، ۲۰هزار تن قیر تخصیص دهد. آیین‌نامه مجمع تشخیص اجازه می‌دهد قانون را اصلاح کند.    

سومین مداخله هیات عالی

اقبال شاکری، نماینده تهران و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با اشاره به رد مصوبه مجلس درخصوص قیر رایگان از سوی هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت گفت: ما نمی‌خواستیم چنین اتفاقی بیفتد و این‌گونه ۶ماه اول سال را از دست داده‌ایم. ما می‌خواستیم تخصیص قیر رایگان در اسفند ماه سال گذشته نهایی شود تا بهار و تابستان را از دست ندهیم. اما متاسفانه شرایط همچون سال گذشته شده است. من تعجب می‌کنم که برای سومین‌بار برای تخصیص قیر رایگان به مشکل برمی‌خوریم و نمی‌توانیم آن را حل کنیم.

او با بیان اینکه برخی اعلام می‌کنند در توزیع قیر رایگان رانت وجود دارد، ادامه داد: اگر رانتی در توزیع قیر رایگان وجود دارد، باید آن رانت را پیدا و حل کرد. اما چرا جلوی کار را می‌گیرند! این موضوع به یک مشکل اساسی تبدیل شده است. وقتی قیر رایگان را به کسی می‌دهیم اسناد، مدارک و قرارداد موجود است. باید پیدا کنند که در کجا رانت است و جلوی آن را بگیرند. این عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: اقدام هیات عالی نظر در رد مصوبه مجلس درخصوص قیر رایگان اصلا کار درستی نبود. قیر رایگان سه مرتبه در صحن مجلس مطرح شده است و در مجلس ۲۹۰نفر این موضوع را بررسی کردند.

 

مجلس با مجمع مذاکره می‌کند

شاکری تاکید کرد: از ریاست مجلس خواستیم که این موضوع را حل کنند و در همین راستا یک تیمی مشغول مذاکره با مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند تا بتوانند به تفاهم مشترک برسند. در مواردی که برای اجرای یک قانونی عجله داریم، نماینده‌ای از شورای نگهبان به صحن می‌آید. در این موارد یک نماینده از مجمع تشخیص هم به صحن مجلس بیاید. رفت و آمد مصوبات زمان‌بر است. اگر نماینده مجمع در صحن حضور داشته باشد نظر آنها را می‌دانیم و رفت آمد مصوبات هم انجام نمی‌شود. او افزود: البته قبل از اینکه مصوبات مجلس به مجمع و شورای نگهبان برود، معاونت قوانین مجلس کار شورای نگهبانی انجام می‌دهد و در واقع مراحل تصویب مصوبات خیلی طولانی می‌شود. امیدواریم با مجمع توافقی انجام شود و این مشکل را یک‌بار برای همیشه حل کنیم.

این نماینده مجلس در خصوص تیمی که از سوی مجلس برای مذاکره با مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل شده است، گفت: افرادی از کمیسیون عمران، کمیسیون برنامه و بودجه و هیات‌رئیسه مجلس در این تیم حضور دارند که به‌صورت مشخص در زمینه قیر کار می‌کنند. مجمع می‌گوید در توزیع قیر رایگان رانت وجود دارد. اگر رانتی وجود دارد ما دستگاه نظارتی و بازرسی داریم و به جای اینکه جلوی توزیع رایگان قیر را بگیریم، این دستگاه‌ها جلوی رانت را بگیرند. شاکری با بیان اینکه دولت هم به‌دلیل وجود رانت با مصوبه توزیع رایگان قیر مخالف بود، اظهار کرد: اینکه جلوی توزیع قیر رایگان را بگیرند کار درستی نیست؛ چون در عمل در این شرایط کاری انجام نمی‌شود و کار کشور می‌خوابد. در چند جلسه‌ای که درخصوص قیر برگزار شد، اعلام کردیم که رانتی که می‌گویید را برطرف کنید.

اما در این جلسات اعلام نمی‌کنند کجای کار مشکل دارد که آن را حل کنیم. او درخصوص اینکه آیا شما قبول دارید که رانتی در توزیع قیر رایگان وجود دارد، ادامه داد: خیر، من می‌گویم باید مدرکی بیاورند و ثابت کنند که در توزیع قیر رایگان رانت وجود دارد. برخی که می‌گویند رانت وجود دارد می‌گویند قیر را بیرون می‌برند و می‌فروشند و بدهی‌هایشان را می‌دهند و برای انجام کار تهاتر می‌کنند. من می‌گویم جلوی این کارها را بگیریم. اگر این اتفاقات می‌افتد پس دولت ذی‌حساب را برای چه گذاشته است؟ ذی‌حساب نماینده دولت است و او باید این موارد را کنترل کند. در این شرایط احتمالا ذی‌حساب مشکل دارد که آن افراد توانسته قیر را بفروشند یا تهاتر کنند.

همه پروژه‌ها قفل شده است

همچنین جلال رشیدی‌کوچی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با انتقاد از رد مصوبه مجلس از سوی مجمع تشخیص گفت: مجلس مصوبه در خصوص قیر تهاتری داشت که این موضوع در سال گذشته هم انجام شده بود و خروجی آن آسفالت بسیاری از روستاها بود که آسفالت را به چشم ندیده بودند و در حال حاضر بسیاری از معابرشان آسفالت شده و نمونه بارز آن در حوزه انتخابیه من است. این موضوع باعث رضایتمندی مردم شد. او تاکید کرد: متاسفانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با مصوبه قیر رایگان مخالفت کرده است و همین موضوع باعث شده خیلی از پروژه‌های روستایی که پیمانکاران آن هم مشخص شده بودند، به مشکل برخورند. در راستای آسفالت معابر قول‌هایی از سوی دولت و نمایندگان داده شده و اقداماتی در این خصوص انجام شده است؛ اما در عمل شاهد هستیم که همه پروژه‌ها قفل شده است و باعث ایجاد نارضایتی خواهد شد.

این نماینده مجلس ادامه داد: شاید برخی از نمایندگان که در تهران حضور دارند یا برخی از افرادی که در مجمع شرف حضور دارند دغدغه و آگاهی در این خصوص نداشته باشند و ندانند کوچه خاکی یا راهی که بعد از عبور از آن جلوبندی ماشینت خراب می‌شود یعنی چه. رشیدی‌کوچی تصریح کرد: مخالفان توزیع قیر رایگان صورت‌مساله را به‌دلیل اینکه می‌گویند فسادی وجود دارد، پاک کرده‌اند. من توصیه می‌کنم افرادی که مخالف توزیع قیر رایگان به بهانه وجود رانت هستند، حتما به شهرستان‌ها و روستاها مراجعه کنند و با ماشین‌های معمولی رانندگی کنند تا بفهمند زمانی که مجلس این قانون را تصویب می‌کند برای کجاست. همه کشور تهران نیست؛ برخی فکر می‌کنند همه اتفاقات در تهران می‌افتد. ما به‌شدت گله داریم و باید مساله توزیع قیر رایگان حل شود.

 

مجمع تشخیص قانون‌گذاری می‌کند

او اظهار کرد: اینکه می‌گویند قیر رایگان فساد ایجاد می‌کند، بنابراین کلا قیررایگان ندهیم و مصوبه مجلس را رد کنیم، کار درستی نیست. راه مبارزه با فساد مشخص است و باید نظارت را تقویت کرد تا فساد اتفاق نیفتد. این نماینده مجلس گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام در واقع قانون‌گذاری می‌کند و جمع جدیدی به قانون‌گذاران اضافه شده است. در کنار شوراهای دیگر، شورای عالی نظارت و مجمع تشخیص مصلحت نظام هم قانون‌گذار شده‌اند.

رشیدی‌کوچی افزود: شفافیت، تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی و قیر رایگان سه مصوبه امید آفرین مجلس و تقاضای جمع زیادی از مردم بود که از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام رد شده است. نمایندگان درخواست مردم را می‌شنوند و بر مبنای آن قانون تصویب می‌کنند؛ اما جای دیگری در خارج از این فرآیند کاری که ساعت‌ها روزها و ماه‌ها برای آن در مجلس وقت گذاشته است صرفا به‌دلیل اینکه مغایرتی دارد، رد می‌کنند. در این شرایط مجلس چه کاره است. او یادآور شد: نگاه ما این است که مجمع باید به وظایف قانونی‌اش عمل کند؛ اما گاهی به نظر می‌رسد این موضوع را برخی تفسیر می‌کنند و این تفسیر را بسط می‌دهند.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار

تحلیل